REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Bombowce Stalina nad Wolą. Zapomniana rzeź
REKLAMA

źródło: domena publiczna


REKLAMA

Bombowce Stalina nad Wolą. Zapomniana rzeź

Gdyby nie wybuchło powstanie warszawskie, prawdopodobnie właśnie te wydarzenia byłyby wspominane jako najbardziej dramatyczne w historii dzielnicy.

REKLAMA

Podczas obchodów kolejnej rocznicy powstania z 1944 roku łatwo zapomnieć, że podczas II wojny światowej Polska została napadnięta nie przez jedno, ale trzy państwa: Niemcy, Związek Sowiecki i Słowację (przy czym udział w walce tego ostatniego był oczywiście adekwatny do możliwości). Dopiero dwa lata później naziści zerwali taktyczny sojusz z komunistami: 22 czerwca 1941 roku gigantyczna, prawie 5-milionowa armia Hitlera i jego sprzymierzeńców ruszyła na Moskwę. Jak wpłynęło to na Warszawę?

Armia Czerwona w akcji

Już drugiego dnia po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej na okupowaną Warszawę spadły bomby, zrzucane przez Wojskowe Siły Powietrzne ZSRS. Sowieci mierzyli w mosty, fabryki i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale częściej trafiali w przypadkowe cele, takie jak wypełniony pasażerami tramwaj na Pradze, w którym zginęło 34 cywilów.

W kolejnych dniach Niemcy odepchnęli wroga na tyle daleko od Warszawy, że miasto znalazło się poza zasięgiem jego bombowców. Do sierpnia 1942 roku sytuacja na froncie zmieniła się na tyle, że Niemcy byli już pod Stalingradem (dzis. Wołgograd), próbując odciąć Rosjan od dostaw ropy naftowej z Azerbejdżanu. Równolegle w Warszawie rozgrywał się prawdziwy dramat.

"W nocy nalot, w dzień łapanka"

W nocy 20/21 sierpnia Sowieci rozpoczęli bombardowania, które przyćmiły skalą niemieckie naloty z września 1939 roku. Do dziś nie wiemy, co dokładnie chcieli osiągnąć, zrzucając bomby na domy mieszkańców Woli i niszcząc miejską infrastrukturę. Zaatakowana została m.in. zajezdnia tramwajowa na rogu Młynarskiej i Wolskiej, której czasowe wyłączenie z użytkowania sparaliżowało ruch cywilów w okupowanym mieście. Tej nocy zginęło prawdopodobnie ok. 200 Polaków i 60 Niemców.

Noc 1/2 września przyniosła kolejny, jeszcze poważniejszy nalot. Pod osłoną nocy sowieccy piloci atakowali getto żydowskie na Muranowie i Mirowie, niszczyli groby na Powązkach, ponownie sparaliżowali zajezdnię przy Młynarskiej i poważnie zniszczyli targowisko na Kercelaku. Spłonęły setki straganów, a wraz z nimi mnóstwo legalnych i nielegalnych towarów, czekających na kupców. Ich zniszczenie natychmiast spowodowało podwyżkę cen, co w okupowanym mieście oznaczało prawdziwą tragedię.

Chichot historii

Choć oficjalne niemieckie media robiły to, co przykazał Joseph Goebbels - przemilczały i przekręcały fakty - nie były w stanie zatuszować tego, co Polacy i Niemcy widzieli na własne oczy. Na początku września 1942 w Warszawie zapanowała prawdziwa panika. W obawie przed sowieckimi nalotami ludzie uciekali z miasta na wieś a niemieccy dygnitarze odsyłali żony do ojczyzny. Kulminacja ataków z powietrza nastąpiła jednak w maju 1943, gdy bombardowane były głównie cywilne cele w Śródmieściu. Na Woli spłonął wówczas bazar na pl. Kazimierza Wielkiego, w miejscu którego stoi dziś centrum handlowe Jupiter.

Podczas nalotów w 1943 roku Sowieci korzystali z amerykańskich samolotów B-25 Mitchell. Dla Polaków nie byłoby w tym niczego ciekawego, gdyby nie tragiczny fakt: nasi marynarze ginęli na północnym Atlantyku w obronie dostaw sprzętu, który był odbierany w porcie w Murmańsku przez Rosjan i... wykorzystywany do ataków na naszą stolicę.

Po II wojnie światowej temat sowieckich nalotów na Warszawę był objęty cenzurą. Ich ofiary do dziś nie doczekały się poważnego upamiętnienia w przestrzeni Woli.

Dominik Gadomski

historyk, redaktor portalu tustolica.pl


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wola

03.09.2018 15:14 #Jarek Spacerolog Praski
Nieżyjący już varsavianista dr Krzysztof Jaszczyński (współautor dogłębnej analizy niemieckich materiałów lotniczych z 1939 r. opublikowanych w filmie "Lot nad zdobytym miastem), twierdził po gruntownym zbadaniu trafień sowieckich bomb, że byly one bardzo celne, np. bombardowano hotele w których zatrzymywali się niemieccy oficerowie (przy Bagateli i w al. Jerozolimskich). Owszem zdarzało się, że bomby spadły kilka domów dalej, ale raczej były celne, choć z drugiej strony mimo prób nie udało się sowietom zniszczyć mostów (tych Niemcy dobrze bronili). Krzysztof Jaszczyński twierdził, że nalot na Kercelak miał na celu wywołanie rozruchów głodowych. Podobno jeszcze przed sprawą Katynia rząd londyński oferował sowietom pomoc we wskazywaniu w Warszawie niemieckich celów militarnych, ale ci odmówili. Kierowali się własnym wywiadem i to wcale nie chodziło chyba o PPR i GL/AL tylko prawdopodobnie o jakąś dobrą, głęboko zakonspirowaną siatkę).
P.S. "Siekiera motyka, bimber, szklanka, w nocy nalot w dzień łapanka" w ludowej piosence chodziło o naloty sowieckie dokonywane nocą, w 1939 Niemcy bombardowali tylko w dzień)
03.09.2018 15:54 #rozsądny
Doktor chemii autorytetem z historii XX wojny światowej i analizy zdjęć lotniczych, no jaja jak berety...
04.09.2018 10:39 #PB99
Jakie to zaskakujące - bombardowania w czasie wojny ? jak tak można . A celność - Anglicy i Amerykanie bombardowali Francuskie linie kolejowe z podobnym skutkiem i jakoś nikt ich nie krytykuje.
04.09.2018 19:46 #Szymon
Nalot w nocy w tamtym czasie, to nie dzisiejsza zabawa z nawigacją GPS i celowaniem laserowym.
Jeżeli bomby spadły na miasto, to już nieźle, a trafienie w cokolwiek istotnego wojskowo, to ruletka.

Poczytajcie o Anglikach i ich nalotach na Niemcy.
05.09.2018 01:16 #Jackie
Zawsze twierdzilem ze ten rusek dobry ktory zmarl ale w Maju 1943 roku sowieci byli ponad 2200 km od Warszaway. Zasieg B-25 Mitchell to 1250 km z ladunkiem 4300funtow czyki okolo 2 ton bomb. Do tego brak przystosowania tych doskonalych maszyn krotkiego wsparcia do nocnych nalotow. Generalnie samoloty amerykanskie nie byly mocne w nocy /wyjatek B-24 Liberator z brytyjskimi przyrzadami celowniczymi ale tego u 'towarzyszy' nie bylo/. Ich bombowce dalekiego zasiegu czyli Pe-8 byly nieliczne I w roku 1943 lately glownie jako transportowce. Dlatego tez wowczas ruscy nie bombardowali Berlina. Nie rozumiem sensu artykulu. Ktos probuje odwrocic uwage od innych tematow.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi transportowe
 Oferujemy kompleksowe przeprowadzki mieszkań i biur na terenie Polski i Europy, w tym pakowanie, montaż/ demontaż mebli, transport gabarytów również tych niestandardowych do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, więc w celu wyceny Państwa zlecenia zapraszamy do kontaktu 510890970 biuro@escapers.com.pl

Nauka
 Interesuje Cię szybka i skuteczna nauka praktycznego angielskiego? Wybierasz się do pracy, pracujesz lub uczysz się zagranicą? Twój pracodawca w Polsce chce żebyś lepiej mówiła po angielsku? Jeśli nie masz czasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne to przetestuj metodę dającą praktycznie 100% SATYSFAKCJI. Na pewno zdarzyło Ci się rozmawiać z kimś w obcym języku i "zgadywać" z kontekstu, o czym jest rozmowa. Ale w pracy, jak zadzwoni do Ciebie szef lub klient, nie będzie już czasu na zgadywanie. Musisz dobrze rozumieć i poprawnie mówić po angielsku. Dlatego skorzystaj z metody, która ćwiczy rozumienie ze słuchu i angażuje wzrok. Jolanta Zadzwoń do mnie| Call me NOW: 575 249 030 Jeśli masz pytania, napisz: joanna.angielski@interia.pl www.angielski-skype.pl

1-pokojowe do wynajęcia
 Wynajmę nową samodzielną kawalerkę 60 m2 dla 3-5 studentek lub ekipie pracowniczej, kompletnie umeblowaną i wyposażoną w media w domku na Targówku Zacisze 605-325-849

Zdrowie i Uroda
 Masaż Leczniczy,Terapia manulana - Wizyty Domowe Tarchomin,Białołęka Profesjonalna terapia dla kręgosłupa w Twoim domu . Masaż leczniczy kręgosłupa skuteczna wakla z bólem. Dyplomowany terapeuta manualny I masażysta oferuje swoje usługi na terenie Tarchomina Białołeka I okolic www.vitamasaz.pl W swojej terapii podchodzę zawsze indywidualnie i holistycznie do każdego pacjenta Pomagam w chorobach m.in.: bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, rwa udowa -bóle miednicy, bóle biodra, bóle barku Wizyty domowe 7 dni w tygodniu po wczesniejszej rezerwacji telefonicznej. 530 878 844 Terapeuta manualny


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA