REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gehenna mieszkańców wschodniej Białołęki

Bunt na Zdziarskiej. "Syn idzie 2,5 km piechotą do przystanku"
REKLAMA

Zdziarska nie ma chodników


REKLAMA

Bunt na Zdziarskiej. "Syn idzie 2,5 km piechotą do przystanku"

Brak chodników, latarń i autobusu. Mieszkańcy wschodnich rubieży Białołęki, choć oficjalnie są zameldowani na terenie stolicy, żyją jak na dalekiej prowincji. - Nie ma komunikacji miejskiej. Mój syn do przystanku autobusowego idzie 2,5 kilometra - żali się pani Sylwia z ulicy Kniei. Na poprawę sytuacji trzeba poczekać rok. Będzie chodnik, a z zaoszczędzonych pieniędzy powstaną przystanki. Wtedy też na koniec Zdziarskiej ruszy autobus.

REKLAMA
Do redakcji napisała pani Sylwia z ulicy Kniei. To dalekie krańce wschodniej Białołęki - przecznica Kroczewskiej, która z kolei odchodzi od Zdziarskiej. Dookoła lasy i łąki. Na Zdziarskiej nie ma chodnika ani komunikacji miejskiej. - Odprowadzam syna "na telefonie" - tak mówiłam podczas komisji rady miasta. Mój synek samodzielnie pokonuje drogę do szkoły z ul. Kniei i cały czas ma telefon przy uchu. Kiedy dochodzi do przystanku autobusowego oddalonego od miejsca zamieszkania o 2,5 km, oddycham z ulgą, dziś znów udało się dojść do cywilizacji bez kłopotów. Syn doszedł do autobusu dojeżdżającego do Szkoły Podstawowej nr 31. Powrót do domu to znów strach o dziecko, ale pracuję do godziny 18 i musi poradzić sobie sam. Chodzić gdziekolwiek po zmroku to już niemożliwe, jesteśmy uwięzieni, gdy nie ma samochodu - żali się w liście do redakcji pani Sylwia i dodaje, że od dwóch lat wraz z grupą mieszkańców Olesina walczy o poprawę tutejszej infrastruktury. - Do najbliższej szkoły są 4 km, z czego 2,5 km dzieci muszą przejść pieszo, bez chodnika, bez latarni, bez autobusu. A gimbus się nie należy, bo to miasto - podkreśla pani Sylwia.

Będzie chodnik w 2016 roku

Ostatnio odbyło się spotkanie mieszkańców wschodniej Białołęki z burmistrzem Piotrem Jaworskim i jego zastępcą Piotrem Smoczyńskim. Przyszli na zaproszenie Stowarzyszenia Moja Białołęka. Tematem była oczywiście kwestia chodnika i komunikacji na Zdziarskiej. - Chodnik powstanie w 2016 roku. Będzie położony po prawej stronie ulicy, pomiędzy rowem odwadniającym, a granicami posesji - zdradza radna Agnieszka Borowska. - Jego początek znajdzie się za przejściem dla pieszych przy ul. Ruskowy Bród, a koniec przy ul. Olesin. Budowa pętli autobusowej w okolicach ul. Kroczewskiej umożliwiłaby korzystanie z komunikacji miejskiej mieszkańcom z rejonu ulic: Kroczewskiej, Kniei, Słonecznego Poranka, Olesina i Chudoby i docelowo takie rozwiązanie zostanie zrealizowane - zapewnia wiceburmistrz Piotr Smoczyński. W pobliżu drogi dojazdowej do osiedla Olesin znajdzie się przejście dla pieszych i zatoka autobusowa po lewej stronie ulicy. Inicjatywa powstania tej części chodnika powstała podczas pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy osiedla Olesin, domów przy ul. Kroczewskiej, ul. Słonecznego Poranka i ul. Zdziarskiej współpracowali ze mną jako radną oraz burmistrzami Piotrem Jaworskim i Piotrem Smoczyńskim, poszukując możliwości jego wykonania. Ze względu na to, że inwestycji nie można było zrealizować w ciągu jednego roku - co jest jednym z warunków finansowania ramach budżetu partycypacyjnego - inwestycja powstaje z funduszy dzielnicy - informuje radna Borowska.

Autobus? Najpierw zbudujcie pętlę

Mieszkańcy błagają o budowę pętli autobusowej, a jeśli nie pętli, to chociaż zawrotki, by w rejon Kroczewskiej, Zdziarskiej i Kniei mógł dojechać autobus. Na razie nie ma jednak mowy o transporcie publicznym do tej części Olesina. - Obecnie Zarząd Transportu Miejskiego nie ma technicznych możliwości uruchomienia linii autobusowej kursującej ulicą Zdziarską. Linia zostanie uruchomiona w momencie zapewnienia przez urząd dzielnicy odpowiedniej infrastruktury, czyli niezbędnych dla autobusów parametrów jezdni, zawrotki oraz przystanków - informuje Magdalena Potocka, rzeczniczka prasowa ZTM. Kiedy więc powstanie jakakolwiek infrastruktura, by uruchomić tu autobus?

- Budowa pętli autobusowej w okolicach ul. Kroczewskiej umożliwiłaby korzystanie z komunikacji miejskiej mieszkańcom z rejonu ulic: Kroczewskiej, Kniei, Słonecznego Poranka, Olesina i Chudoby i docelowo takie rozwiązanie zostanie zrealizowane - zapewnia wiceburmistrz Piotr Smoczyński i zaznacza, że pieniądze "nie spadają z nieba". - Niestety wiąże się to z dużym nakładem finansowym - trzeba poszerzyć ulicę Zdziarską o ok. 1,5 m, przebudować rowy melioracyjne i wybudować chodnik wzdłuż drogi, bo mieszkańcy powinni mieć możliwość bezpiecznego dojścia do przystanku. Na razie nie mamy w budżecie wystarczających kwot, aby zrealizować inwestycję w całości, więc planujemy podzielenie zadania na dwa etapy. Korzystając z tego, że będzie wykonywany chodnik przy Zdziarskiej na odcinku od Ostródzkiej do Chudoby, w pierwszej kolejności chcemy wybudować pętlę właśnie przy ulicy Chudoby. Znajduje się tam teren Skarbu Państwa, który podlega komunalizacji i można go pozyskać na ten cel. Mamy nadzieję, że po przetargach na przebudowę ulicy Zdziarskiej (łącznie z mostem na rzece Długiej i rondem) pozostaną oszczędności, które będzie można przeznaczyć na ten cel. Pewność, że dysponujemy odpowiednią kwotą i budowa pętli przy ul. Chudoby zostanie zrealizowana będziemy mieli we wrześniu przyszłego roku - podkreśla wiceburmistrz Piotr Smoczyński.

Pożyjemy, zobaczymy - jak mówi stare przysłowie.

Przemysław Burkiewicz


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Bunt na Zdziarskiej. "Syn idzie 2,5 km piechotą do przystanku"

Zdziarska nie ma chodników


Bunt na Zdziarskiej. "Syn idzie 2,5 km piechotą do przystanku"

Dzieci chodzą ulicą, bo nie ma chodnika. Trotuar powstanie w przyszłym roku
źródło: List od pani Sylwii


Bunt na Zdziarskiej. "Syn idzie 2,5 km piechotą do przystanku"

Jeśli po przetargu na remont mostu nad rzeką Długą zostaną oszczędności, wówczas będzie można je spożytkować na budowę zatok i zawrotki autobusowej
23.10.2015 08:43 #MIsia
To co obiecuje p. Jaworski wespół ze Smoczyńskim to zakrawa na kpinę. Jeśli ktoś w to wierzy to głupi.
My czekamy na ulicę już 10 lat i nie da się bo za wąski kawałek.
Radnym z PO mówie - NIE. Ciągle słyszę"NICSIENIEDAZROBIC"
Tym razem głosuję na PIS!!!!!!!!
23.10.2015 08:52 #trentino
To już dziś pomyśl o wyprowadzce
23.10.2015 08:59 #misiek
a ja mam pytanie. Czy jak pani przeprowadzała się na ul. Kniei, to był tam chodnik, autobus i sklep? Patrzę na to i co widzę? Same nowe domki, niektóre obrzydliwie imitujące polski dworek. Ul. Kniei to 10 domów pod lasem. Nic złego. Ale ten las jest hen za polami, za łąkami. Kto normalny, czyli oczekujący pełnej infrastruktury tam się buduje? Rozumiem, gdyby była Pani człowiekiem lasu gardzącym ludźmi i cywilizacją, ale widzę, że Pani nie jest. Więc dlaczego tam? Jeśli tak bardzo chciała pani do lasu, to jest Zacisze. Tylko, że tam działka droższa, nie? Może tam trzeba było kupić, a nie 3 km od najbliższego przystanku autobusowego. Nawet na tej naszej wschodniej Białołęce było z 1000 innych działek położonych przy drogach, gdzie jeździ autobus, albo jest jakaś chociaż namiastka chodnika.
Patrzę na tę naszą Białołękę i nie rozumiem, jak można było zbudować / kupić coś na os. Olesin, Zieloną Dolinę, Regaty... Osiedla w szczerym polu oddalone o kilometry od cywilizacji. A potem zdziwienie, płacz i lament.
23.10.2015 10:06 #zielony
Nie wiem po co ten tekst powstał. Historia Pani Sylwii z Knieji już kiedyś była przedstawiana tutaj, czy w gazecie wyborczej, a wszystkie zdjęcia z tego artykułu także już kiedyś były publikowane. Nie ma żadnego Buntu na Zdziarskiej, tylko każdego z nadzieją czekamy na rozpoczęcie zaplanowanych prac budowlanych, tak samo jak na Głębockiej.
23.10.2015 10:34 #gość
Zgodnie z deklaracją
tarantula01 napisał(a) 22.10.2015 23:38

Czekam na dalsze zjadliwe komentarze gościa, które stanowić będą dla mnie motywację do dalszej systematycznej i ciężkiej pracy na rzecz mieszkańców.

Pozdrawiam
Wojciech Tumasz
mobilizuję go do aktywnego działania w poruszanej tutaj sprawie. Czekamy na ostre pisma.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Nauka
 Ciągle zielona? Skuteczny niemiecki przez Skype Interesuje Cię szybka i skuteczna nauka praktycznego niemieckiego? Wybierasz się do pracy, pracujesz lub uczysz się w Niemczech? A może nie masz czasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne? Spróbuj metody dającej praktycznie 100% SATYSFAKCJI Na pewno zdarzyło Ci się rozmawiać z kimś w obcym języku i "zgadywać" z kontekstu, o czym jest rozmowa. Ale w pracy, jak zadzwoni do Ciebie szef, nie będzie już czasu na zgadywanie jego poleceń. Musisz dobrze rozumieć i mówić poprawnie po niemiecku. Dlatego skorzystaj z metody, które ćwiczy rozumienie ze słuchu. Niemiecki przez Skype - NA CZYM TO POLEGA Mail: jolanta.niemiecki@interia.pl Tel: 790 701 508

Usługi motoryzacyjne
 Holowanie 513-606-666

Finanse
 Kredyt 50 tys. rata 549 zł. Tel. 730-809-809

Kupię samochód
 Każdy! 513-606-666


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA