REKLAMA
REKLAMA

Wydajemy miliony na jego utrzymanie

Dworzec to jednak pomyłka? Wydajemy miliony na jego utrzymanie
REKLAMA

REKLAMA

Dworzec to jednak pomyłka? Wydajemy miliony na jego utrzymanie

Już od ponad roku Ciechanów i kilka mniejszych miejscowości w okolicy cieszą się z innowacyjnych kolejowych dworców wybudowanych w ciągu kilku miesięcy, za znacznie niższą cenę niż legionowski, a dodatkowo ich niewielki koszt eksploatacji opłaca kolejowa spółka. Dlaczego nie mogliśmy liczyć na podobną przychylność ze strony PKP?

REKLAMA

Już od ponad roku mieszkańcy 46-tysięcznego Ciechanowa mogą korzystać z nowego, innowacyjnego dworca systemowego (IDS). Jest to jeden z kilku dworców sfinansowanych przez PKP, postawionych za niewielką kwotę ok. 5 mln zł. Podobne stoją już w 7-tysięcznym Nasielsku, 10-tysięcznych Strzelcach Krajeńskich i w Mławie, która liczy 31 tysięcy mieszkańców. W IDS zastosowano innowacyjne technologie, obiekt jest wprost naszpikowany najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Znajdziemy tam m.in. oświetlenie ledowe i dynamiczne, wyposażone w czujki ruchu, panele fotowoltaiczne na dachu, wysokowydajne piece gazowe, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i bardzo dobrą izolację, jest też monitoring. Dworce są małe, ale funkcjonalne. Ten w Mławie kosztował niespełna 3,6 mln zł, a jego budowa trwała tylko 8 miesięcy. I jak tłumaczą w PKP, IDS ma być alternatywą dla budowanych dużych, wręcz "przeskalowanych" gmachów, w których trudno jest wynająć powierzchnię, a tym samym opłacalnie i sprawnie tak dużym dworcem zarządzać.

Koszty Centrum Komunikacyjnego

Kosztów legionowskiego dworca nie sposób policzyć oddzielnie, ponieważ miasto wybudowało go niejako "w pakiecie" wraz z przejściem podziemnym pod torami, ul. Szwajcarską, no i przede wszystkim dwoma parkingami trzykondygnacyjnymi. Wiadomo jednak, że dotychczas zawarte umowy na budowę centrum wyniosły ok. 50 mln zł. Na szczęście 85 proc. tych kosztów pochodzi ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Na podstawie danych udostępnionych przez ratusz oszacowaliśmy, że miasto corocznie zapłaci za utrzymanie Centrum Komunikacyjnego ok. 2,9 mln zł brutto, bowiem ponosi 62 proc. kosztów utrzymania dworca (energia cieplna, energia elektryczna, woda i ścieki, odpady, sprzątanie, usługi telekomunikacyjne) oraz 100 proc. kosztów oświetlenia zewnętrznego (dworca, garaży i przejścia podziemnego). Należy do tego jeszcze doliczyć 1,1 mln zł za wynajmowanie od operatora dworca (czyli dwóch miejskich spółek PEC-KZB) powierzchni, w której mieści się tzw. mediateka. Łącznie to ok. 4 mln zł kosztów ponoszonych przez miasto każdego roku!

Dla porównania, roczne utrzymanie dworców IDS waha się w przedziale od 12 do 15 tys. zł i płaci za nie PKP. Warto również zaznaczyć, iż spełniają one swoją podstawową funkcję, czyli mają informację dla pasażerów, oraz co najważniejsze - kasy biletowe. Tymczasem w budynku legionowskiego dworca lokale komercyjne nie cieszą się dużym "wzięciem". A bilety mają być sprzedawane w saloniku prasowym, który się tam otworzy.

Dworzec bez kas biletowych

Powstaje więc pytanie, po co miastu tak drogie w utrzymaniu Centrum Komunikacyjne? Legionowo, leżące w aglomeracji warszawskiej, od dawna zmagało się z problemem braku dworca z prawdziwego zdarzenia. - Od 30 lat stanowiły go skręcone kontenery. To był symbol wstydu. Brak dworca był traktowany jako przejaw niemocy i indolencji władzy - wypowiedział się z końcem 2014 roku dla portalu transport-publiczny.pl prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

Czy Legionowo nie mogło pójść zatem przykładem Ciechanowa i zamiast budować wielki gmach wraz z parkingami, za które mieszkańcy i tak zmuszeni będą płacić, postarać się u kolejarzy o wybudowanie eko-dworca? - Na etapie składania wniosku w sprawie Centrum Komunikacyjnego kolej nie budowała dworców. Stanowisko władz spółki było takie, że w Legionowie nie zostanie wybudowany dworzec kolejowy - tłumaczy Tamara Mytkowska. Jak się okazuje, zupełnie inaczej to widzą kolejarze. - Władze Legionowa nie zwróciły się do PKP S.A., bo to w jej gestii leży budowa nowych obiektów, z wnioskiem o budowę dworca - mówi Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP. Kolejowe spółki nie wyrażały także nawet wstępnego zainteresowania prowadzeniem swoich kas biletowych w nowo powstającym dworcu. - Dziennie z dworca korzysta 5 tys. ludzi. Budujemy dworzec, a nikt nie chce prowadzić kasy. Przy takiej liczbie pociągów dworzec jest niepotrzebny. Większość pasażerów ma karty miejskie, w kioskach można kupić bilety ZTM - powiedział wtedy dla portalu transport-publiczny.pl Smogorzewski, który jednocześnie zaznaczył, iż po trudnych doświadczeniach w relacjach z koleją i problemach w realizacji tego typu inwestycji, nie poleca budowy dworców podmiejskich. Czyżby zatem nawet największy zwolennik budowy dworca uznał, iż legionowski obiekt to jednak pomyłka?

Dariusz Burczyński


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Dworzec to jednak pomyłka? Wydajemy miliony na jego utrzymanieREKLAMA

29.05.2017 09:44 #"neutralny"
te wszystkie "zarzuty " pasują jak ulał do władz PKP,które nigdy nic nie zrobiły dla ponad 50tys Legionowa .Dlaczego to właśnie one nie wystąpiły wczesniej z propozycją budowy dworca - a jak się można domniemać nie łożą na jego utrzymanie,chociaż do wysokości kosztów ponoszonych na dworce wybudowanie według własnej koncepcji w innych lokalizacjach.Pozostawmy temat dworca ,obecnie najważniejszy jest temat przedłużenia peronów na stacji Płudy- rodzi to problem z długością składów pociągów a co za tym idzie z tłokiem który nie każdy akceptuje i jest zmuszony do korzystania z innych środków transportu.Problem znany od dawna ale jakoś "gloryfikowana"PKP nie spieszy się z rowiązaniem tego problemu poprzez wydłużenie peronów i poprawę warunków transportu dla Legionowian.Szkoda bo pieniądze na kolej ze środków zewnętrznych niebawem się skończą ,a problem nie zostanie rozwiązany.Nie piszmy o dobrej woli PKP względem Legionowa a raczej o jej wieloletnim braku zainteresowania poprawą stanu infrastruktury kolejowej w tm mieście .Te dobrotliwe słowa na temat tej instytucji są zwykłą nieprawdą ,szerzoną ze strata dla mieszkańców miasta i okolic.
29.05.2017 11:46 #blotny
Problem z peronami na Płudach był w czasie budowy wiaduktów - wtedy rzeczywiście były one za krótkie. Teraz perony na Płudach mają standardową wysokość jak wszędzie indziej. Problemem są braki taborowe.
30.05.2017 23:43 Daro
Innej odpowiedzi niż ta że w Legionowie winni są wszyscy oprócz władz tego miasta nie spodziewałem się niestety.
Dlaczego tylko w Legionowie kolej wykazała dziwną "niechęć" do inwestycji
Odpowiedzi typu że ówczesny zakres prac nie obejmował projektu budowy dworca są żenujące
Projekty budowy nowych dworców np w Nasielsku czy Mławie zaplanowano przy okazji modernizacji trasy przenosząc tylko ich budowę na ostatni etap modernizacji
I nie chodzi tu tylko o dworzec,w znacznie mniejszych od Legionowa miejscowościach kolej potrafiła zrobić znacznie więcej niż w 55 tyś Legionowie, dlaczego w 5 tyś miejscowościach typu Łochów kolej potrafiła wybudować tunele-wiadukty,podziemne przejścia czy nawet zmodernizowac węzły drogowe.
Dlaczego tylko w Legionowie kolej zdobyla się jedynie na wybudowanie tunelu do tego na peryferiach
Dlaczego władze Legionowa nie zrobiły nic kiedy z planów po konsultacjach społecznych zniknęły projekty tunelu w Al.3 Maja czy kładki na Parkowej
I w końcu skoro więc miasto zdecydowało się wybudować dworzec po co w takim razie wybudowano taki moloch wiedząc ze koszty jego utrzymania będą gigantyczne
31.05.2017 09:32 #neutralny
no właśnie dlaczego?-pytanie jak najbardziej " na czasie"- przy tylu zaniechaniach kolei i wynikających z nich problemów dla Legionowian -chociażby codzienny tłok w pociągach.-no właśnie dlaczego?/komentarze z których nic nie wynika/
31.05.2017 17:16 Daro
Może dlatego że w któreś z gazet wyczytalem że kolej była bardzo zadowolona ze współpracy z władzami Legionowa ponieważ te ostatnie niczego od kolei....nie wymagały
Zapewne dlatego w małych miejscowościach kolej zrobiła duuuużo więcej niż w 55 tyś Legionowie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Zdrowie i Uroda
 Mieszanka ziołowa przy dnie moczanowej - 100g nr. 27 W skład mieszanki przy dnie moczanowej wchodzą w różnych proporcjach: kwiat rumianku, korzeń mniszka, ziele poziomki, liść mącznicy, kwiat wrzosu, ziele nawłoci oraz ziele skrzypu. Mieszanka pomaga przy dnie moczanowej. Ziołolecznictwo oferuje znaczną gamę surowców mających duże znaczenie w przypadku achalazji. Dlatego polecamy kontakt (osobisty lub on-line) z naszym Zielarzem w Gabinecie Porad Zielarskich. Nasz Zielarz pracuje obecnie nad książką dotyczącą leczenia ziołami chorób układu krążenia i układu krwiotwórczego, która zostanie wydana nakładem Wydawnictwa Lekarskiego, PZWL. Uwaga: mieszanki ziołowe pełnią jedynie funkcje pomocniczą a ze względu na specyfikę leczenia niektórych chorób, ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, by ich stosowanie nie zaburzyło w żaden sposób procesu leczenia. Zapraszamy na naszą stronę internetową http://zielarzradzi.pl/

Dom i ogród
 Żywy ogień pod płytą? To sprawca smakowitych dań. Do każdego wnętrza można łatwo zaprojektować kuchnię marzeń (w apartamencie, lofcie). W awangardowych pomieszczeniach, nowatorsko zaprojektowana kuchnia, zaskoczy każdego. Z widocznym ogniem-zahipnotyzuje. Kuchnia z kaflowym ogrzewaczem i ciepłym przypieckiem emanuje długo przyjazne ciepło. Nawet dla alergików. W dużych izbach budujemy kompleksy z trzonem kaflowym, piecem chlebowym, pokojowym piecem kaflowym z ogrzewanym przypieckiem a nawet wędzarnią i ciepłą platformą do spania. Gdy w zimie nas z nim zasypie, zabraknie prądu, możemy przez wiele dni-w przyjaznym cieple-smakowicie biesiadować i wyśmienicie się wysypiać. Kuchnia kaflowa jest nieodzowna w gospod. agroturyst., pensjonatach, domach rekreacyjnych użytkowanych okresowo. Współpracujemy z architektami. Kuchnie stawiamy w kraju i poza. Wykonujemy projekty. Kafle z 20 kaflarni. Więcej: 68 3273341, 606756498 i na www.salonsobkowiak.pl

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Kupie Twoje Auto ! Zadzwoń : 531 305 163

Sprzedam
 Szybkie pożyczki przy niskim oprocentowaniu (hopkinsonloan@outlook.com)


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.