REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Do 4EKO wrzuć!

  28 stycznia 2005

W lutym w szkołach Targówka i podwarszawskiej gminy Pomiechówek staną zestawy pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Te placówki jako pierwsze przystępują do nowego programu edukacyjnego Fundacji "Nasza Ziemia", którego celem jest umożliwienie praktycznej ochrony środowiska naturalnego poprzez codzienną selektywną zbiórkę opakowań i odpadów.

REKLAMA

Czterokomorowe pojemniki 4EKO, do któ-rych można wrzucać szkło kolorowe, bezbarwne, makulaturę i tworzywa sztuczne, docelowo staną w 1000 szkołach w całej Polsce.

Obliczenia, których dokonali organizato-rzy akcji wskazują, że dzięki pojemnikom w ciągu roku uda się odzyskać 600 tys. kg bezbarwnych opakowań szklanych i 600 tys. kolorowych, 240 tys. kg makulatury, 60 tys. kg tworzyw sztucznych oraz 60 tys. opakowań metalowych, czyli łącznie 1,5 mln kg odpadów opakowaniowych! Te liczby po-twierdzają przedstawiciele firm zajmujących się zbieraniem surowców wtórnych. Idea ustawiania pojemników w przedszkolach i szkołach bardzo im się podoba, bo - jak podkreślają - człowieka trzeba uczyć od małego selektywnej zbiórki. Idea Fundacji przypadła do gustu wielu samorządom, w tym Targówka i Pomiechówka.

Partnerstwo dla Targówka

- We współpracy z przemysłem, władzami dzielnicy, organizacjami społecznymi, szkołami stworzyliśmy luźną grupę działającą na rzecz Targówka, którą nazwaliśmy "Partnerstwo dla Targówka" - mówi Mikołaj Józefowicz z firmy Procter&Gamble, która w tej dzielnicy ma duży zakład. - Udało nam się namówić kilka firm, dzięki czemu będą pieniądze na ekopojemniki dla wszystkich 25 szkół Targówka.

Co ważne, władze dzielnicy także potraktowały sprawę poważnie. Burmistrz dzielnicy oraz wydział ochrony środowiska objęli program patronatem.

Program od razu zyskał uznanie władz Pomiechówka, w którym od dawna przywiązuje się wielką wagę do kwestii gospodarki odpadami. - W naszej gminie gospodarka odpadami realizowana jest w sposób systemowy - wyjaśnia Bożena Śliwińska, sekretarz gminy. - W ubiegłym roku wprowadziliśmy system workowy do zbioru różnego rodzaju odpadów. Wszyscy mieszkańcy mają podpisane umowy z firmami wywozowymi. Pomysł edukacji w szkołach bardzo nam się spodobał i dlatego do niego przystępujemy.

Zapraszamy na zakupy

Pojemnik i szkolenie

Ustawienie pojemników - jak zapewnia Dominik Dobrowolski z Fundacji "Nasza Ziemia" - połączone będzie ze szkoleniami. Nauczyciele i wychowawcy wezmą udział w warsztatach zorganizowanych i prowadzonych przez działaczy Fundacji poświęconych selektywnej zbiórce odpadów oraz korzyściom, jakie wynikają z tego dla środowiska, lokalnych społeczności i gospodarki. Przeszkoleni nauczyciele przekażą informacje w swoich placówkach. Na pojemnikach umieszczone będą loga darczyńców i wspólne hasło "Segregujemy odpady i chronimy środowisko każdego dnia". Na każdym pojemniku znajdzie się także instrukcja, co należy do niego zbierać.

Program obejmie również inne regiony Polski. Po ubiegłorocznej akcji Sprzątanie Świata do Fundacji zgłosiło się kilkadziesiąt gmin i setki szkół z całego kraju, które są zainteresowane programem. Jego podstawową zaletą jest sposób finansowania pojemników oraz zaangażowanie wielu partnerów w realizacje programu, dzięki czemu koszty rozkładają się równomiernie na wszystkich darczyńców.

Zgłosili się już pierwsi inwestorzy-darczyńcy. Na przykład KOBA Organizacja Odzysku S.A. zadeklarowała pokrycie 1/4 kosztów pojemników (cały kosztuje 2500 zł plus VAT) w szkołach, które sąsiadują z centrami recyklingu puszek w Polsce - oddziałami firmy.

REKLAMA

4EKO - cztery korzyści

Organizatorzy akcji podkreślają, że z pojemnikami wiąże się wiele korzyści. Po pierwsze są bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości. Do tego ładne, kolorowe, zachęcające do korzystania z nich. Po drugie - nie wymagają przy opróżnianiu używania dźwigu, a każdą komorę można opróżnić niezależnie. Montaż całości wykonuje jedna osoba w ciągu trzech minut. Po trzecie środki ze sprzedaży zebranych surowców mogą zasilić szkolny budżet. I wreszcie po czwarte - zestaw zastępuje cztery tradycyjne pojemniki, a kosztuje tyle co jeden. Jego zakup mogą dofinansować fundusze ochrony środowiska, organizacje odzysku oraz lokalni darczyńcy.

Katarzyna Motylińska
Fot. Fundacja "Nasza Ziemia"

Apel Miry Stanisławskiej-Meysztowicz
prezes Fundacji "Nasza Ziemia"
Drodzy Przyjaciele,
Fundacja Nasza Ziemia ogłasza nowy edukacyjny program "Praktyczny Wymiar Edukacji Ekologicznej". Planujemy do końca roku wyposażyć 1000 szkół w Polsce w pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Wszystkie szkoły, gminy i firmy gospodarki odpadami, zainteresowane otrzymaniem lub zakupem takich zestawów proszone są o kontakt z nami (e-mail: fundacja@naszaziemia.pl, tel./faks 0*22-622-81-18).
Wierzę, że dzięki rozwojowi selektywnej zbiórki w szkołach, nauczymy się, jak praktycznie każdego dnia chronić i dbać o Naszą Ziemię!
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy