REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Ciepło na koszt sąsiada. "Czuję się okradany"
REKLAMA

REKLAMA

Ciepło na koszt sąsiada. "Czuję się okradany"

Po sezonie grzewczym jedni mieszkańcy bloków otrzymują wysokie rachunki za ogrzewanie, inni z uśmiechem inkasują nadpłaty. Dlaczego? Dzięki korzystnemu położeniu mieszkania można pozakręcać grzejniki, a i tak jest ciepło - na koszt sąsiada.

Trzaskający mróz i biały puch za oknami, a w domu ciepłe, u wielu wręcz rozgrzane kaloryfery - tak lubimy, ale wiąże się to najczęściej z wysokimi rachunkami za centralne ogrzewanie. Niektóre mieszkania, dzięki korzystnemu położeniu w budynku, mogą być ogrzewane minimalnym kosztem i korzystać z ciepła od sąsiadów, o czym przekonują na różnych forach internetowych rozwścieczeni wysokimi dopłatami lokatorzy.

Oszczędzają czy żerują?

- Sąsiedzi ciągle narzekają na wysoki, wieloletni kredyt i sporo innych wydatków. Ale ostatnio kupili nowy, wysokiej klasy samochód. Za to w mieszkaniu siedzą w grubszych swetrach, żeby tylko grzejników nawet na minimum nie odkręcić. Wiedzą co robią, bo sąsiedzi z każdej strony grzeją im ściany i da się tak żyć. Jak przychodzi okres rozliczeń, to zawsze chwalą się wysokimi nadpłatami, a ja ciągle mam wysokie dopłaty - nawet po 600 do 1200 zł. Sprytni sąsiedzi mówią, że oszczędzają, a przy okazji się też "hartują", ale ja uważam, że nas i pozostałych najzwyczajniej okradają nie tylko z ciepła, ale i z pieniędzy - pisze pan Marcin, mieszkaniec Białołęki.

Wiele osób otwarcie przyznaje, że przez cały sezon grzewczy kaloryfery mają zimne, a mimo to cieszą się z ciepłego lokalu i nadpłat po sezonie grzewczym. - U mnie temperatura utrzymuje się na poziomie 22 stopnie. Wietrzę, kaloryfery zakręcone. Co roku mam zwrot w wysokości około jednego czynszu, a mam trzy pokoje - opowiada pan Rafał z Bemowa. - Mam kawalerkę 28 m2 i zawsze inkasuję nadpłatę, bo rzadko dogrzewam się zimą. Ogólnie mam cieplutko w mieszkaniu i jeśli już włączę, to na godzinkę lub dwie i wystarcza na cały dzień - cieszy się pani Kasia z Bielan.

Jedni się cieszą, drudzy płacą

Zazwyczaj tam, gdzie jedni się cieszą, inni płaczą i... płacą. - Niestety regularnie mam 3-4 tysiące dopłaty do ogrzewania w mieszkaniu 48 m2 na ul. Łojewskiej. Pani z administracji mi wytłumaczyła, że płacę za sąsiadów, którzy ogrzewają się moim ciepłem - denerwuje się pani Aleksandra, mieszkanka osiedla na Bródnie.

Jest w tym niestety sporo racji. Sam system naliczania kosztów za pomocą podzielników jest według wielu głęboko niesprawiedliwy, gdyż odkręcone stale kaloryfery części lokatorów normalnie muszą mocniej dogrzewać mieszkanie, żeby zrekompensować ubytki ciepła spowodowane koniecznością dogrzania sąsiednich lokali, w których sąsiedzi zakręcają kaloryfery na wiele godzin. Dla porównania większość budynków znajdujących się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie nie jest wyposażona w podzielniki kosztów lub ciepłomierze. W tych blokach - koszt centralnego ogrzewania rozliczany jest proporcjonalnie do powierzchni użytkowej zajmowanego lokalu. - Zatem mieszkańcy tych budynków mają świadomość, że wspólnie pracują na starty lub oszczędności z tytułu zużytego ciepła w obrębie danego bloku - wyjaśnia Agnieszka Żuławnik z SML-W.

Sąd: "Ogrzewała mieszkanie kosztem sąsiadów"

Konflikt sąsiedzki o ogrzewanie bloku w Łodzi trafił do sądu okręgowego, który jednoznacznie stwierdził, że jedna z właścicielek ogrzewała swoje mieszkanie kosztem sąsiadów. Zdaniem sądu niedogrzewanie choćby jednego lokalu ma wpływ na temperaturę w pozostałych mieszkaniach, a wspólnota mieszkaniowa ma prawo przyjąć uchwałę narzucającą wszystkim mieszkańcom minimalne zużycie ciepła. Może też zobowiązać właścicieli lokali do poniesienia kosztów związanych z centralnym ogrzewaniem, których równowartość na jeden lokal to minimum 10 GJ oraz koszty stałe. Np. w legionowskiej spółdzielni mieszkaniowej opłatę za 1 GJ ustalono na poziomie 45 zł.

Spółdzielnie mają sposób

Spółdzielnie mieszkaniowe mają swoje sposoby na walkę z nadmiernie oszczędzającymi na zużyciu ciepła lokatorami.

- Oczywiste jest, że w lokalu, w którym nie uruchomiono żadnego grzejnika przez cały okres rozliczeniowy, podzielnik kosztów ogrzewania czy ciepłomierz powinien wykazywać zerowe zużycie ciepła w tym lokalu. Jednak aby nie dopuścić do ponadnormatywnego wychładzania lokali w taki sposób, stosuje się zawory przygrzejnikowe z głowicami termostatycznymi uniemożliwiającymi całkowite zamknięcie grzejnika. Urządzenie otwiera grzejnik przy temperaturze w lokalu poniżej 16 stopni, nawet jak jest on zakręcony. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Bródno" montuje takie głowice w budynkach, gdzie prowadzony jest remont instalacji centralnego ogrzewania - poinformował nas prezes Krzysztof Szczurowski.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Stolica

16.01.2019 11:22 #roumald
Dziwne żeby siedzieli w gorączce i otwierali okna, skoro tego nie lubią. Idealna temperatura dla człowieka to 19 stopni. Poza tym wybierając mieszkanie patrzy się nie tylko na hałas w około, albo czy ktoś Ci będzoe chodził po suficie, ale również czy ściana jest szczytowa itd, bo wiadomo, że zimą będzie zimniej. Nie wspominając już o stopniu ocieplenia budynku. Coś za coś.
16.01.2019 11:40 #aswe
dlaczego ktoś ma grzać, skoro nie musi? ma odkręcić kaloryfer i otworzyć okno (bo mu za gorąco) tylko dlatego, że sąsiad grzeje więcej niż powinien? Może niech sąsiad, który płacze, ze grzeje innych, przestanie grzać jak szalony?
Zresztą tak jak powiedział przedmówca, kupując mieszkanie trzeba myśleć o wszystkim, także o tym, że jedne mieszkania są cieplejsze, inne jaśniejsze itp. Może te szczytowe były nieco droższe i ktoś pożałował?
16.01.2019 11:56 milencja
Czasami dzieją się właśnie takie sytuacje. Może po prostu warto porozmawiać z tym sąsiadem i wyjaśnić mu Twój punkt widzenia? Mieszkanie w bloku jest takie, że trzeba dostosować się do różnych zachowań. Jedni wstają bladym świtem, a inni wtedy dopiero kładą się spać itp. To tylko przykład, który pokazuje, że w bloku mieszkają różne osoby i trzeba dostosować się do wszystkich, aby po prostu żyć w miarę w zgodzie, bo w innym wypadku byłoby to naprawdę bardzo uciążliwe, gdyby panowały jakieś niesnaski pomiędzy sąsiadami
16.01.2019 12:18 #nikt_inny
Powinny być blokady na zaworach, żeby nie było można zakręcić do zera tylko żeby utrzymywała się minimalna temperatura. Zawory co pewien czas powinny być sprawdzane czy blokady nie zostały zdjęte.
16.01.2019 12:58 #Merry
Zgodnie z Rozporzadzeniem Ministra Infrastruktury, w budynkach wielolokalowych wymagane są głowice termostatyczne z dolnym ograniczeniem temperatury +16 stopni, co z jednej strony zabezpiecza przez wilgocią, zagrzybieniem, z drugiej przed korzystaniem z ciepła sąsiadów. Czy spółdzielnie montują takie głowice to jedna kwestia, druga że zawsze wtedy pojawia się bunt ze strony mieszkańców, bo wcześniej ten dogrzewający się ciepłem sąsiadów nic nie musiał płacić...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 


REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Nauka
 Nie patrz na Twoją metrykę! Angielski dla dojrzałych Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też angielski jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy angielskiego, które prowadzę na Skype. Nauka może być sprofilowana specjalnie dla Ciebie, pod kątem Twoich potrzeb. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być stracił/ straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. Mail: joanna.angielski@interia.pl Tel: 575 249 030 www.angielski-skype.pl

Usługi motoryzacyjne
 Holowanie 513-606-666

3-pokojowe sprzedam
 Wyjątkowa oferta kredytowa Udzielamy pożyczki w wysokości od 2000 do 12 000 000 euro bez jakiegokolwiek protokołu jakiejkolwiek osobie fizycznej, moralnej; osoby fizyczne lub kierownik firmy. Jeśli chcesz skorzystać z kredytu lub finansowania na realizację swoich projektów, nie martw się już nigdy! Dajemy Ci pożyczkę maksymalnie po 48 godzinach. Kontakt: laurabettery@gmail.com

Kupię samochód
 Kupimy każdą TOYOTĘ : Corollę, Carinę, Avensis, Hiace ,Hilux, Rav-4, Land-Cruiser ,Picnic, Auris, Dynę i inne OGŁOSZENIE ZAWSZE AKTUALNE !!! Właścicielu,Posiadasz takie auto,Zadzwoń do nas Zapewniamy najszybszy i najpewniejszy sposób uzyskania najkorzystniejszej ceny Nawet gdy Wasze auto nie znajduje się w najlepszym stanie wizualnym i techniczny Auto używane, powypadkowe, uszkodzone, bez przeglądu i OC, skorodowane, zniszczone, zaniedbane, po leasingu, z korporacji taksówkarskich i szkół nauki jazdy, auta firmowe, sprowadzane z zagranicy , osobowe, dostawcze itd. Do skorzystania z oferty zapraszam osoby prywatne, zakłady i przedsiębiorstwa dysponujące flotami pojazdów, firmy windykacyjne i inne. Oferta dotyczy skupu aut z całej Polski,7dni w tygodniu 24h. Zapewniam wszystkie dokumenty do wyrejestrowania aut. Zapraszam do kontaktu telefonicznego,mejlowego lub SMS,oddzwonimy w jedną minutę Pracujemy 7 dni w tygodniu 24h Zapisz,zapamiętaj nr.tel. 603/411/333


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA