REKLAMA
REKLAMA
Duracz znika. Senator PiS nowym patronem
REKLAMA

źródło: Wikipedia


REKLAMA

Duracz znika. Senator PiS nowym patronem

Na mapie Bielan pojawi się nazwisko zmarłego niecałe cztery lata temu Zbigniewa Romaszewskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Po upadku komunizmu z ulic Warszawy masowo znikały pomniki oraz tabliczki z nazwami ulic i placów. Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski i gen. Karol Świerczewski ustąpili miejsca odpowiednio bankom, Janowi Pawłowi II i "Solidarności". Z Bielan znikła ulica Alfreda Lampego (dziś to Słodowiec) a w roku 2006 - Wincentego Pstrowskiego (obecnie Zgrupowania AK "Kampinos"). Dekomunizacja w Polsce wciąż nie była jednak zakończona, dlatego w 2016 roku Sejm jednomyślnie - a więc głosami głównie PiS i PO - przyjął ustawę, na mocy której samorządy miały rok na zmianę nazw.

Miał być fortel...

Warszawska PO, mająca większość w radzie miasta, postanowiła przeprowadzić dekomunizację w nietypowy sposób, wynajdując osoby o takich samych nazwiskach, jak patroni z czasów PRL. W ten sposób Lucjana Rudnickiego z Komunistycznej Partii Polski zastąpił gen. Klemens Rudnicki, uczestnik m.in. kampanii wrześniowej i bitwy pod Monte Cassino. Radni zmienili jednak tylko sześć nazw spośród ponad 50, o pozbycie się których wnioskował Instytut Pamięci Narodowej. Zapisy ustawy przewidywały, że jeśli samorządy nie będą chętne do przeprowadzenia dekomunizacji w ciągu roku, do akcji wkroczą wojewodowie. Tak właśnie się stało.

...ale nie wyszło

Ulicy na Słodowcu patronuje dziś Teodor Duracz (1883-1943), członek terrorystycznej Komunistycznej Partii Polski, uczestnik rewolucji październikowej w Rosji i współpracownik sowieckiego wywiadu. Decyzją wojewody Zdzisława Sipiery Duracza zastąpi Zbigniew Romaszewski (1940-2014). To odstępstwo od zasady mówiącej, że patronem zostaje się najwcześniej pięć lat po śmierci (niedawno zastosowano je wobec Władysława Bartoszewskiego, który "dostał" skwer na Mirowie).

Zbigniew Romaszewski pochodził z Warszawy. Od lat 60. był zaangażowany w działalność antykomunistyczną, działając m.in. w KOR i "Solidarności". W latach 1989-2011 był senatorem (podczas swojej ostatniej kadencji także wicemarszałkiem Senatu z ramienia PiS), a następnie sędzią Trybunału Stanu. Był także honorowym obywatelem miasta i kawalerem Orderu Orła Białego.

Oprócz Duracza z mapy Bielan znikną także Józef Balcerzak, który kierował propagandowym Stowarzyszeniem Przyjaciół ZSRR. Znikną także inni członkowie KPP Antoni Parol i Kazimierz Grodecki, założyciel wspomnianego wcześniej stowarzyszenia.

Zgodnie z decyzją wojewody ulicę Parola przejmie Józef Caliński (jeden z dowódców XVIII-wiecznej konfederacji barskiej), Grodeckiego - mjr Adolf Pilch "Dolina" ("cichociemny", żołnierz AK), zaś Balcerzaka - ppłk Stanisław Kasznica, ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych.

(dg)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu BielanyREKLAMA

10.11.2017 19:13 Babiczanin
A gdzie zasada pięciu lat od śmierci przed nadaniem nazwy?
10.11.2017 20:30 #grylaż
Życiorysów tych dwóch panów porównać ze sobą nie sposób, a i okoliczności nadawania nazw kiedyś i dziś, są zgoła odmienne. Trzeba też nadmienić, że ulica Duracza sięga/sięgała aż do Kasprowicza i w międzyczasie jej fragment ciągnący się od Żeromskiego nazwano Sacharowa. W mediach nic nie podawano, żeby ktoś protestował w odróżnieniu np. do mieszkańców ulicy Dąbrowszczaków na Pradze. Dla pasażerów wsiadających do tej pory na przystanku autobusowym Duracza, kluczową sprawą było za to reaktywowanie 520 na Bielanach i to bez względu na poglądy polityczne. Wystarczy sięgnąć do Internetu, żeby zobaczyć jak na łamach Faktu, była opisywana akcja zbierania podpisów prowadzona przez panów Roberta Banasiuka i Krystiana Lisiaka z Razem dla Bielan, wtedy jeszcze SLD. Wnikliwie czytając protokół z majowego posiedzenia Komisji Samorządowej i Dialogu Społecznego, natrafiamy na informacje podaną przez pana burmistrza Grzegorza Pietruczuka, że mieszkańcy zebrali w tej sprawie 2,5 tysiąca podpisów. Parafrazując znane powiedzenie, nie czas teraz dywagować nad odgórnie nadanymi nazwami ulic, kiedy prawdziwym kłopotem jest kulawa komunikacja miejska i brak linii przyśpieszonej w dzień powszedni jadącej z Bielan do Śródmieścia. To jest dopiero prawdziwy problem. Jesteśmy 6 dzielnicą pod względem liczby mieszkańców, gdzie na 20 linii oznaczonych jako pięćset, nie kursuje u nas słownie ani jedna. Czas najwyższy to zmienić.
10.11.2017 22:39 Babiczanin
Mój komentarz nie miał na celu skrytykować pana Romaszewskiego ani porównywać obu panów (zresztą od czasu ogłoszenia ustawy dekomunizacyjnej, a następnie rozwiązania zaproponowanego przez władze Warszawy uważałem, że Duracz jako sowiecki szpieg powinien zginąć i tak). Stwierdziłem po prostu, że wojewoda proponując tę nazwę powinien uszanować przyjętą przez Komisję ds. Nazewnictwa Ulic konwencję pięciu lat od śmierci proponowanego patrona, pana Romaszewskiego można by było natomiast zostawić na przykład w razie gdyby warszawskie samorządy po zmianie w ramach dekomunizacji części nazw ulic w Wesołej oświeciło, że inne duble są nie do końca wygodne dla mieszkańców.

Nie wiemy natomiast, czy nazwy zostaną odgórnie narzucone. PO zapowiedziało już, że od decyzji wojewody zamierza się odwoływać i możliwe, że część nazw ulic nie zostanie zmieniona lub też nie zostanie wybrany podany schemat tych nazw. Możliwe, że Urząd Miasta zechce ponownie otworzyć mailową infolinię do spraw nazewnictwa i mieszkańcy lub inne osoby posiadające pomysły będą mogły chociaż się przez krótki okres wypowiedzieć.

Zasadniczym problemem podanych nazw jest to, że wiele z nich jest zwyczajnie za długich, mało atrakcyjnych dla mieszkańców, a żadna z ulic do zmiany nazwy nie ma jej przewidzianej bez jakiegokolwiek osobowego patrona. Mając skręcić z ulicy Mieszka I w ulicę Bolesława Chrobrego, aby dojechać do będącej przedłużeniem ulicy Władysława Łokietka ulicy Kazimierza Wielkiego, gdzie znajduje się bezkolizyjny skręt w ulice Władysława Jagiełły, możemy czuć się nieco przytłoczeni takim nagromadzeniem nazw. Idąc tokiem, że wyjątek potwierdza regułę, schematy nazw powinny być poprzetykane nazwami przymiotnikowymi, geograficznymi, a tutaj takich nie ma. Miło by było zresztą, gdyby pan Sipiera zechciał poszukać takich patronów, by ich asortyment był szerszy, niż tylko wojskowi i zmarli członkowie partii, do której wojewoda należy.
wpis modyfikowany 1 raz, 10.11.2017 22:40 
11.11.2017 09:50 #grylaż
Jakby ktoś nie zauważył to na Bielanach dominują nazwy ulic pisarzy. W pierwotnej wersji, ulica Rudnickiego miała zostać przemianowana na Zofii Kossak-Szczuckiej postaci wybitnej, ale przez korowody PO taka nazwa będzie teraz użytkowana w Wesołej. Mieliśmy już zawirowania wokół interpretacji pisowni ulicy Szegedyńskiej, nadal stacja podziemnej kolejki pod Hutą nosi miano Metro Młociny, Most Północny dla niepoznaki nazywają Skłodowskiej Curie, a Conrada chcieli spolszczać na Korzeniowskiego. Kiedy ostatnio lokalny skwer otrzymał miano Maryny Falskiej, każdy kto żyw z tutejszej władzy stawał do zbiorowego zdjęcia. Pan Romaszewski ma piękną kartę opozycyjną, a o postępkach pana Duracza mało kto pamięta. Nowa nazwa się przyjmie i tyle. Mamy Narodowe Święto Niepodległości, ale nie zapominajmy również o patriotyzmie na co dzień, także tym w wydaniu lokalnym. Nawet komuniści zapewniali obywatelom dojazd do pracy. Dlatego prosiliśmy burmistrza o pomoc w kwestii 520, bo to się mieszkańcom Bielan po prostu należy.
12.11.2017 08:11 eRDe
Miło, że sowiecki agent znika z Bielan.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Finanse
 Zajmujemy sie pozabankowym finansowaniem dla firm,spolek,dla start up-na rozpoczecie dzialalnosci oraz dla osob fizycznych[troche inna oferta]i rolnikow. Pozyczka moze byc przeznaczona na cel inwestycyjny lub oddluzeniowy ,mozna nia splacic chwilowki,zus,us,inne kredyty i pozyczki prywatne,komornika,poprawic plynnosc finansową,zainwestowac srodki z pozyczki w firme. Jedynym zabezpieczeniem jest zastaw na dowolnej nieruchomosci wlasnosciowej ,typu mieszkanie,dom,dzialki,inwestycje developerskie,biurowce,hotele,lokale uzytkowe. Nie sprawdzamy bik,krd. Umowy notarialne-mozliwe zabezpieczenie hipoteka w dziale 4 kw tak jak w banku,kwoty juz od 10 tys do 10 mln,Czas kredytowania 3-96 msc Raty wg mozliwosci finansowych http://www.gotowka-podzastaw.letnet.pl http://www.podzastawnieruchomosci.eu tel 731 531 144 mail podzastaw@int.pl

Usługi inne
 CITIHAUS oferuje pomoc w oddłużeniu i ochronie prawnej obiektów komercyjnych, których zobowiązania takie jak np. kredyty przewyższają wartość nieruchomości. Współpracujemy z bankami i instytucjami finansowymi, uzyskujemy promesy bankowe oraz od funduszów, negocjujemy z wierzycielami. Opracowujemy wyceny nieruchomości i opinie prawne. Wstrzymujemy egzekucję komorniczą, licytację. Załatwimy wszelkie formalności. Prosimy o kontakt: Tel: 511-422-888 www.citihaus.pl

Kupię mieszkanie
 Kupię udział w nieruchomościach, domy, działki, mieszkania za gotówkę (Pruszków, Piaseczno, Milanówek, Wołomin, Brwinów). Pomagam w dopełnieniu formalności związanych ze sprzedażą. Zapraszam do kontaktu: 500-410-500

Dom i ogród
 vaillant sprzedam piece gazowe c.o.uzywane z niemiec po przeglądzie serwisowym z gwarancja na uruchomienie piece tylko c.o. oraz dwufunkcyjne do mieszania,domu,domu wielorodzinnego,pensjonatu zakładu cena od 1.200 zl więcej informacji tel 691 686 772


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.