REKLAMA
REKLAMA
Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejowe
REKLAMA

REKLAMA

Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejowe

Choć dworzec kolejowy w Legionowie działa już od przeszło roku, to dopiero od niedawna można w nim kupić bilety, został też uruchomiany elektroniczny system informacji dla pasażera, a dotąd świecące pustkami lokale powoli zajmują najemcy. Czy wybudowany za kilka milionów złotych dworzec w końcu zacznie spełniać oczekiwania?

REKLAMA

Legionowski dworzec od samego początku budził wiele kontrowersji, począwszy od jego ceny, a skończywszy na oddaniu go do użytku z dwuletnim opóźnieniem. Centrum Komunikacyjne, a więc dworzec z dwoma parkingami trzykondygnacyjnymi, pętlą autobusową, ulicą Szwajcarską i modernizacją przejścia podziemnego przy peronach, miało kosztować 37 mln zł, jednak jego finalny koszt wyniósł ponad 50 mln zł. Kolejną kontrowersję wywołuje koszt eksploatacji samego obiektu, który nie jest utrzymywany przez kolej, lecz z budżetu naszego miasta. Legionowski radny Andrzej Kalinowski, bazując na informacjach z ratusza wyliczył, że roczny koszt utrzymania obiektu to ponad 4 miliony zł.

Słomiany miś

Obsługą dworca nikt oprócz konsorcjum miejskich spółek (PEC i KZB) nie był zainteresowany. Zapewne ze względu na zbyt wysokie koszty jego utrzymania i relatywnie małą liczbę powierzchni do wynajęcia, a więc mówiąc wprost - wątpliwe perspektywy na zarobek. Przetargi na poszczególne lokale handlowo-usługowe trzeba było wielokrotnie powtarzać, gdyż nie wzbudzały one zbytniego zainteresowania. Dodatkowo, żadna ze spółek kolejowych nie była chętna do prowadzenia kas biletowych. Nic więc dziwnego, że wielu mieszkańcom legionowski dworzec kojarzył się do tej pory z przerostem formy nad treścią i już zdążył zyskać łatkę "słomianego misia" z filmu Barei.

Dworzec zaczyna żyć

Jednak w ostatnim czasie nadeszły zmiany. Cztery z pięciu lokali użytkowych znajdujących się na parterze dworca już znalazło swoich najemców. I tak w lokalu pierwotnie przeznaczonym pod kasę biletową PKP, swoje miejsce znalazł... kantor. W mniejszych pomieszczeniach przy kantorze jest zakład ślusarski "Bol-Mar", punkt "Lotto" i xero, a już wkrótce otwarte zostanie bistro "Stacja Kawa". Naprzeciwko, w dużo większym lokalu, bo przeszło 70-metrowym, od ponad miesiąca działa kawiarnia "Biały Cynamon".

Mały galimatias

W głównym holu dworca od początku otwarcia obiektu działa punkt informacji turystycznej powiatu legionowskiego. Główny lokal komercyjny został zagospodarowany tam całkiem niedawno. Na 70-metrowej powierzchni swoje miejsce znalazł salonik prasowy "Kolporter", który uruchomił też kasę biletową dla połączeń obsługiwanych przez Koleje Mazowieckie, PKP Intercity (EIP, EIC, IC, TLK) i Przewozy Regionalne. Wśród stałych bywalców dworca już podobno krąży anegdotka, że "w kasach biletowych w Legionowie można co najwyżej walutę wymienić, bo jest tam kantor, natomiast biletów lepiej szukać w kiosku z gazetami". Ludzie bowiem jeszcze często nie wiedzą, gdzie mogą kupić bilet do pociągu, pomimo dość widocznego kasetonu z napisem "bilety kolejowe" wiszącego nad... salonikiem prasowym.

Jeszcze jeden dość duży lokal na dworcu wciąż czeka na najemcę.

(DB)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejowe

Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejowe

Dworzec odżył. Jest kawiarnia, są bilety kolejoweREKLAMA

24.11.2017 09:52 #Fraida
na szczęście legionowski "miś Barei"nie przypomina "sławojki" utrzymywanej przez kolej przez ok.50 lat.I to się nazywa "przerost tresci nad formą"-co prawda to prawda!
24.11.2017 10:08 #lwo
Po co 2 kawiarnie koło siebie?
24.11.2017 10:52 #bobik
Byle dzieciak może za pomocą aplikacji na smartfonie wyłączyć telewizor z elektroniczną informacją dla pasażera. Zaś bilety PKP są w kiosku, a w kasach biletowych... kantor. Na dworcu generalnie mało się dzieje, chociaż dobrze, że... cokolwiek się dzieje. W końcu za utrzymanie tego molocha płacimy i to niemałe pieniądze.
25.11.2017 23:35 Daro
#Fraida napisał(a) 24.11.2017 09:52

na szczęście legionowski "miś Barei"nie przypomina "sławojki" utrzymywanej przez kolej przez ok.50 lat.I to się nazywa "przerost tresci nad formą"-co prawda to prawda!
Była szansa na to aby kolej przy okazji modernizacji trasy kolejowej do Gdyni wybudowała dworzec kolejowy jak zrobiła to w Nasielsku, Mławie, Działdowie, dworzec którego całkowity koszt budowy i utrzymania pokryłaby kolej
Sami kolejarze przyznają jednak że nikt z władz Legionowa ....nie zgłosił takiego pomysłu
Zamiast tego mamy dworzec moloch za którego utrzymanie z naszych podatków co roku będziemy płacić krocie, te kilka punktów nie jest w stanie utrzymać takiego obiektu
26.11.2017 00:06 #Jan Paweł Sadowski
Daro, tyle tylko, że wielkość 'dworca' w Nasielsku jest taka, że jak wejdzie tam kilkanaście osób, to już nie ma gdzie usiąść i robi się tłok. Nie mówiąc o płatnym WC (dobry dowcip) i kompletnym braku możliwości napicia się czegoś, czego nie przyniosło się ze sobą.
Nie wiem, ilu ludzi wsiada rano do warszawskiego pociągu w Nasielsku, ale przypuszczam, że najmarniej dwadzieścia razy mniej niż w Legionowie.
Poza tym sorry, ale pociągami z/do Legionowa jeżdżę kilka razy w tygodniu i zacząłem cenić sobie fakt, że jak nie mam drobnych, to mogę się za przeproszeniem wys...

Oczywiście że AŻ TAKI dworzec jest przerostem formy nad treścią, to masz rację. Niestety czkawką się odbija nie tak dawne gadanie o gruszkach na wierzbie, czyli jakie to powierzchnie biurowe do wynajęcia tam nie będą i jakich to kokosów nie przyniosą. Ale chyba już lepsze to, co jest teraz, niż obciach, jaki mieliśmy przez ostatnie chyba kilkadziesiąt (!!) lat, czyli brak czegoś, co choćby mogłoby udawać dworzec kolejowy w największym obok Pruszkowa podwarszawskim mieście.
Poza tym cieszmy się i radujmy, ostatnio nawet wyświetlanie odjazdów działa! Langsam, aber sicher!

A jak już o dworcu mowa, to mam pytanie do policji, straży miejskiej, SOK-u i Bóg wie czego jeszcze: nie dałoby się jakoś pozbyć z przejścia podziemnego pana, który wali w bęben, aż łeb pęka, bo wydaje mu się, że umie na nim grać? Niedawno było kilka dni oddechu, ale niestety na tym się skończyło...

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kursy, szkolenia
 Ruszyły zapisy na Weekendowy Trening Interpersonalny Trening przeznaczony jest dla osób chcących zwiększyć świadomość siebie: własnych zachowań i uczuć w relacji z innymi ludźmi oraz chcących nauczyć się efektywniejszych form kontaktu. Trening jest intensywnym a przede wszystkim dynamicznym doświadczeniem grupowym program zawsze dostosowujemy do potrzeb i odczuć danej grupy. Trening poprowadzi Tomasz Rejent psycholog, psychoterapeuta Czas trwania: 8-10 czerwiec 2018 - Piątek godziny 15-20, - Sobota godziny 10-19, - Niedziela godziny 10-16 z przerwą godziną na obiad (we własnym zakresie) Całkowity koszt treningu: 500 zł Dla studentów/stażystów 10% zniżki Miejsce: Siedziba Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM - Aleje Jerozolimskie 6 lokal 402 (drugie wejście od ul. Smolnej 13), Warszawa Zgłoszenia przyjmowane będą do wyczerpania limitu miejsc. Dokonać zgłoszenia można zarówno telefonicznie: 733 563 311 jak i mailowo: twojpsycholog2@gmail.com

Usługi inne
 Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego dla Osób w kraju i za granicą Mail: a.bolesta@op.pl Tel. kom. 693 876 173 (do godz. 19.00) dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony przez właściwą władzę kościelną (również za granicą)

Turystyka
 Zapraszamy do wypoczywaj na mazurach do naszego domu , wynajmujemy ca logo e piętro 56 m2, dwie duże sypialnie, duża łazienka z wanną , aneks kuchenny z jadalnią, wszystko wpełni wyposażone,telewizory, wi-fi, dwa łoża małżeńskie,dwa pojedyncze,pościel, ręczniki kompielowe, ręczniki papierowe, zastawa stołowa,harnki patelnie, lodówka, płyta grzewcza, czajnik,możliwość po wcześniejszym ustaleniu śniadań 10 zł os, obiadokolacji 19 zł os, dzieci do lat 6 za darmo. Dostępny du zza y ogród , taras z grillem, plac zabaw piaskownica, zjeżdżalnie,huśtawki, trampolina, leżaki, hamak. Cena pobytu za dobę 250 zł do 6 osób, rezerwacja na dwa tygodnie (14 dni) jest zniżka 200 zł doba.Zapraszamy!!!

Nauka
 Instruktor ds. terapii uzależnień - zawód w rok! Chcesz zajmować się udzielaniem pomocy osobom uzależnionym od narkotyków, alkoholu, nikotyny, leków? Zapisz się na kierunek Instruktor ds. terapii uzależnień. Rozpocznij pracę w poradniach uzależnień, specjalistycznych oddziałach, szpitalach dla osób uzależnionych oraz w izbach wytrzeźwień Sprawuj doraźną opiekę nad osobami w stanie upojenia alkoholowego lub narkotycznego i propaguj metody wychodzenia z nałogu. Klikaj i zarezerwuj miejsce w grupie: https://zak.edu.pl/zapisz-sie-online Czekamy na Ciebie! Centrum Nauki i Biznesu ŻAK ul. Wileńska 44 05-200 Wołomin Tel. 224281209 www.zak.edu.pl/wolomin


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.