REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Czas infekcji

  21 października 2005

Każda pora roku okazuje się być obarczona jakimś ryzykiem zachorowania. Szczególnie dobrze o tym wiedzą osoby z chorobami układu oddechowego, na przykład astmatycy. Wiosna grozi atakiem w wyniku nasilenia stężenia pyłków w powietrzu, lato - groźne kwitnące trawy, zboża, jesień i zima - infekcje.

REKLAMA

Obecne dni zimne, wilgotne na zewnątrz, ciepłe i suche w pomieszczeniach (dom, praca, wnętrza pojazdów) sprzyjają zmianom zapalnym w obrębie dróg odde-chowych. Zwykle zaczynają się katarem, kaszlem, uczuciem rozbicia, gorączką. Dla osób zdrowych takie objawy mogą być banalne i zwykłe środki domowe mogą skutecznie przerwać przeziębienie. Bo opisane powyżej objawy, to objawy przeziębieniowe. Potocznie nazywane grypą, często nie są nawet infekcją wiru-sową. Dla tych ostatnich typowa jest wysoka gorączka, silne bóle mięśni, bardzo złe samopoczucie i niekiedy poważny przebieg. Rozpoznanie choroby należy do lekarza. Tak zwane leczenie domowymi sposobami może mieć poważne nas-tępstwa, tym bardziej, jeśli nieodpowiednio stosuje się pozarecepturowe, szeroko reklamowane specyfiki. Są to niekiedy leki złożone, zawierające szkodliwe składniki i pozornie przynoszące krótkotrwałą ulgę.

Poza banalnym przeziębieniem i infekcjami wirusowymi trzeba wymienić inne poważne choroby, które mogą być nierozpoznane przez chorego, co może być groźne w skutkach. Do nich należą angina, mononukleoza zakaźna oraz coraz powszechniej spotykane zapalenia zatok (dlaczego nie nosi się czapek, kiedy są takie ładne i wybór ogromny?). W przypadku zmian w zatokach konieczne jest leczenie antybiotykiem i niekiedy leczenie zabiegowe.

Szczególnie troskliwie należy rozpoznawać, leczyć i zapobiegać infekcjom u osób chorych na choroby przewlekłe dróg oddechowych, jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. U tych chorych nawet banalne zakażenie może spo-wodować lawinowo rozwijające się zwężenie dróg oddechowych i nieleczone do-prowadzić do poważnych konsekwencji. Wielokrotnie infekcje są przyczyną hospi-talizacji tych chorych. W ich grupie szczególne znaczenie ma stosowanie szcze-pionek przeciwgrypowych bądź zapobiegających infekcjom bakteriami wywołu-jącymi zapalenia płuc (pneumokokowym).

Opisane wyżej objawy: stany gorączkowe, utrzymujący się kaszel, nocne poty mogą być zwiastunem groźnej choroby, która nadal jest powszechna w Polsce - gruźlicy. Pamiętajmy więc o konieczności wykonania badania radiologicznego płuc przy przedłużającej się infekcji.

Szczególną grupą chorych na infekcje dróg oddechowych w okresie jesienno-zimowym są dzieci. Ich kontakt w przedszkolu, szkole sprzyja przenoszeniu się drobnoustrojów, zarażają również dorosłych! Każdy rodzic i wychowawca dobrze wie, jak trudna jest walka z katarami, kaszlami u dzieci. Niestety jedynym sposobem może być przetrzymanie dziecka w domu, najlepiej w łóżku, izolacja od innych, stosowanie zaleceń pediatry, niekoniecznie leczenie antybiotykiem w pierwszym okresie.

Jeżeli już zdarzy się nam leczyć w domu bez pomocy lekarza, to pamiętajmy, że my, dorośli również powinniśmy dać organizmowi czas na wyleczenie, czyli wypocząć, poleżeć, przyjmować dużo płynów, stosować dietę lekką, nie palić i nie nadużywać specyfików bez wskazań lekarza.

dr Joanna Domagała-Kulawik
internista-alergolog

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe