REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Felieton

Co nam da metro? Na pewno "czystkę" autobusów
REKLAMA

źródło: ZTM


REKLAMA

Co nam da metro? Na pewno "czystkę" autobusów

Wszędzie, gdzie dociera metro, linie autobusowe idą pod nóż. Jak będzie na Targówku?

REKLAMA

Otwarcie nowego odcinka linii metra zawsze oznacza w Warszawie poważne cięcia linii autobusowych, z których odzyskuje się wozy dla osiedli pozbawionych dostępu do komunikacji szynowej. Pociągi metra są szybkie i pojemne, ale nie sprawdzają się na krótkich trasach, takich jak Targówek - Praga. Konieczność dostania się na głębokość 1-3 pięter pod ziemię i przejścia przez bramkę biletową sprawia, że zamiast podjeżdżać metrem kilka stacji, lepiej wybrać autobus. Pod warunkiem, że ktoś jeszcze nie zabrał go na Białołękę.

Im dłuższa droga do przebycia, tym bardziej opłaca się jechać metrem. Po otwarciu stacji Trocka dotrzemy w 26 minut na daleką Wolę, w 33 - na Młociny, zaś w 38 - na Kabaty. Dojazdy podziemną koleją na Pragę (7 min) czy do ścisłego centrum (14 min) nie będą już tak ciekawe czasowo. Czy pod koniec budowy metra mieszkańcy znowu będą mieć wrażenie, że są "zapędzani do metra", tak jak było w 2014 roku? Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na konsultacje i dyskusje, ale...

...zawsze można spróbować zgadnąć, jak zmienią się trasy autobusów pod koniec 2019 roku. Sytuacja jest o tyle niejasna, że linia metra nie została zaprojektowana pod żadną z głównych ulic Targówka, ale pośrodku, pomiędzy Wincentego a Radzymińską. Osoby mieszkające na obrzeżach osiedla mogą przez to stracić ulubione połączenia autobusowe, likwidowane pod pretekstem otwarcia stacji metra.

Na Wincentego bezpieczne są linie 169 i 212, które obsługują zupełnie inne kierunki, niż powstające metro. Na pewno zostanie też weekendowe, "cmentarne" 409, ale już przyszłość 227 i 500 jest pod znakiem zapytania. Pierwsza z linii to w zasadzie dziwoląg: kursuje zaledwie co pół godziny, ale zapewnia ciekawe, bezpośrednie połączenie Bródna i Targówka z Nowym Miastem, Grzybowem i Dworcem Centralnym. Prawdopodobnie pojawi się pomysł cięcia linii, tak jak wszystkich innych jadących z Targówka do Śródmieścia. Dotyczy to też "pięćsetki". Co prawda Wincentego to nie Pratulińska a stacja Dworzec Gdański to nie Świętokrzyska, ale może zadziałać tu logika cięcia wszystkiego, co jedzie z Targówka do starej linii metra. Niemniej 500 to tak świetna linia, że chyba powinna kursować częściej nawet po ukończeniu nowej linii metra.

Konsultacje w okolicy Radzymińskiej będą jeszcze bardziej gorące, niż przy Wincentego. "Z Targówka do Śródmieścia" kursuje 160, zaś na krótkich odcinkach na Pragę metro będzie "dublowane" przez 162 i 517. O 120 może wybuchnąć spór między Zaciszem a Białołęką: gdyby przełożyć linię z Gilarskiej i Jórskiego na Trocką, autobusy podjeżdżałyby do metra, ale na południowym Zaciszu to dziś jedyna linia. Problemem będzie też 262, które połączy w zasadzie dwie stacje metra, ale pojedzie zupełnie inną drogą niż podziemna kolej i obsłuży innych pasażerów. W zasadzie przesądzony jest los 412, czyli porannej "dowozówki" do najbliższej stacji metra.

Otwarcie metra między Targówkiem a daleką Wolą może oznaczać koniec popularnego 190, które kursuje Radzymińską, al. "Solidarności" i Górczewską od 17 lat. W poprzedniej dekadzie połączenie to uznano za tak dobre, że były dyrektor ZTM Leszek Ruta zapowiadał jego przekształcenie w metrobus-"siekierę", kursujący w szczycie co 2-3 minuty. Z szumnych zapowiedzi powstał tylko pas tramwajowo-autobusowy. Po otwarciu metra przekonamy się ostatecznie, czy 190 jest popularne dlatego, że jedzie z Targówka na Wolę, czy dlatego, że jedzie Radzymińską, al. "Solidarności" i Górczewską. O ile linia nie zostanie wcześniej pocięta.

Wiele wskazuje na to, że głównymi poszkodowanymi otwarciem metra na Targówku będą mieszkańcy Zacisza. 512 jest skracane po każdym etapie budowy podziemnej kolei i może stanąć na tym, że w 2019 roku z linii zostanie kadłubek, dowożący z Gilarskiej i Codziennej na Trocką. Zgodnie z tą logiką w 2023 roku osiedle zostanie bez jakiejkolwiek komunikacji miejskiej z wyjątkiem metra.

Dyskusje o komunikacji miejskiej po otwarciu metra komplikują dwa fakty. Po pierwsze: pole PGR zmieni się w ciągu kilku lat w nowe osiedle, położone poza zasięgiem spaceru ze stacji. Po drugie: jadące z Targówka do Śródmieścia autobusy mogłyby znacznie przyspieszyć, gdyby zamknięto obwodnicę Pragi i poszerzono Wincentego, wytyczając tam obustronne buspasy. Prawdziwa dyskusja czeka nas w 2019 roku, gdy budowa metra będzie bliska ukończenia. Na razie zapraszamy do niezobowiązującej rozmowy...

Dominik Gadomski


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu TargówekREKLAMA

28.12.2016 17:06 Marco
Po wybudowaniu metra linie autobusowe jak najbardziej powinny pójść pod nóż.
26.01.2017 22:35 #uzdka
Po to będzie metro aby zmniejszyć linie busów. Ale metro nie wystarczy. trzeba potem wypuszczać połączenia ze stacji do osiedli oddalonych, to oczywiste. Schemat się uprości i zmieni.
03.03.2017 21:29 #Cyt
ZA wcześnie na takie plany. To oczywiste ze nie będzie sie dublować metra i autobusów, ale do metra trzeba dojechać. Poz tym do metra powinny być zjazdy ruchome i wyjazdy ruchome. To co zrobili na Targowej to barbarzyństwo. Jak można kazać ludziom schodzić i wchodzic po tak stromych i długich schodach. Jakiś kretyn projektował takie zejścia. Za 20 lat ponad 60% ludzi to będą emeryci. Słabi i schorowani przy takiej dennej służbie zdrowia publicznej jak jest w Polsce. Na prywatne gabinety nie będzie stać żadnego emeryta ani teraz ani za 20 lat. Przypomnijcie sobie ze kwota emerytury będzie sukcesywne tylko spadać a nie iść w górę. Przy gospodarce rozdawniczej jak teraz tym bardziej kasa państwowa będzie pustoszeć. No to ludzie nie będą mieli siły schodzić po schodach do metra. Autobusy są konieczne bo metro to tylko jedna linia niestety.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Wypoczynek
 Sylwester w Bartlowiźnie nad Biebrzą 29.12.2018 - 1.01.2019 Sobota, 29 grudnia od 14:00 - przyjazd i zakwaterowanie 18:00 - kolacja regionalna Niedziela, 30 grudnia 8:00 - 10:00 -śniadanie 11.00- 13.30 - W poszukiwaniu tropów biebrzańskiego zwierzyńca - autokarowa wyprawa na Bagna z przewodnikami 14:00- obiad w Dworze Bartla 20:00 - rozgrzewka przed Sylwestrem - kolacja, muzyczne przeboje Poniedziałek, 31 grudnia 8:00 - 10:00 -śniadanie 10.30 - Wycieczka do Twierdzy Osowiec 14.00 - obiad grillowy w Altanie nad brzegiem Biebrzy 20.00 Bal Sylwestrowy - oprawa muzyczna DJ Kriss ,pokaz sztucznych ogni, bogate menu, 0,5l alkoholu na parę Wtorek, 1 styczeń Śniadanie Noworoczne wyjazd Cennik: Pakiet Sylwestrowy - koszt 830 zł/os. w pokoju 2 osobowym Dopłata do pokoju 1os. - 100 zł www.biebrza.com.pl Rezerwacja: recepcja@biebrza.com.pl Tel: 85 738 06 30 do 32 Kom.502 772 594 Dla naszych Gości bezpłatnie: Sauna, Jacuzzi, Sala fitnes Bilard, ping pong Wi-Fi, Parking.

Antyki
 Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem odznaczeń, zdjęcia o tematyce wojskowej, przedwojenne pocztówki elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego telefon 694972047

Finanse
 Pozyczka i inwestycja dla ciebie W dziedzinie finansów specjalizuja sie inwestycje i pozyczki miedzy osobami indywidualnymi. Oferuje moje uslugi pozyczkowe i prywatne inwestycje dla wszystkich ludzi o dobrym charakterze, a przede wszystkim byc w stanie wywiazac sie ze swoich zobowiazan. Wchodze do nastepujace obszary: Personel, Konsolidacja, Reorganizacja, Komercyjna, Student, Samochody, Rózne / Inne, Biznes, Rolnictwo, Komputer, Biznes uslugi z zakresu wlasnosci intelektualnej Firma, przemyslowcy, artysci, moda, medycyna, media, hipoteki, nieruchomosci. W przypadku jakichkolwiek innych informacji, nie wahaj sie ze mna skontaktowac Email: capitalfinans60@gmail.com

Kupię samochód
 Kupię każdy samochód (nowe, bez dokumentów, skorodowane, bez opłat, bez prawa rejestracji, zużyte, uszkodzone, rozbite, stare, w kredycie, z komornikiem) -FLOTY OD FIRM Samochody -osobowe -dostawcze -ciężarowe Gotówka od ręki!!! 508-864-656 woj.mazowieckie


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA