REKLAMA
REKLAMA
Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejowe
REKLAMA

REKLAMA

Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejowe

Choć dworzec kolejowy w Legionowie działa już od przeszło roku, to dopiero od niedawna można w nim kupić bilety, został też uruchomiany elektroniczny system informacji dla pasażera, a dotąd świecące pustkami lokale powoli zajmują najemcy. Czy wybudowany za kilka milionów złotych dworzec w końcu zacznie spełniać oczekiwania?

REKLAMA
REKLAMA

Legionowski dworzec od samego początku budził wiele kontrowersji, począwszy od jego ceny, a skończywszy na oddaniu go do użytku z dwuletnim opóźnieniem. Centrum Komunikacyjne, a więc dworzec z dwoma parkingami trzykondygnacyjnymi, pętlą autobusową, ulicą Szwajcarską i modernizacją przejścia podziemnego przy peronach, miało kosztować 37 mln zł, jednak jego finalny koszt wyniósł ponad 50 mln zł. Kolejną kontrowersję wywołuje koszt eksploatacji samego obiektu, który nie jest utrzymywany przez kolej, lecz z budżetu naszego miasta. Legionowski radny Andrzej Kalinowski, bazując na informacjach z ratusza wyliczył, że roczny koszt utrzymania obiektu to ponad 4 miliony zł.

Słomiany miś

Obsługą dworca nikt oprócz konsorcjum miejskich spółek (PEC i KZB) nie był zainteresowany. Zapewne ze względu na zbyt wysokie koszty jego utrzymania i relatywnie małą liczbę powierzchni do wynajęcia, a więc mówiąc wprost - wątpliwe perspektywy na zarobek. Przetargi na poszczególne lokale handlowo-usługowe trzeba było wielokrotnie powtarzać, gdyż nie wzbudzały one zbytniego zainteresowania. Dodatkowo, żadna ze spółek kolejowych nie była chętna do prowadzenia kas biletowych. Nic więc dziwnego, że wielu mieszkańcom legionowski dworzec kojarzył się do tej pory z przerostem formy nad treścią i już zdążył zyskać łatkę "słomianego misia" z filmu Barei.

Dworzec zaczyna żyć

Jednak w ostatnim czasie nadeszły zmiany. Cztery z pięciu lokali użytkowych znajdujących się na parterze dworca już znalazło swoich najemców. I tak w lokalu pierwotnie przeznaczonym pod kasę biletową PKP, swoje miejsce znalazł... kantor. W mniejszych pomieszczeniach przy kantorze jest zakład ślusarski "Bol-Mar", punkt "Lotto" i xero, a już wkrótce otwarte zostanie bistro "Stacja Kawa". Naprzeciwko, w dużo większym lokalu, bo przeszło 70-metrowym, od ponad miesiąca działa kawiarnia "Biały Cynamon".

Mały galimatias

W głównym holu dworca od początku otwarcia obiektu działa punkt informacji turystycznej powiatu legionowskiego. Główny lokal komercyjny został zagospodarowany tam całkiem niedawno. Na 70-metrowej powierzchni swoje miejsce znalazł salonik prasowy "Kolporter", który uruchomił też kasę biletową dla połączeń obsługiwanych przez Koleje Mazowieckie, PKP Intercity (EIP, EIC, IC, TLK) i Przewozy Regionalne. Wśród stałych bywalców dworca już podobno krąży anegdotka, że "w kasach biletowych w Legionowie można co najwyżej walutę wymienić, bo jest tam kantor, natomiast biletów lepiej szukać w kiosku z gazetami". Ludzie bowiem jeszcze często nie wiedzą, gdzie mogą kupić bilet do pociągu, pomimo dość widocznego kasetonu z napisem "bilety kolejowe" wiszącego nad... salonikiem prasowym.

Jeszcze jeden dość duży lokal na dworcu wciąż czeka na najemcę.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejowe

Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejowe

Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejoweREKLAMA

24.11.2017 09:52 #Fraida
na szczęście legionowski "miś Barei"nie przypomina "sławojki" utrzymywanej przez kolej przez ok.50 lat.I to się nazywa "przerost tresci nad formą"-co prawda to prawda!
24.11.2017 10:08 #lwo
Po co 2 kawiarnie koło siebie?
24.11.2017 10:52 #bobik
Byle dzieciak może za pomocą aplikacji na smartfonie wyłączyć telewizor z elektroniczną informacją dla pasażera. Zaś bilety PKP są w kiosku, a w kasach biletowych... kantor. Na dworcu generalnie mało się dzieje, chociaż dobrze, że... cokolwiek się dzieje. W końcu za utrzymanie tego molocha płacimy i to niemałe pieniądze.
25.11.2017 23:35 Daro
#Fraida napisał(a) 24.11.2017 09:52

na szczęście legionowski "miś Barei"nie przypomina "sławojki" utrzymywanej przez kolej przez ok.50 lat.I to się nazywa "przerost tresci nad formą"-co prawda to prawda!
Była szansa na to aby kolej przy okazji modernizacji trasy kolejowej do Gdyni wybudowała dworzec kolejowy jak zrobiła to w Nasielsku, Mławie, Działdowie, dworzec którego całkowity koszt budowy i utrzymania pokryłaby kolej
Sami kolejarze przyznają jednak że nikt z władz Legionowa ....nie zgłosił takiego pomysłu
Zamiast tego mamy dworzec moloch za którego utrzymanie z naszych podatków co roku będziemy płacić krocie, te kilka punktów nie jest w stanie utrzymać takiego obiektu
26.11.2017 00:06 #Jan Paweł Sadowski
Daro, tyle tylko, że wielkość 'dworca' w Nasielsku jest taka, że jak wejdzie tam kilkanaście osób, to już nie ma gdzie usiąść i robi się tłok. Nie mówiąc o płatnym WC (dobry dowcip) i kompletnym braku możliwości napicia się czegoś, czego nie przyniosło się ze sobą.
Nie wiem, ilu ludzi wsiada rano do warszawskiego pociągu w Nasielsku, ale przypuszczam, że najmarniej dwadzieścia razy mniej niż w Legionowie.
Poza tym sorry, ale pociągami z/do Legionowa jeżdżę kilka razy w tygodniu i zacząłem cenić sobie fakt, że jak nie mam drobnych, to mogę się za przeproszeniem wys...

Oczywiście że AŻ TAKI dworzec jest przerostem formy nad treścią, to masz rację. Niestety czkawką się odbija nie tak dawne gadanie o gruszkach na wierzbie, czyli jakie to powierzchnie biurowe do wynajęcia tam nie będą i jakich to kokosów nie przyniosą. Ale chyba już lepsze to, co jest teraz, niż obciach, jaki mieliśmy przez ostatnie chyba kilkadziesiąt (!!) lat, czyli brak czegoś, co choćby mogłoby udawać dworzec kolejowy w największym obok Pruszkowa podwarszawskim mieście.
Poza tym cieszmy się i radujmy, ostatnio nawet wyświetlanie odjazdów działa! Langsam, aber sicher!

A jak już o dworcu mowa, to mam pytanie do policji, straży miejskiej, SOK-u i Bóg wie czego jeszcze: nie dałoby się jakoś pozbyć z przejścia podziemnego pana, który wali w bęben, aż łeb pęka, bo wydaje mu się, że umie na nim grać? Niedawno było kilka dni oddechu, ale niestety na tym się skończyło...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi motoryzacyjne
 NUMER EORI DLA TWOJEJ FILRMY EKSPRESOWO I WSZYSTKO PRZEZ INTERNET Nadamy Twojej firmie numer EORI nawet w 24h Nie chodź po urzędach , nie stój w kolejkach - załatw z nami wszystko przez internet. Każdy przedsiębiorca sprowadzający lub wysyłający towar choćby jednorazowo z poza unii europejskiej musi posiadać unikalny numer EORI , jesteśmy jedną z kilku firm w całej Polsce , która pomoże waszej firmie w uzyskanie tegoż numeru. Obsługujemy cały kraj i wystawiamy faktury VAT. Pełen zakres dla firm i osób fizycznych. Zarejestrujemy za Państwa pojazd: - rejestracja pojazdów zakupionych w kraju i za granicą, - przesiedlenia mienia - tłumaczenia przysięgłe - urząd celny - akcyza, zwrot akcyzy, - urząd skarbowy - vat23, vat24, vat- 25, - eurotax - darmowa wycena pojazdów, - opinie rzeczoznawców (legalnie obniżamy akcyzę do 65%), - ubezpieczenia OC, AC, NNW Będziemy reprezentować Ciebie we wszystkich urzędach w całej Polsce !

Finanse
 SUPER POŻYCZKA BEZ BIK POD ZASTAW LUB NA ZAKUP KAŻDEGO POJAZDU! Z nami uzyskasz bez Banku pożyczkę samochodową lub leasing na zakup lub pod zastaw każdego pojazdu! (również wszelkie maszyny rolnicze, ciągniki ,linie produkcyjne oraz inny sprzęt) Pożyczka bez sprawdzania historii kredytowej oraz zaświadczeń o zarobkach! Wiek samochodu nie ma znaczenia! Długi okres spłaty zobowiązania! Ważne ; Przez cały okres spłaty korzystasz z samochodu! Każdy przypadek! Minimum formalności! Bez Polisy AC! Doskonała oferta dla klientów odrzuconych przez Banki! Wysoka przyznawalność! Szybka realizacja! Możliwy dojazd do klienta! Cała Polska! Szczegóły pod nr Tel. 792294400 , e-mail ; info@dmfinance.pl

Usługi inne
 Mocna i niezawodna siatka ochronna wykonana z przędzy polipropylenowej odpornej na uszkodzenia mechaniczne została wykonana z uwzględnieniem wysokich standardów jakościowych i przeznaczona do celów hodowlanych, na woliery, do hodowli kanarków i innych ptaków oraz do hodowli zwierząt. https://fulo.pl/41-siatki-hodowla-ptakow https://fulo.pl/ tel. 717-000-354

Różne
 Witam jestem młodym dawcą nasienia, chętnie pomogę kobiecie która pragnie mieć swoje własne dziecko. Ale z jakiś przyczyny nie, może ich mieć nie piję nie pale ma 25 lat. wiecej informacji pod numerem telefonu 726738296


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA