REKLAMA

Puls Warszawy

Komunikacja

 

Darmowa komunikacja dla dzieci. "To odzwyczai je od aut"

  14 października 2016

alt='Darmowa komunikacja dla dzieci. "To odzwyczai je od aut"'
źródło: ZTM

Ratusz rozważa zniesienie opłat za bilety dla uczniów podstawówek. ZTM uważa, że może to odzwyczaić dzieci od podróżowania z rodzicami samochodem.

REKLAMA

Ceny biletów komunikacji miejskiej to jeden z najbardziej drażliwych tematów w Warszawie. Każda podwyżka wiąże się z protestami, a temat zniesienia opłat na wzór np. estońskiego Tallinna regularnie powraca w wypowiedziach miejskich aktywistów. Zgodnie z aktualną taryfą biletową za bilety nie płacą m.in. seniorzy mający powyżej 70 lat, posłowie, niektóre osoby niepełnosprawne i najmłodsze dzieci, dla których bezpłatne przejazdy kończą się 30 września w roku, w którym kończą siedem lat. Uczniom szkół podstawowych trzeba już wyrobić Kartę Miejską.

30-dniowy bilet dla dziecka kosztuje 49-105 zł, w zależności od tego, czy płacimy podatki w Warszawie i w której strefie mieszkamy. To problem nie tylko finansowy. Już na pierwszy rzut oka widać, że bardzo dużo dzieci jest odwożonych do szkół samochodami, co wpływa m.in. na jakość powietrza i powiększa korki. Dlatego warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz proponuje, by uczniowie szkół podstawowych korzystali z komunikacji miejskiej za darmo w okresie od 1 września do 30 czerwca. Gdyby zmiana weszła w życie, prawo do 100-procentowej ulgi przez większą część roku zyskałoby ponad 110 tys. uczniów.

- Projekt bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych byłby najlepszą promocją konsultowanej właśnie polityki mobilności - napisał na Facebooku pełnomocnik prezydent Warszawy d/s rowerów Łukasz Puchalski. - Inwestowanie w społeczeństwo zawsze ma sens, a w przypadku komunikacji najbardziej opłaca się inwestować w najmłodszych, u których dopiero kształtują się nawyki.

- Bardzo ważne jest oswajanie dzieci z komunikacją miejską i przyzwyczajenie ich do podróżowania po mieście metrem czy autobusami, a nie samochodem - dodaje rzecznik ZTM Igor Krajnow. - Jeśli nabierze się w dzieciństwie nawyku wybierania transportu zbiorowego, zostanie on na całe życie.

Największą przeszkodą są oczywiście pieniądze. Wiceprezydent Renata Kaznowska poprosiła o przeanalizowanie kosztów. ZTM i biuro edukacji warszawskiego ratusza przygotowują się do przeprowadzenia w szkołach podstawowych ankiet, które pozwolą oszacować, ilu uczniów korzysta z komunikacji miejskiej oraz - co może być jeszcze ważniejsze - ilu może zacząć po zniesieniu opłat. ZTM zapowiada, że będzie to możliwe już 1 września 2017 roku.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Jan Kazimierz

14.10.2016 22:13

Świetny pomysł!!! Trzymam kciuki za jego powodzenie.

# kontroler

14.10.2016 22:28

#Jan Kazimierz napisał(a) 14.10.2016 22:13
Świetny pomysł!!! Trzymam kciuki za jego powodzenie.
Naiwny jesteś myśląc że to się uda.

# Gość

16.10.2016 08:38

Problemem dzieci i młodzieży, nie jest jeżdżenie samochodem, ale brak ruchu. Dzieci które mają bilet na nielimitowaną liczbę podróży, nawet 300m pojadą autobusem, zamiast przejść piechotą lub pojechać rowerem.
W ramach walki z otyłością dzieci w innych krajach odchodzi się od biletów miesięcznych dla dzieci i młodzieży.
Bilet dla dziecka powinien być tani, ale każda podróż musi coś kosztować. Dziecko wówczas znacznie częściej wybiera rower lub przejscie pieszo.
Bilety miesięczne hodują nam otyłą młodzież. Darmowe tylko problem pogłębią.

REKLAMA

# Monika dul

16.10.2016 09:45

Posłowie....żart jakiś.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA