REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Dąbrowski: Potrzebujemy P+R przy Górczewskiej i Połczyńskiej
REKLAMA

źródło: ZTM


REKLAMA

Dąbrowski: Potrzebujemy P+R przy Górczewskiej i Połczyńskiej

Rozmawiamy z Jarosławem Dąbrowskim, przewodniczącym rady dzielnicy.

REKLAMA

Przed wyborami obiecał pan mieszkańcom Bemowa koncert U2. To kiedy zobaczymy Bono na lotnisku?

Obiecałem starania i starania trwają. To się nie wydarzy z miesiąca na miesiąc, zwłaszcza że należy to zrobić tak, by samorząd nie dołożył do koncertu ani złotówki, a mieszkańcy Bemowa weszli za darmo. Przypominam, że po pierwsze to nie dzielnica zarządza lotniskiem, a po drugie gwiazdy tego formatu mają kalendarz zaplanowany na kilka lat do przodu. Poza tym mam wrażenie, że ten pomysł niekoniecznie wzbudza entuzjazm u naszego koalicjanta.

Czyżby coś zgrzytało w koalicji z PO?

Powiedziałbym raczej, że niektórzy zostali mentalnie w koalicji z PiS-em. W poprzedniej kadencji mieliśmy fatalne wykonanie inwestycji, złe zarządzanie, brak rozsądnego planowania, a kilku radnych PO wolałoby wciąż współpracować z partią Jarosława Kaczyńskiego. Dali temu wyraz choćby w niedawnym głosowaniu na komisji budżetu. Wbrew nam, Platforma głosowała razem z PiS-em za przyjęciem sprawozdania z zeszłorocznego budżetu, wykonanego na fatalnym poziomie 30% planu.

"Planuję całkowicie zmienić wizerunek ulicy Powstańców Śląskich. Parkingi i bazar chcę zupełnie zlikwidować i zagospodarować ten teren inaczej. Powstańców Śląskich jest bardzo ponurą, brzydką ulicą, ale mam nadzieję, że już niedługo to się zmieni". Pamięta pan, kto i kiedy to powiedział?

Ja, podczas swojej pierwszej kadencji.

W wywiadzie dla nas, w lutym 2008 roku.

Doprecyzuję, że chodziło mi o modernizację terenu bazaru a nie jego całkowite unicestwienie. Gdyby to zależało tylko od nas, Powstańców Śląskich już dawno wyglądałaby zupełnie inaczej. Pojawiłaby się nowa, atrakcyjna zabudowa, namówilibyśmy spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperów do inwestowania, przybyłoby sklepów, parkingi i bazar byłyby unowocześnione, byłoby więcej zieleni. Niestety zbyt wiele w Warszawie zależy od ratusza na pl. Bankowym a "duży ratusz" jest świetny w wymyślaniu programów, z których nic nie wynika. Konsultacje w sprawie tzw. centrum lokalnego przy Hali Wola już były, tak samo jak dotyczące zazielenienia ulic Bemowa. I co z nich wyszło?

Warszawiacy chyba niezbyt chętnie biorą udział w konsultacjach.

Bo o nich zazwyczaj nie wiedzą. Jeśli spotkanie o 18:00 reklamuje się porannymi wpisami na Facebooku, które wyświetlają się tylko garstce osób i to przeważnie następnego dnia, to trudno liczyć na frekwencję. W dziedzinie informowania mieszkańców Warszawa potrzebuje rewolucji a Bemowo powrotu do dobrych rozwiązań. Póki co ratusz reklamuje konsultacje własnym urzędnikom i aktywistom. A Bemowo jest tego ofiarą. Przecież to wstyd, żeby nasza dzielnica miała najniższą frekwencję w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym. Koalicja PO-PiS w poprzedniej kadencji zupełnie nie poradziła sobie z docieraniem do mieszkańców z ważnymi informacjami. Zmienimy to. Chcę, by przede wszystkim mieszkańcy liczniej uczestniczyli w sesjach rady dzielnicy. Teraz tego nie robią, więc ich głos nie ma szans przebić się głośniej niż partyjne stanowiska. Doprowadzimy do tego, by mieszkańcy aktywniej uczestniczyli w sprawowaniu władzy na Bemowie poprzez uczestnictwo w lokalnym stowarzyszeniu, które niebawem powołamy. Zrobimy to, ponieważ wielu mieszkańców oczekuje takiej formuły. Ludzie nie chcą rozmawiać w sprawach Bemowa z partiami politycznymi.

Pierwsza łopata na budowie metra zostanie wbita już niebawem.

Zobaczymy, czy uda się uniknąć paraliżu dzielnicy. Pierwszy projekt objazdów został odrzucony, a nasz samorząd zgłosił kilka ważnych poprawek. Chcielibyśmy np. "prowizorycznego" poszerzenia Lazurowej od Górczewskiej do S8, budowy ronda na skrzyżowaniu Lazurowej z Dywizjonu 303 i dociągnięcia Batalionów Chłopskich do dojazdówki wzdłuż S8. Utrudnień związanych z budową metra nie unikniemy, ale można je zminimalizować. Oczywiście wielu mieszkańców przesiądzie się do komunikacji miejskiej, jednak nie wszyscy mogą to zrobić. Budowa nie może wiązać się z całkowitym zablokowaniem przejazdu samochodem.

Kiedy metro już ruszy, czeka nas inwazja aut spoza Warszawy?

Nie, jeśli władze miasta poradzą sobie z budową garaży P+R przy Górczewskiej i Połczyńskiej. Powinniśmy uczyć się na cudzych błędach, więc spójrzmy na to, co stało się na Bielanach - wszystkie uliczki wzdłuż Kasprowicza są zastawione autami osób przesiadających się do metra. I nie ma się co dziwić, skoro miasto zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, ale nie zapewnia miejsc do zostawienia auta. Przy Górczewskiej i Połczyńskiej potrzebujemy po 1500-2000 miejsc, od razu większej liczby niż na Młocinach. Inaczej na Jelonkach i Chrzanowie będzie tragedia. Niestety Rada Warszawy do dziś nie przyznała pieniędzy na budowę parkingów. To jedno z większych zaniedbań byłej koalicji bemowskiej.

Ale największa wpadka poprzedniej kadencji to budowa szkoły na Chrzanowie. Coś drgnęło w tej sprawie?

Nic. Poprzedni zarząd kupił działkę przy Szeligowskiej i zlecił projektowanie szkoły, która miałaby kosztować kosmiczne pieniądze. W końcu nie odebrali projektu, co może skutkować odszkodowaniami. Ta działka nie ma nawet kanalizacji i nie zanosi się na to, żeby MPWiK miał szybko dojść do tego miejsca. Według mnie w perspektywie kilku lat Chrzanów żadnej szkoły nie będzie miał i trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Pojawia się pytanie, czy działanie poprzedniego zarządu było gospodarne.

A jak idą inne inwestycje, które samodzielnie prowadzi urząd dzielnicy?

Trudno o czymkolwiek mówić, skoro poprzedni zarząd miał żenująco niskie wykonanie budżetu i Rada Warszawy niemal wszystko przesunęła w czasie. Poprzednia kadencja, a zwłaszcza czas rządów koalicji PO-PiS to zmarnowane lata na Bemowie. Jestem przekonany, że koledzy z PO, zwłaszcza ci odpowiedzialni za zarząd w poprzedniej kadencji, już to zaczynają rozumieć i oderwą się mentalnie od PiS-u.

(rozm. dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

16.03.2019 03:46 #dywan
po co prowadzić takie rozmowy jak tak powyższa skoro nic z nich nie wynika?!
17.03.2019 16:48 #mieszkaniec Bemowa
Ludzie powinni się zorganizować - przecież to dotyka tysięcy ludzi, gdyby np. przyszli pod ratusz szybko by się okazało, że remont może zająć nie 3mce, a 1 etc. A tak nikt nawet głupiej skargi nie złoży na piśmie...i urzędasy mogą udawać, że problemu nie ma
17.03.2019 22:42 #jkk
Zróbcie najpierw porządek z parkujacymi wszędzie gdzie to możliwe i niemożliwe samochodami. Wprowadzona w październiku zmiana organizacji ruchu na Coopera oraz na Batalionów Chłopskich to totalny samobój urzędników miejskich. Na osiedlowych parkingach w okolicy są setki wolnych miejsc, tymczasem samochody są zaparkowane całymi stadami w niedozwolonych miejscach na Coopera, tuż przy przejściu dla pieszych na Batalionów czy też we wyjazdach na posesje. Autor projektu nie zadał sobie trudu zapoznania się z planem miejscowym Chrzanów 2 przewidującym po północnej stronie Batalionów dojazdy do domów jednorodzinnych jak również z warunkami zabudowy dla osiedli po południowej stronie tej ulicy nakazujacymi stworzenie miejsc parkingowych poza pasem drogowym Batalionów Chłopskich. Zlikwidowano ścieżkę rowerową i pozostawiono wąski pas chodnika na którym trudno minąć się mają dwa wózki dziecinne, nie mówiąc o rowerzystach, użytkownikach hulajnog, wrotkarzach i innych. Dochodzi do niebezpiecznych sytuacji drogowych, niedawno samochód potrącił na przejściu pieszą. Straż miejska sprawia wrażenie zakładu pracy chronionej dla niewidomych, Prezydent Warszawy nie raczy od ponad 4 miesięcy odpowiedzieć na pismo w tej sprawie, władze dzielnicy dają odpowiedzi wymijajace, zresztą "Tustolica" również nie zechciała zainteresować się sprawą. Wszyscy czekają aż stanie się poważny wypadek i dopiero wówczas wykażą zainteresowanie.
18.03.2019 08:20 #mieszkaniec Bemowa
Są plany 2-3 krotnego zwiększenia ruchu na Okeciu w latach 2020-2027 - ciekawe co na to władze naszej dzielnicy - znając ich asertywność wszystko pewnie pójdzie nad naszymi głowami??? Tutaj za chwilę nie da się mieszkać...mam nadzieję, ze ludzie podziękują im za to w wyborach
18.03.2019 18:19 baszakowa
już się boję

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

GIEŁDA SĄSIADÓW - ODDAM ZA DARMO
 Udzielamy prawdziwej pożyczki firmom i osobom fizycznym. Możesz ubiegać się o 100 000 USD jako osoba fizyczna i 1 000 000 USD jako podmiot współpracujący lub firma. Nasze usługi są autentyczne i dobrze udokumentowane do celów prawnych. Wyślij wiadomość e-mail na adres: dm8780115@gmail.com Skontaktuj się z nami już dziś, jeśli potrzebujesz pożyczki.

Finanse
 Biuro Rachunkowe NESTO tel. 22 371-47-94

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Kupię płyty gramofonowe, polskie i zagraniczne. Tel.694 687 442

Porady prawne
 Kancelaria nasza zajmuje się dochodzeniem odszkodowań z tytułu m. in. takich zdarzeń jak: wypadki komunikacyjne, wypadki w pracy, wypadki w gospodarstwie rolnym, błędy medyczne, w tym zakażenie w szpitalu i wielu innych zdarzeń. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w branży odszkodowań, w związku z tym mamy niezbędną wiedzę i umiejętności do skutecznego reprezentowania naszych Klientów wobec ubezpieczycieli oraz podmiotów zobowiązanych. Poszkodowanym oddajemy do dyspozycji całą swoją energię, wiedzę i doświadczenie skutecznie uzyskując wysokie kwoty odszkodowań, zadośćuczynienia, renty. tel. 500 896 135 www.kancelaria-lomza.pl https://www.facebook.com/Universus-Kancelaria-Prawno-Odszkodowawcza-141753536000688/


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA