REKLAMA

Targówek

Historia

 

Co na Bródnie jest stare a co nowe?

  18 kwietnia 2016

alt='Co na Bródnie jest stare a co nowe?'
źródło: SM Bródno

Ciekawe, że część Bródna, na której dominują nowe osiedla, to Stare Bródno, a część, gdzie ostały się fragmenty starej zabudowy to Nowe Bródno. Paradoks? Nie, po prostu historyczna zaszłość, którą może warto przypomnieć.

REKLAMA

Bródno jako jedno z niewielu typowych warszawskich blokowisk ma długą i ciekawą historię, którą z okazji stulecia stołeczności Targówka warto w skrócie przypomnieć.

Bródno wcale nie brudne

Zetknąłem się z dość wariackim tłumaczeniem, że nazwa musi pochodzić od tego, że przedmieścia były kiedyś zaniedbane, zakurzone, no co tu dużo mówić...po prostu brudne. Bródno w latach 70. przeszło metamorfozę, nie pierwszą w swojej historii. I pewnie nie ostatnią, bo wciąż powstają tu nowe osiedla, a budowa metra znów ma zmienić charakter głównych ulic. Czy na lepsze? Ale gdyby tak było, musiałby tę nazwę wymyślić jakiś analfabeta albo dyslektyk. W rzeczywistości Bródno wywodzi swą nazwę od płytkiego brodu przez przepływającą przez jego historyczny teren rzekę Brodnię.

Już w XI wieku istniał w rozlewiskach tej rzeki umocniony gród, którego pozostałości można dziś oglądać w Lasku Bródnowskim. W następnym stuleciu gród jednak nagle opustoszał. Dlaczego? Nie wiadomo. Wróćmy jednak do sprawy Starego i Nowego Bródna.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Stare i Nowe

Pierwsze odnotowane informacje o istnieniu wsi królewskiej Bródno pochodzą z XV wieku, a w XVI wieku potwierdzono dokumentami przynależność Bródna do dóbr królewskich. Wielką sławą cieszyła się także duża karczma przy Drodze Bródnowskiej, która otrzymała potem za patrona św. Wincentego a Paulo. Na początku XVII wieku założono po sąsiedzku folwark. Powstała nowa wieś, która szybko się rozrastała i już w XVIII wieku były w niej aż dwa młyny.

Ot i wszystko jasne. Utarło się wieś starszą nazywać Starym Bródnem, nowszą zaś - Nowym. Obie wsie były potem wielokrotnie niszczone - podczas potopu szwedzkiego, insurekcji kościuszkowskiej, wreszcie powstania listopadowego.

Okres intensywnego rozwoju Bródna nadszedł wraz z budową kolei żelaznej i otwarciem stacji Praga w 1875 roku. Do 1880 roku rejon obu wsi i okolic zamieszkiwało już niemal tysiąc mieszkańców.

REKLAMA

Od drewnianego przedmieścia do betonowych blokowisk

W roku 1875 władze rosyjskie wytyczyły pas przyforteczny obejmujący również teren Bródna. W pasie tym zakazane było wznoszenie domów murowanych wyższych niż jedna kondygnacja. W efekcie Bródno stało się zaniedbanym, praskim przedmieściem bez urządzeń komunalnych, zabudowane nędznie i byle jak. Do roku 1911 stawiano tutaj niemal wyłącznie domy drewniane. W 1916 r. na terenie Bródna 97% budynków stanowiły zabudowania drewniane.

W roku 1916 wieś Nowe Bródno przyłączono do Warszawy, co przyniosło ożywienie ruchu budowlanego. Wybrukowano wiele dróg, rozpoczęto budowę wodociągów i kanalizacji. Tymczasem wciąż istniała wiejska gmina Bródno, obejmująca wieś Stare Bródno. Dopiero w 1951 roku znalazła się w granicach miasta. Gdy więc na Nowym Bródnie ukształtował się już z grubsza układ ulic i miejska zabudowa, Stare Bródno było niejako zabudowywane od nowa. Na terenach, które dziś noszą nazwę Bródna Podgrodzia na początku lat 60. zaczęto rozbudowę osiedli mieszkaniowych, która trwała jeszcze w latach 70. Osiedla na miejsce drewnianej zabudowy zaczęto budować także na Nowym Bródnie w efekcie granice między dwiema częściami ostatecznie się zatarły. Zniknęła główna ulica Nowego Bródna - Białołęcka. Dziś nikt już także nie pamięta, jak biegły ulice Sądowelska, Wąsowska, Jeżycka, czy Żytomierska.

Bródno w latach 70. przeszło metamorfozę, nie pierwszą w swojej historii. I pewnie nie ostatnią, bo wciąż powstają tu nowe osiedla, a budowa metra znów ma zmienić charakter głównych ulic. Czy na lepsze? Czas pokaże.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# pani_kotkowa

27.04.2016 18:42

Uwielbiam takie artykuły proszę o więcej!

# Jacek

03.05.2016 22:19

Tu niemcy powiesili Polaków. Tu właśnie była szubienica.

# Jacek

03.05.2016 22:21

P.S. Chodzi o zdjęcie"czas wielkiej budowy"

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024