REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Cicha i niebezpieczna dwudziestka na Kaliskiego
REKLAMA

REKLAMA

Cicha i niebezpieczna dwudziestka na Kaliskiego

Słynna "dwudziestka" to swego rodzaju zabytek, którym mogą się pochwalić mieszkańcy Bemowa. Jednotorówka wzbudza zaciekawienie przyjezdnych. Kiedyś była to wygodna i nowoczesna forma komunikacji, dzisiaj według naszych czytelników jest niebezpieczna.

REKLAMA
REKLAMA
"Dwudziestkę" jeszcze z czasów młodości dobrze pamiętają najstarsi mieszkańcy Bemowa, choć przewożące pasażerów wagony nie były wtedy tak nowoczesne jak dzisiaj. Jeżdżący tutaj od ponad pół wieku tramwaj, wciąż porusza się po jednym torze. A tyle było szumu o dobudowaniu drugiego toru. Dlaczego nie zrobiono tego także na końcówce trasy?

W latach 2008-2011 torowisko było nieczynne z powodu budowy trasy S8. W tym czasie zwiększył się ruch na Starym Bemowie, ponieważ wybudowano tutaj kilka nowych osiedli. I właśnie od 2011 roku - od momentu oddania torów do użytku, według naszych czytelników, notorycznie dochodzi do kolizji na odcinku trasy od ul. Kocjana do Radiowej. Najczęściej są to wypadki z udziałem rozpędzonego tramwaju i samochodów osobowych wyjeżdżających z osiedlowych uliczek od strony ul. Kartezjusza.

- Na Bemowie mieszkam od 40 lat. Dwudziestka zawsze była dobrym połączeniem z centrum Warszawy i Ochotą. Córka miała nią dojazd do liceum przy ul. Obozowej, a następnie do Akademii Medycznej - mówi pani Wiesława, czytelniczka "Echa". Na trasie dwudziestki jest jednak wiele niebezpiecznych miejsc. Dlaczego zostawiono jeden tor na odcinku Boernerowo - Dywizjonu 303? Dlaczego zmieniono miejsce przystanku przy Archimedesa w stronę Boernerowa? - pyta pani Wiesława.

- Podczas modernizacji trasy na Boernerowo dobudowano drugi tor na ul. Dywizjonu 303 oraz na Kaliskiego na odcinku od Radiowej do Kocjana po to, by można było zwiększyć częstotliwość kursowania - tłumaczy Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. - Obecny stan infrastruktury jest dostosowany do zamawianej przez Zarząd Transportu Miejskiego częstotliwości, która z kolei wynika z liczby pasażerów korzystających z linii nr 20. Zwiększenie częstotliwości kursowania tej linii wymagałoby nie tylko wybudowania drugiego toru, ale także dodatkowej podstacji trakcyjnej wraz z podłączeniem do źródła napięcia 15000 V oraz odlesienia działek na końcu trasy - dodaje Michał Powałka. - Natomiast przystanek przy Archimedesa przeniesiono ze względów bezpieczeństwa. Peron przystankowy dla autobusów (była to także dawna lokalizacja przystanku tramwajowego) jest w tym miejscu wyjątkowo wąski. W przypadku korzystania z tego przystanku przez tramwaje mogłoby dojść do niebezpiecznych sytuacji - np. potrącenia przez nadjeżdżający pojazd bądź wtargnięcia pieszego na torowisko - wyjaśnia rzecznik.

Jednak w rzeczywistości do niebezpiecznych sytuacji dochodzi, kiedy przyzwyczajeni do dawnej lokalizacji przystanku piesi i kierowcy nie zatrzymują się przed rozpędzonym tramwajem, zakładając, że to właśnie on za moment się zatrzyma.

Warto także dodać, że zdaniem pani Wiesławy, "dwudziestka" nie jest tak wielkim problemem dla stałych mieszkańców Starego Bemowa, którzy wiedzą, jaką trasą jeździ tramwaj, jak dla nowych oraz osób przyjezdnych.

Do policji nie docierają sygnały o potrzebie zmiany organizacji ruchu drogowego lub objęcia nadzorem ulicy Kaliskiego.
Torowisko jest wąskie, słabo widoczne. Nieliczne znaki drogowe nie są w stanie zapobiec wielu stłuczkom. Jeżdżące tędy często niskopodłogowe, klimatyzowane wagony, będące zapewne wygodne dla pasażerów, są bardzo ciche, co akurat dla pieszych i kierowców może stanowić dodatkowe zagrożenie.

Pętla w lasku

Najdziwniejszym jednak fragmentem trasy tramwajowej nr 20 jest pętla na Boernerowie, która położona jest w lasku w pobliżu ul. Westerplatte. Dla osoby, która nie zna terenu, cicho wyłaniający się z zarośli tramwaj może stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo. Dodatkowo warto wspomnieć, że w pobliżu pętli tramwajowej (tj. ok. pięć minut pieszo), znajduje się Zespół Szkół nr 46. Część dzieci wraca do domu przechodząc właśnie obok pętli.

Co na to wszystko urzędnicy? Policja odnotowała wzdłuż ulicy Kaliskiego w 2011 roku 26 kolizji, a do 30 czerwca 2012 roku - 14, jednak nie są to zdarzenia z udziałem tramwaju. - Nie docierają do policji sygnały o potrzebie zmiany organizacji ruchu drogowego lub objęcia nadzorem ulicy Kaliskiego - informuje Krzysztof Bujnowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Mieszkańcy twierdzą co innego. - To dziwne. Sam widziałem kilka razy jak tramwaj uderzył w samochód albo jak leżało na ulicy szkło i części zderzaka... - mówi pan Stanisław, mieszkaniec Starego Bemowa. Może nie było to zgłaszane na policję?

Tramwaj widmo

Zarząd Dróg Miejskich też problemu nie widzi. - W zeszłym roku, zaraz po oddaniu trasy S8 zakończono również modernizację torowiska wraz z jego oznakowaniem. Kierowcy, którzy jeżdżą Kaliskiego, muszą zachować szczególną ostrożność i baczyć na znaki oraz sygnalizację - kwituje krótko Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Na Kaliskiego trzeba więc być po prostu bardzo uważnym. Jeździ tu tramwaj widmo - nie widzą go kierowcy, nie widzą urzędnicy...

KZ


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

Cicha i niebezpieczna dwudziestka na Kaliskiego

11.09.2012 09:36 #Tomek
Za głośno - źle. Za cicho - jeszcze gorzej... To może wyposażyć tramwaje w dzwony, jakie miały parowozy na Dzikim Zachodzie 150 lat temu?
11.09.2012 14:18 #Kub
Czy autor tego artukułu dobrze sie czuje ? Tramwaj widmo ? Mieszkam w okolicy ponad 30 lat i nigdy nie miałem żadnego problemu z tramwajem na starym bemowie. Wręcz przeciwnie, oprócz jazdy samochodem po okolicy wielokrotnie korzystałem z tej linii na starym bemowie. Moze wystarczy patrzec na znaki i przede wszystkim na drogę :). ARTYKUŁ BEZCELOWY !
11.09.2012 18:08 #Michu
Człowieku KZ! Dajże żyć! Szukasz materiału na siłę. Kiedy tramwaje były głośne - było źle, bo były głośne. Teraz są ciche - też jest źle, bo są ciche. Jednotorową linię na Boernerowo pamiętam jeszcze z dzieciństwa, z wczesnych lat 80-tych, jako największą atrakcję warszawskiej komunikacji. Odcinki między mijankami, które wszystkie były wtedy czynne, zabezpieczał archaiczny system świetlny. Pamiętam, jak któregoś dnia dwa tramwaje wjechały z dwóch stron jednocześnie po czym stanęły naprzeciw siebie, a motorniczowie rozpoczęli grę psychologiczną. Problem rozstrzygnął patrol MZK, ale pat trwał dobre 20 minut :-) Mimo to nikomu nic się nie stało...
13.09.2012 18:47 #obserwatorwawa
Typowo polskie - co by nie zrobić, to zawsze się znajdą niezadowoleni. Znaki są, tory widać i wystarczy tylko się stosować do znaków i uważać. Jak kierowcy nie uważają, to niech tracą samochody a jeszcze powinni płacić za remont tramwaju, jeżeli zostanie przy tym uszkodzony. Zawsze mogą też zrezygnować z samochodu i jeździć tramwajem. Moim zdaniem dobrze, że tramwaje są ciche, jeśli z symulacji wynika, że wystarcza jeden tor to nie ma sensu wydawać kasy7 na kolejny i całą infrastrukturę.
14.09.2012 18:51 #z bemowa
Nic dodać nic ująć wszystko napisali przedmówcy. artykuł nic nie wnosi do tematu. Dodam od siebie że linia nr 20 ma ponad 70 lat, a towarzystwo które się tu osiedliło i któremu wszystko wokół przeszkadza jest napływowe. Tramwaj głośny bo narzekali mieszkańcy " apartamętowców" przy Wrocławskiej- więc źle, cichy- też źle bo autorowi przeszkadza. Może źle że nie gada - UWAGA!!!! Z DROGI ŚLEDZIE BO TRAMWAJ JEDZIE.
Weź się człowieku ogarnij zanim coś znowu napiszesz...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Nieruchomości zamienię
 Posiadam kapitał w wysokości 11 000 000 EUR, który pozwoli mi udzielać prywatnych pożyczek w krótkim i długim okresie od 2000 EUR do 11 000 000 EUR każdej poważnej osoby, która będzie w stanie dobrze wykorzystać tę pożyczkę w swoim posiadaniu. Z oprocentowaniem 2%, ponieważ szczególnie nie chcę naruszać prawa lichwy. Możesz spłacić od 5 do 25 lat lub więcej w zależności od kwoty pożyczki. E-mail: francesco.servillo85@gmail.com uzyskać pożyczkę w ciągu maksymalnie 48 godzin. Oferta ważna dla wszystkich osób

1-pokojowe sprzedam
 Kawalerka na Woli Obozowa 56 po remoncie z KWMieszkanie 28m2- kawalerkę przy ulicy Obozowej 56 w dzielnicy Wola. Znajduje się na ostatnim 9 piętrze w bloku z 2-ma windami. Blok z domofonem, odremontowany, czysty. Blokiem opiekuje się spółdzielnia mieszkaniowe Koło, która na bieżąco wykonuje wszelkie inwestycje. TEL: 605920692

Dom sprzedam
 Sprzedam duży dom, może służyć pod cele mieszkalne lub Inwestycja pod wynajem. Dom posiada 2 duże balkony, taras 40mkw, garaż w bryle budynku, 3 oddzielne wejścia. Dom posiada 8 pokoi, każdy jest oddzielny i zamykany - bez łuków i bez otwartych powierzchni, 4 łazienki 2 z kabiną natryskową i 2 z wanną. W domu mogą pozostać częściowo meble, lodówki, pralka, zabudowa kuchni itd. Dom znajduje się w Ciechocinku przy ulicy Wiejskiej 5A, dojazd autostradą 1,5 godziny z Warszawy. Zapraszam kupujących. tel. 603678888

Fauna i flora
 Szybka oferta pożyczki bez protokołu Oferujemy kredyty dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych od 5 000 do 25 000 000 EUR w tempie 2% rocznie z największą szybkością i niezawodnością. Otrzymujesz pożyczkę 24 godziny po złożeniu wniosku i bez protokołów. Kontakt: laurabettery@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA