REKLAMA

Targówek

historia »

 

Cmentarz Żydowski zostanie otwarty dla zwiedzających

  31 marca 2014

alt='Cmentarz Żydowski zostanie otwarty dla zwiedzających'

W tym roku rozpocznie się zakrojona na szeroką skalę renowacja zdewastowanego kirkutu na Bródnie.

REKLAMA

- W zależności od tego, czy dostaniemy dofinansowanie z Funduszu Norweskiego, zakres prac na cmentarzu będzie duży... albo bardzo duży - zapowiada Monika Kajalidis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. - Tak czy inaczej renowacja rozpocznie się w tym roku.

W pierwszej fazie renowacji cmentarz zyska nowe, bardziej estetyczne ogrodzenie, które zastąpi żelazny parkan. Następnie na całym terenie zostanie zainstalowany profesjonalny monitoring. Kamery i czujki mają raz na zawsze wyeliminować z terenu nekropolii antysemickie napisy i puste butelki po wódce. Tak zabezpieczony kirkut zostanie udostępniony zwiedzającym.

- Zasady wstępu dla turystów będą takie same, jak na cmentarzu na Woli - mówi Kajalidis. - Wstęp będzie płatny, wpływy z biletów zapewnią bieżące utrzymanie nekropolii.

To jednak nie koniec. Gmina zamierza podnieść wszystkie macewy, zdigitalizować treść inskrypcji i udostępnić je w internecie na użytek historyków i osób poszukujących przodków. Być może uda się odnaleźć nieznane nagrobki, ukryte pod pierwszą warstwą macew. Kirkut przy ul. Odrowąża powstał w XVIII w. z inicjatywy Szmula Zbytkowera, bankiera króla Stanisława Augusta. Od wybuchu II wojny światowej nekropolia była nieustannie dewastowana. Szacuje się, że na cmentarzu jest ich łącznie 10 tys.

- Po digitalizacji nagrobki zostaną ułożone dokładnie tak, jak wyglądają teraz - zapowiada przedstawicielka Gminy. - Nie chcemy tworzyć sztucznego środowiska. Cmentarz zachowa swój obecny wygląd i charakter, pozostanie świadectwem historii.

Kirkut przy ul. Odrowąża powstał w XVIII w. z inicjatywy Szmula Zbytkowera, bankiera króla Stanisława Augusta. Od wybuchu II wojny światowej nekropolia była nieustannie dewastowana. Najpierw zniszczyli go naziści, którzy wycięli stare drzewa a części macew użyli jako materiału budowlanego, później - komunistyczne władze i, niestety, warszawiacy. W latach 50-tych niektóre z pozostałych nagrobków ułożono w bezkształtne lapidarium, inne posłużyły do wzmocnienia wałów przeciwpowodziowych i budowy krawężników w ZOO. Obecnie na kirkucie regularnie pojawiają się wspomniane już antysemickie napisy i puste butelki.

Gmina ma już wszystkie niezbędne zezwolenia, potrzebne do prowadzenia prac na cmentarzu. Rozpoczną się one latem i potrwają rok.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# janusz

02.04.2014 08:39

jak pamiętam w latach czterdziestych nie było macew tylko młodziutki zasadzony las ,byłem zdziwiony kiedy rodzice mówili ze to kirkut, bo nie było nawet śladu!

 bogdan46

30.05.2014 10:15

Na terenie Kierkutu od 1976 roku bywałem często,otwrty tern między Odrowąża i Św. Wincentego porośnięty pięknym laskiem stanowił dla mnie miejsce wypoczynku.W Targówku inensywnie rozbudowywanym nie było miejsca na wypoczynek. Jedynymi atrakcjami był teren Kierkutu.ul. Pratulińska niezabudowana z zielenymi łąkami po obu stronach i stary zieleniec przy teatrze.Poczynając od 1976 roku wykonywałem wiele zdjęć atrakcji Targówka i Kierkutu i w tym zapale trwam.Bardzo mnie cieszy fakt udostępnienia obiektu Kierkutu z którym to terenem mam wiele pozytywnych wspomnień i fotografii i zrobię napewno nowe fotki.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break