REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Ciąć, giąć, skracać? Gorąco wokół 518
REKLAMA

REKLAMA

Ciąć, giąć, skracać? Gorąco wokół 518

Żerań kontra Tarchomin i bezpośredni dojazd kontra szybkość i punktualność. To będą trudne konsultacje.

REKLAMA
REKLAMA

Propozycja ZTM dla 518 jest
518 istnieje od 16 lat i zawsze słynęło z niepunktualności, niezależnie od lokalizacji pętli: na pl. Trzech Krzyży (2000-2007), w okolicy Dworca Centralnego (od 2013 r. do dziś) czy na Natolinie (2007-2013). Dziś to jedna z wielu linii dla Tarchomina, ale kluczowa dla Żerania.

Dla niektórych mieszkańców Tarchomina, mogących sobie pozwolić na spędzenie czasu w korku w bezpośrednim autobusie, to jedna z kilku opcji dojazdu na Trakt Królewski (obok szybszych połączeń z wykorzystaniem metra i tramwajów). Dla dojeżdżających codziennie do pracy mieszkańców Żerania to podstawowy środek transportu, którym dostają się do stacji metra Marymont. Według pomiarów ZTM, 518 nie jest w stanie kursować punktualnie ani w porannym, ani w popołudniowym szczycie, a odcinek między rondem ONZ a Marymontem pokonuje nawet w 34 minuty (czas rozkładowy to 23 min). Wiele autobusów jest spóźnionych już na Dworcu Centralnym, a opóźnienie rośnie podczas przejazdu przez zatłoczone ulice Śródmieścia.

Podczas zbliżających się konsultacji społecznych Zarząd Transportu Miejskiego chce przedyskutować zwiększenie częstotliwości i punktualności 518 kosztem zlikwidowania odcinka trasy między Marymontem a Dworcem Centralnym. Autobusy kursowałyby co 7-8 min w szczycie, co 10 min poza szczytem i co 15 min w weekendy, kończąc bieg na pętli obok Hali Marymonckiej. Wszystkie autobusy z numerem 518 byłyby 18-metrowymi przegubowcami. Miejsca musiałyby ustąpić linie 705 i 735, skrócone do Żerania FSO. W rezultacie liczba miejsc w autobusach (518 i 326) odjeżdżających z przystanku "Konwaliowa" do metra wzrosłaby w szczycie z 1410/h do 1600/h.

Jaka komunikacja na Białołęce? Startują konsultacje
Jaka komunikacja na Białołęce? Startują konsultacje Aż 19 linii może zmienić trasy, jeśli mieszkańcy zgodzą się na projekt ZTM. Dyskusja potrwa do stycznia.
czytaj
Mieszkańcy protestują...

- Wzywamy do porzucenia planów skrócenia linii i proponujemy zwiększenie częstotliwości kursów, co może realnie pomóc, zwłaszcza w godzinach szczytu - białołęccy radni poparli to stanowisko niemal jednogłośnie, nie zaznaczając jednak, z jakiej innej linii chcieliby zabrać autobusy na wzmocnienie 518.

Ruszyła także zbiórka podpisów pod petycją, aby ZTM nie tylko pozostawił 518, 705 i 735 na obecnych trasach, ale też dołożył kursów w głąb Śródmieścia.

- 518 to dla mieszkańców Żerania jedyne bezpośrednie połączenie z centrum Warszawy - pisze w imieniu sąsiadów Mateusz Senko. - To także kluczowe połączenie z centrum miasta dla Tarchomina i Nowodworów. Ludzie jeżdżą nim do pracy, studenci na UW, obecna trasa tej linii ze wszech miar ma sens, co potwierdza wypełnienie autobusów i dane z jego pomiarów, które wykonuje ZTM. Trudno jest powiedzieć o 518, że stoi w korkach ponad miarę. W świetle powyższych zmian Żerań stanie się białą plamą na komunikacyjnej mapie Warszawy. Z ograniczonym transportem autobusowym, bez bezpośredniego dostępu do transportu szynowego.

...ale nie wszyscy

Podczas każdych konsultacji społecznych osoby zadowolone z propozycji ZTM milczą, zakładając prawdopodobnie, że przedstawiony projekt jest ostateczną decyzją. Głosy krytyczne wobec obecnej trasy 518 można jednak znaleźć na naszym forum.

- Jazda 518 jest długa i powolna i narażona na korki - to jeden z komentarzy z kwietnia 2015 roku. - Ile ludzi dojeżdża tym autobusem na Krakowskie Przedmieście z Tarchomina? To są jednostki, które mogą tam dotrzeć także z przesiadką np. 509 do Wileńskiego i metrem albo 17 do Marymontu z przesiadką na 116.

Prawdopodobnie jedyną osobą, która publicznie popiera "wzmocnienie na Żeraniu przez skrócenie" jest radny Filip Pelc. Gdy rada dzielnicy głosowała nad stanowiskiem w sprawie 518, wstrzymał się od głosu.

- Skrócenie trasy to dobry pomysł - mówi radny. - Dzięki temu autobus będzie jeździł częściej i umożliwi mieszkańcom Żerania szybki dojazd do metra. Po zmianie 518 nie będzie stało w korkach w Śródmieściu, dzięki czemu poprawi się jego punktualność i regularność kursowania.

ZTM: "To dopiero konsultacje"

- Argument o białej plamie komunikacyjnej przy "Konwaliowej" w sytuacji, gdy zostanie tam dziesięć linii a podaż miejsc w kierunku metra się zwiększy, jest zupełnie nietrafiony - mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM. - Naszym zdaniem dokładanie wozów, których i tak nie mamy w zapasie, na obecną trasę 518 nie byłoby rozsądne. Utknęłyby w korkach niezależnie od tego, czy trasa prowadziłaby przez Świętokrzyską, Al. Jerozolimskie czy z pl. Trzech Krzyży. Mało kto korzysta z 518 na długich odcinkach, zwłaszcza między Tarchominem a Dworcem Centralnym, od kiedy kursuje tamtędy linia 17. Zaznaczamy jednak, że to dopiero konsultacje społeczne.

Podczas konsultacji omawiana będzie także propozycja zmiany trasy 518 na Nowodworach. ZTM proponuje skierowanie linii przez Ordonówny, Strumykową, Štefánika, Odkrytą, Nowodworską, Świderską i Porajów. Dzięki temu autobus obsłużyłby kilka całkiem nowych przystanków oraz ciąg Odkryta-Świderska, z którego można byłoby usunąć 314.

Gdzie i kiedy można zgłaszać uwagi?

Konsultacje społeczne dotyczące komunikacji miejskiej na Białołęce rozpocznie otwarte spotkanie, które odbędzie się w urzędzie dzielnicy w czwartek o 18.00. Następnie ZTM zaprasza na spotkania warsztatowe, organizowane w miejscach publicznych na terenie całej dzielnicy:

 • 27 listopada, godz. 11.00-18.00, Szkoła Podstawowa nr 344, ul. Erazma z Zakroczymia 15
 • 7 grudnia, godz. 15.00-21.00, Szkoła Podstawowa nr 342, ul. Strumykowa 21a
 • 11 grudnia, godz. 11.00-18.00, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66
 • 15 grudnia, godz. 15.00-21.00, Gimnazjum nr 164, ul. Ostródzka 175
 • 11 stycznia, godz. 15.00-21.00, Szkoła Podstawowa nr 110, ul. Bohaterów 41

  (dg)


 • LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

  Ciąć, giąć, skracać? Gorąco wokół 518  REKLAMA

  23.11.2016 16:32 Meggg
  Skrócenie kadencji radnego Pelca to też dobry pomysł. Może będzie miał czas żeby przemyśleć swoje genialne sugestie

  I czy tylko ja mam wrażenie że artykuł jest tendencyjny i pisany pod zmiany ZTM. po raz kolejny z resztą?

  Może autor przedstawi procentowo ile opinii było za pozostawieniem 518 a ile przeciwko. Obstawiam 99:1. I jakoś nie widzę tych głosów poparcia w sprawie skrócenia 518
  23.11.2016 21:21 Zenek1
  Ta ankieta jest równie zmanipulowana co artykul, 30 głosów za skróceniem linii które sie pojawiają w ciągu minuty? Propaganda jak z czasów głębokiej komuny. Trybuna Białołęki zawsze przychylna władzy
  23.11.2016 23:28 tarantula01
  ZTM zaskoczył mnie przy zmianie trasy tym, że chce tę linię "puścić wężykiem" na Nowodworach i te pokręcenie trasy 518 wpisuje się w popartą przez mieszkańców petycję dotycząca zmiany trasy 101 - c.d..

  Pozdrawiam
  Wojciech Tumasz
  24.11.2016 10:55 drugastrona
  Robimy nagle z 518, która zawsze była linią na Trakt Królewski, dowozówkę do metra dla Żerania. Niech Żerań powalczy o własną linię do metra, zamiast nam odbierać połączenie z Traktem Królewskim. 518 powinna jechać najkrótszą trasą wzdłuż Światowida i dalej Modlińską i Jagiellońską, jak dawniej. Bo to nie jest linia dowożąca do metra. Najwyżej niech ZTM przywróci dawno skasowane 510 albo 508, ale łapy precz od 518.
  24.11.2016 10:56 Strumykowa
  Sam generalnie nie korzystam z 518, ale jeśli jest prawdą (podkreślam: jeśli), że na Nowodworach i Tarchominie ten autobus cieszy się ograniczoną popularnością, a z drugiej stronny jest bardzo przydatny dla Żerania, to może tak:

  1. Zmniejszyć, a nie zwiększyć częstotliwość 518, po dotychczasowej trasie, w tym po Trakcie Królewskim.
  2. W zamian dołożyć nową linię, ale nie z Nowodworów, a z Żerania na Marymont.

  Dzięki temu:
  1. Po Tarchominie i Nowodworach mniej będzie jeździć 518-tek, z zyskiem dla mniejszej emisji hałasu i zanieczyszczeń oraz korków (skoro już dziś 518-ki mają tu ponoć jeździć puste, to po diabła ich tu jeszcze dokładać?)
  2. Żerań zyska wygodne połączenie do metra Marymont, nie tracąc połączenia z Traktem Królewskim.
  3. Bruk na Trakcie Królewskim też skorzysta (i generalnie Centrum), bo 518-tek będzie mniej.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
  Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
  Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
  Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
  W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
  Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

  komentarz: 


  Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
  Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
  Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
  Na końcu kursywy wpisz [/i].
   Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
  adres url:
  tytuł: 
  adres e-mail:
  tytuł: 

  nick: 
  hasło: 
  powtórz hasło: 
  e-mail: 
  data urodzenia: 
  płeć: 

  REKLAMA
  REKLAMA


  więcej
  REKLAMA
  LINKI SPONSOROWANE
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA

  Ogłoszenia drobne

  Zdrowie i Uroda
   Odtruwanie organizmu/detoks domowy! Alkoholowy, narkotykowy, polekowy. Eliminacja objawów odstawiennych, takich jak zaburzenia snu, głód alkoholowy/narkotykowy, bóle mięśni i głowy. Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze! Naszym celem jest wyłączenie przymusu spożywania substancji odurzających i przywrócenie organizmu do stanu równowagi i pełni sił. Zadzwoń! 533-990-000 Możesz dzwonić do nas przez 24h/dobę!

  Działkę budowlaną sprzedam
   Działka w miejscowości Dobiesz przy ul. Wolskiej, przy szkole podstawowej. Powierzchnia: 1000 m2, wymiary ok 28 m x 28 m, dojazd asfaltowy. Dostępne media: energia, woda. Obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewidujący zabudowę jednorodzinną lub bliźniaczą. Do ścisłego centrum Piaseczna 8,5 km, do Góry Kalwarii ok 6 km. Cena: 69 000 PLN Tel. 505-406-361

  GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
   SKUP AUT WARSZAWA DOJAZD DO KLIENTA UMOWA KUPNA SPRZEDŻY INTERESUJE NAS KAŻEDE AUTO TEL 739-222-111 e-mail 24skup@wp.pl ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ www.autoskupwawa.pl

  Nieruchomości poszukuję
   Kupię każdą nieruchomość w atrakcyjnej cenie na terenie Warszawy i okolic (Piaseczno, Pruszków, Grodzisk Mazowiecki) może być ze służebnością, dożywotnikiem, lokatorem, również udział w nieruchomości, hipoteką, komornikiem, zaległościami wobec ZUS i US, starych do adaptacji, inne nieuregulowane stany prawne, również do generalnego remontu. Płacę gotówką od ręki. Zapraszam do kontaktu: 505 406 361


  TU dodaj swoje ogłoszenie
  ZA DARMO w necie
  ZA GROSZE w gazetach lokalnych
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA

  Najnowsze wydanie

  REKLAMA
  © WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
  Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.