REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Dąbrowski: Potrzebujemy P+R przy Górczewskiej i Połczyńskiej
REKLAMA

źródło: ZTM


REKLAMA

Dąbrowski: Potrzebujemy P+R przy Górczewskiej i Połczyńskiej

Rozmawiamy z Jarosławem Dąbrowskim, przewodniczącym rady dzielnicy.

REKLAMA
REKLAMA

Przed wyborami obiecał pan mieszkańcom Bemowa koncert U2. To kiedy zobaczymy Bono na lotnisku?

Obiecałem starania i starania trwają. To się nie wydarzy z miesiąca na miesiąc, zwłaszcza że należy to zrobić tak, by samorząd nie dołożył do koncertu ani złotówki, a mieszkańcy Bemowa weszli za darmo. Przypominam, że po pierwsze to nie dzielnica zarządza lotniskiem, a po drugie gwiazdy tego formatu mają kalendarz zaplanowany na kilka lat do przodu. Poza tym mam wrażenie, że ten pomysł niekoniecznie wzbudza entuzjazm u naszego koalicjanta.

Czyżby coś zgrzytało w koalicji z PO?

Powiedziałbym raczej, że niektórzy zostali mentalnie w koalicji z PiS-em. W poprzedniej kadencji mieliśmy fatalne wykonanie inwestycji, złe zarządzanie, brak rozsądnego planowania, a kilku radnych PO wolałoby wciąż współpracować z partią Jarosława Kaczyńskiego. Dali temu wyraz choćby w niedawnym głosowaniu na komisji budżetu. Wbrew nam, Platforma głosowała razem z PiS-em za przyjęciem sprawozdania z zeszłorocznego budżetu, wykonanego na fatalnym poziomie 30% planu.

"Planuję całkowicie zmienić wizerunek ulicy Powstańców Śląskich. Parkingi i bazar chcę zupełnie zlikwidować i zagospodarować ten teren inaczej. Powstańców Śląskich jest bardzo ponurą, brzydką ulicą, ale mam nadzieję, że już niedługo to się zmieni". Pamięta pan, kto i kiedy to powiedział?

Ja, podczas swojej pierwszej kadencji.

W wywiadzie dla nas, w lutym 2008 roku.

Doprecyzuję, że chodziło mi o modernizację terenu bazaru a nie jego całkowite unicestwienie. Gdyby to zależało tylko od nas, Powstańców Śląskich już dawno wyglądałaby zupełnie inaczej. Pojawiłaby się nowa, atrakcyjna zabudowa, namówilibyśmy spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperów do inwestowania, przybyłoby sklepów, parkingi i bazar byłyby unowocześnione, byłoby więcej zieleni. Niestety zbyt wiele w Warszawie zależy od ratusza na pl. Bankowym a "duży ratusz" jest świetny w wymyślaniu programów, z których nic nie wynika. Konsultacje w sprawie tzw. centrum lokalnego przy Hali Wola już były, tak samo jak dotyczące zazielenienia ulic Bemowa. I co z nich wyszło?

Warszawiacy chyba niezbyt chętnie biorą udział w konsultacjach.

Bo o nich zazwyczaj nie wiedzą. Jeśli spotkanie o 18:00 reklamuje się porannymi wpisami na Facebooku, które wyświetlają się tylko garstce osób i to przeważnie następnego dnia, to trudno liczyć na frekwencję. W dziedzinie informowania mieszkańców Warszawa potrzebuje rewolucji a Bemowo powrotu do dobrych rozwiązań. Póki co ratusz reklamuje konsultacje własnym urzędnikom i aktywistom. A Bemowo jest tego ofiarą. Przecież to wstyd, żeby nasza dzielnica miała najniższą frekwencję w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym. Koalicja PO-PiS w poprzedniej kadencji zupełnie nie poradziła sobie z docieraniem do mieszkańców z ważnymi informacjami. Zmienimy to. Chcę, by przede wszystkim mieszkańcy liczniej uczestniczyli w sesjach rady dzielnicy. Teraz tego nie robią, więc ich głos nie ma szans przebić się głośniej niż partyjne stanowiska. Doprowadzimy do tego, by mieszkańcy aktywniej uczestniczyli w sprawowaniu władzy na Bemowie poprzez uczestnictwo w lokalnym stowarzyszeniu, które niebawem powołamy. Zrobimy to, ponieważ wielu mieszkańców oczekuje takiej formuły. Ludzie nie chcą rozmawiać w sprawach Bemowa z partiami politycznymi.

Pierwsza łopata na budowie metra zostanie wbita już niebawem.

Zobaczymy, czy uda się uniknąć paraliżu dzielnicy. Pierwszy projekt objazdów został odrzucony, a nasz samorząd zgłosił kilka ważnych poprawek. Chcielibyśmy np. "prowizorycznego" poszerzenia Lazurowej od Górczewskiej do S8, budowy ronda na skrzyżowaniu Lazurowej z Dywizjonu 303 i dociągnięcia Batalionów Chłopskich do dojazdówki wzdłuż S8. Utrudnień związanych z budową metra nie unikniemy, ale można je zminimalizować. Oczywiście wielu mieszkańców przesiądzie się do komunikacji miejskiej, jednak nie wszyscy mogą to zrobić. Budowa nie może wiązać się z całkowitym zablokowaniem przejazdu samochodem.

Kiedy metro już ruszy, czeka nas inwazja aut spoza Warszawy?

Nie, jeśli władze miasta poradzą sobie z budową garaży P+R przy Górczewskiej i Połczyńskiej. Powinniśmy uczyć się na cudzych błędach, więc spójrzmy na to, co stało się na Bielanach - wszystkie uliczki wzdłuż Kasprowicza są zastawione autami osób przesiadających się do metra. I nie ma się co dziwić, skoro miasto zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, ale nie zapewnia miejsc do zostawienia auta. Przy Górczewskiej i Połczyńskiej potrzebujemy po 1500-2000 miejsc, od razu większej liczby niż na Młocinach. Inaczej na Jelonkach i Chrzanowie będzie tragedia. Niestety Rada Warszawy do dziś nie przyznała pieniędzy na budowę parkingów. To jedno z większych zaniedbań byłej koalicji bemowskiej.

Ale największa wpadka poprzedniej kadencji to budowa szkoły na Chrzanowie. Coś drgnęło w tej sprawie?

Nic. Poprzedni zarząd kupił działkę przy Szeligowskiej i zlecił projektowanie szkoły, która miałaby kosztować kosmiczne pieniądze. W końcu nie odebrali projektu, co może skutkować odszkodowaniami. Ta działka nie ma nawet kanalizacji i nie zanosi się na to, żeby MPWiK miał szybko dojść do tego miejsca. Według mnie w perspektywie kilku lat Chrzanów żadnej szkoły nie będzie miał i trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Pojawia się pytanie, czy działanie poprzedniego zarządu było gospodarne.

A jak idą inne inwestycje, które samodzielnie prowadzi urząd dzielnicy?

Trudno o czymkolwiek mówić, skoro poprzedni zarząd miał żenująco niskie wykonanie budżetu i Rada Warszawy niemal wszystko przesunęła w czasie. Poprzednia kadencja, a zwłaszcza czas rządów koalicji PO-PiS to zmarnowane lata na Bemowie. Jestem przekonany, że koledzy z PO, zwłaszcza ci odpowiedzialni za zarząd w poprzedniej kadencji, już to zaczynają rozumieć i oderwą się mentalnie od PiS-u.

(rozm. dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

16.03.2019 03:46 #dywan
po co prowadzić takie rozmowy jak tak powyższa skoro nic z nich nie wynika?!
17.03.2019 16:48 #mieszkaniec Bemowa
Ludzie powinni się zorganizować - przecież to dotyka tysięcy ludzi, gdyby np. przyszli pod ratusz szybko by się okazało, że remont może zająć nie 3mce, a 1 etc. A tak nikt nawet głupiej skargi nie złoży na piśmie...i urzędasy mogą udawać, że problemu nie ma
17.03.2019 22:42 #jkk
Zróbcie najpierw porządek z parkujacymi wszędzie gdzie to możliwe i niemożliwe samochodami. Wprowadzona w październiku zmiana organizacji ruchu na Coopera oraz na Batalionów Chłopskich to totalny samobój urzędników miejskich. Na osiedlowych parkingach w okolicy są setki wolnych miejsc, tymczasem samochody są zaparkowane całymi stadami w niedozwolonych miejscach na Coopera, tuż przy przejściu dla pieszych na Batalionów czy też we wyjazdach na posesje. Autor projektu nie zadał sobie trudu zapoznania się z planem miejscowym Chrzanów 2 przewidującym po północnej stronie Batalionów dojazdy do domów jednorodzinnych jak również z warunkami zabudowy dla osiedli po południowej stronie tej ulicy nakazujacymi stworzenie miejsc parkingowych poza pasem drogowym Batalionów Chłopskich. Zlikwidowano ścieżkę rowerową i pozostawiono wąski pas chodnika na którym trudno minąć się mają dwa wózki dziecinne, nie mówiąc o rowerzystach, użytkownikach hulajnog, wrotkarzach i innych. Dochodzi do niebezpiecznych sytuacji drogowych, niedawno samochód potrącił na przejściu pieszą. Straż miejska sprawia wrażenie zakładu pracy chronionej dla niewidomych, Prezydent Warszawy nie raczy od ponad 4 miesięcy odpowiedzieć na pismo w tej sprawie, władze dzielnicy dają odpowiedzi wymijajace, zresztą "Tustolica" również nie zechciała zainteresować się sprawą. Wszyscy czekają aż stanie się poważny wypadek i dopiero wówczas wykażą zainteresowanie.
18.03.2019 08:20 #mieszkaniec Bemowa
Są plany 2-3 krotnego zwiększenia ruchu na Okeciu w latach 2020-2027 - ciekawe co na to władze naszej dzielnicy - znając ich asertywność wszystko pewnie pójdzie nad naszymi głowami??? Tutaj za chwilę nie da się mieszkać...mam nadzieję, ze ludzie podziękują im za to w wyborach
18.03.2019 18:19 baszakowa
już się boję

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

3-pokojowe sprzedam
 Oferta wypożyczenia 24h Oferuję pożyczki bez protokołu w wysokości od 5 000 do 15 000 000 EUR, przy rozsądnej stawce 2% dla wszystkich poważnych osób. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z: rosedupenn@gmail.com

Oddam za darmo
 Ubezpieczenia Darmowa Aplikacja OC/AC w minutę KupDirect Ubezpieczenie OC i AC w minutę bez wpisywania danych bez szukania w Internecie, wszystko w twoim smartfonie. Skanujesz kod z ostatniej strony dowodu rejestracyjnego i już widzisz ile kosztuje ubezpieczenie w różnych firmach a zaoszczędzić możesz kilkaset złotych. Odpowiadasz na kilka pytań, wybierasz najkorzystniejszą ofertę, wpisujesz mail, nr telefonu i polisa już pojawia się na twoim koncie a nie upłynęła jeszcze minuta. Szybciej i łatwiej się nie da. Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app Link skrócony: http://tinyurl.com/KupDirect

Kupię samochód
 Każdy! 513-606-666

Usługi stolarskie
 Pilna pożyczka bez protokołu Jestem finansistą, prywatnym pożyczkodawcą, który oferuje pożyczki od 10 000 do 25 000 000 EUR. Chcesz uzyskać kredyt na projekt zmiany samochodu lub zbudować swój dom, oferuję ci specjalną szansę kredytową przy stopie procentowej 2%. Kontakt przez mail: expresskredit.cz@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Sezonowa wyprzedaż w DUKA do -70% na wybrane produkty
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
Sezonowa wyprzedaż w DUKA do -70% na wybrane produkty
REKLAMA