REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Dofinansowanie in vitro w Warszawie - jakie warunki?

Dofinansowanie in vitro w Warszawie - jakie warunki?

Liczba zabiegów in vitro rośnie w Polsce z roku na rok. Nadal jednak dla wielu par koszty związane z zapłodnieniem pozaustrojowym są zbyt wysokie. Nie oznacza to jednak, że muszą one zrezygnować ze swoich marzeń, ponieważ obecnie refundacja in vitro dostępna jest w ramach programów miejskich. Od 2017 roku z dofinansowania skorzystać mogą również mieszkańcy Warszawy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby się o nie ubiegać?

Niepłodność to problem dotykający coraz więcej par

Według Światowej Organizacji Zdrowia, kłopoty z poczęciem dziecka ma ok. 10-12% populacji w krajach najbardziej uprzemysłowionych. Z tego też powodu WHO uznało niepłodność za chorobę społeczną. W Polsce specjaliści alarmują, że problem z niepłodnością może mieć co szósta, a nawet co piąta para w wieku rozrodczym. Schorzenie to dotyka najczęściej zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku zaś co trzeciej pary jej powód jest nieznany (jest to tzw. niepłodność idiopatyczna).

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajników, natomiast u mężczyzn słabe parametry nasienia. Ważne jest, aby w razie jakichkolwiek kłopotów z płodnością nie zwlekać z szukaniem pomocy (uważa się, że do specjalisty powinno się zgłosić po roku bezskutecznych prób zajścia w ciążę). Dlaczego? Ponieważ decydujący wpływ na to, czy zostaniemy rodzicami, ma upływający czas. Im później zgłosimy się do lekarza, tym mniejsze są nasze szanse na poczęcie dziecka. Z badań wynika, że nawet 1/3 kobiet między 35. a 40. rokiem życia może mieć problemy z niepłodnością.

In vitro - co warto wiedzieć o zapłodnieniu pozaustrojowym?

Leczenie niepłodności zawsze zaczyna się od najprostszych i najmniej inwazyjnych metod (takich jak np. inseminacja domaciczna). Dopiero gdy one nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, stosuje się in vitro (IVF), czyli zapłodnienie pozaustrojowe, które już od ponad 40 lat jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Za jej opracowanie dr Robert Edwards został w 2010 r. uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, zaś liczba dzieci, która dzięki niej urodziła się na całym świecie przekroczyła już 8 mln.

Zabieg in vitro polega na połączeniu plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Przy czym, najczęstszymi wskazaniami do jego przeprowadzenia są: endometrioza, niedrożność lub zrosty w jajowodach, zaburzenia w cyklu menstruacyjnym, obniżone parametry nasienia czy niepłodność idiopatyczna. Skuteczność leczenia metodą in vitro, szacowana jest w całej populacji pacjentów na ok. 40% (jednak w grupie kobiet młodszych do 35 roku życia jest ona wyższa i może wynosić nawet 60%).

Dofinansowanie in vitro w ramach Miejskiego Programu Leczenia Niepłodności w Warszawie

Niestety, często największą przeszkodą uniemożliwiającą parom skorzystanie z in vitro jest jej wysoki koszt. Ponieważ jeden zabieg w prywatnej klinice leczenia niepłodności to ok. 7-8 tys. zł, do czego doliczyć trzeba także dodatkowe opłaty za wizyty i leki do stymulacji (łączny koszt całej procedury to ok. 10-12 tys. zł). Polska jest nadal jednym z ostatnich państw Unii Europejskiej, w którym niepłodne pary pozbawione zostały możliwości kompleksowego finansowania leczenia. Rządowy program refundacji in vitro (dzięki któremu na świat przyszło 22 tys. dzieci), dobiegł końca w 2016 roku i do tej pory nie ma jego kontynuacji.

Na szczęście, pomysłem dofinansowania in vitro zainteresowały się władze lokalne, które zdecydowały się na pomoc swoim mieszkańcom. Z refundacji in vitro lub pokrycia części kosztów można skorzystać obecnie w takich miastach jak: Częstochowa, Gdańsk, Kołobrzeg, Bydgoszcz, Chojnice, Wrocław, Słupsk, Szczecin czy Warszawa. W stolicy program zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro realizowany jest już od 2017 roku i zakłada dofinansowanie do ok. 1800 procedur rocznie. W lutym tego roku ruszyła stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2020-2022. W toku postępowania konkursowego, jej realizatorem została Klinika INVICTA: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/programy-in-vitro/program-vitro-dla-warszawy-2020-2022/.

Jakie warunki dofinansowania in vitro w Warszawie?

Warszawskie małżeństwa i pary mogą dzięki temu starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do 80% kosztów zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Na ten moment dofinansowanie do tej próby wynosi do 6 tys. (przysługuje do maksymalnie 3 zabiegów, o ile wskutek pierwszego lub drugiego zabiegu nie doszło do urodzenia dziecka). Z programu skorzystać może każda para, która nie może zrealizować planów rozrodczych poprzez naturalną koncepcję i spełnia następujące dodatkowe kryteria:

  • zakwalifikowana została do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego;
  • pozostaje w związku małżeńskim lub nieformalnym;
  • nie uczestniczyła lub uczestniczyła maksymalnie w 2 zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego w innych programach finansowanych ze środków publicznych (wówczas przysługuje 1 próba);
  • w dniu kwalifikacji do programu zamieszkują na terenie Warszawy od przynajmniej dwóch lat;
  • wiek kobiety mieści się w przedziale 25-40 lat, a jej rezerwa jajnikowa mierzona stężeniem AMH wynosi powyżej 0,7 ng/ml. Do programu zakwalifikowane zostaną również kobiety w wieku 18-40 lat, u których z powodu choroby nowotworowej należy zastosować terapię gonadotoksyczną.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących dofinansowania in vitro, najlepiej osobiście skontaktować się z wybraną kliniką leczenia niepłodności. Należy również pamiętać o tym, że każda z nich może przyjąć jedynie określoną liczbę zakwalifikowanych par, zgodnie z przyznanym budżetem, dlatego warto zrobić to jak najszybciej.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA