REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Bloki na Bródnie zadłużone. Zapomnijcie o remontach
REKLAMA

REKLAMA

Bloki na Bródnie zadłużone. Zapomnijcie o remontach

Niektóre bloki na Bródnie mają nawet dwumilionowy debet na funduszu remontowym. Gdzie się podziały pieniądze, które nasza rodzina wpłacała przez lata? - denerwują się mieszkańcy.

REKLAMA

- Zaraz będziemy płacili fundusz remontowy wyższy niż czynsz i wszystko razem. Co z tym robimy?! Ktoś brał nasze pieniądze przez 40 lat, a teraz twierdzi, że mamy słone niedopłaty. Skąd wzięły się kilkusettysięczne długi bloków? - zapytał jakiś czas temu spółdzielca Artur na facebookowej grupie "Targówek Bródno Zacisze TeBeZeT". Jak się okazuje jego blok, jak i wiele innych, na funduszu remontowym posiada spore zadłużenie.

"Gdzie są nasze pieniądze?"

- Sądząc po ilości prac w moim bloku, to powinniśmy mieć dużą nadpłatę - ocenia Marzena. - Zrobiono nas na szaro, a my jeszcze im płacimy. Za co? I gdzie są pieniądze z wpłat? - zastanawia się Dorota, która również nie przebierając w słowach ostro skrytykowała poczynania spółdzielni. - Weźcie się zbierzcie i załóżcie wspólnotę. Będziecie sami kontrolować wszystko - doradził Paweł. - Chce Pan zakładać wspólnotę przy takim stanie funduszy remontowych, to życzę powodzenia. Debet trzeba oddać i z czym Pan zostanie przy tak starych blokach? - zastanawia się Dorota.

Sprawdziliśmy, czy w przypadku, gdyby spółdzielcy któregoś z zadłużonych bloków chcieli z niej wystąpić zakładając wspólnotę, to czy musieliby spłacić dług wobec spółdzielni? - Tak rozumiemy obowiązujące przepisy. Rozliczenie musiałoby nastąpić - odpowiedział nam zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Bródno". A kwoty zadłużeń bloków są niemałe. Z pism, które otrzymali lokatorzy wynika, że wiele z nich ma długi przekraczające kilkaset tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach jest to nawet 2 mln zł.

Ogromne zadłużenia

- Na Turmonckiej ponad 260 tys. niedopłaty. Przecież my od 50 lat płacimy ten fundusz (najpierw moi dziadkowie, teraz ja). A klatkę schodową malowali przez ten czas chyba raz... Ocieplili kilka lat temu i daszek ze schodami zrobili. Czyżby nikt nie płacił czynszu tylko ja? - zastanawia się Monika.

- Wysockiego 2 i 4: - 2.083.800 zł, kto ma więcej? - pochwaliła się niechlubnym rekordem pani Honorata. A np. przy Krasnobrodzkiej 19A występuje ponad 1,2 mln zł niedopłaty, przy Malborskiej 2 niedopłata 512 tys. zł, a na Rembielińskiej 5 prawie 500 tys. zł . Są też bloki ze sporą nadpłatą.

- Na Rembielińskiej nie ma żadnej niedopłaty. Jest 495 tys. zł nadpłaty - poinformowała Iza. Skąd zatem wzięły się te różnice? Zarząd SM Bródno tłumaczy, że spółdzielnia prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego, ale tylko (uwaga!) od 2007 roku. We wcześniejszych latach wszystkie wpływy i wydatki wrzucane były do "jednego worka". Trudno zatem teraz dociec, lokatorzy której nieruchomości dostali od spółdzielni więcej, a lokatorzy których bloków za to zapłacili.

Każdy płaci za siebie

Władze spółdzielni wyjaśniają, iż to nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 9 września 2017 roku, w radykalny sposób zmieniła zasady funkcjonowania spółdzielni w zakresie ewidencji rozliczania wpływów i wydatków funduszu remontowego. Dotychczas spółdzielnia mogła środkami zgromadzonymi na koncie jednego bloku finansować remonty innego bloku. Teraz robić tego nie może. Czy zatem dany blok, który ma np. 2 mln zł niedopłaty, nie będzie remontowany dopóki na jego koncie nie pojawi się wystarczający na przeprowadzenie remontu bilans dodatni?

- Każda nieruchomość dysponuje swoimi pieniędzmi na funduszu remontowym i może planować remonty tylko do wysokości tych środków - odpowiedział jednoznacznie zarząd SM Bródno.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Targówek

29.01.2018 22:53 #szczurowski kłamie
Bo dyrektorzy z smbrodno wydawali nie swoje pieniądze na nie swoje budynki. I teraz zwalają winę na ustawę a ustawa już w 2007 roku nakazywała rozliczanie osobno nieruchomości ale jak topór nad głową wisi to zaczynają się trząść. Jak tu teraz dalej kraść. Mało kto wie ale ten kto nie jest członkiem spółdzielni nie ma prawa płacić na fundusz remontowy. A członkiem spółdzielni jest tylko ten kto ma tytuł do lokalu ustanowiony w budynku posadowionym na gruncie którego właścicielem jest spółdzielnia, a takiego gruntu na Targówku smbródno nie ma !!!!!!
30.01.2018 09:26 #zaciszanin
Zanim napiszecie bzdety, sprawdźcie jaki jest stan zadłużenia szanownych spółdzielców. Raz do roku na klatce wisi taki wykaz. Same ciekawe rzeczy - u mnie na 46 lokali zadłużenie 35 000 zł. U sasiadów np. 12.000 zł. na 21 lokali. Co ciekawe, ochrona danych osobowych skutecznie kryje takich dłużników. Korzystając z anonimowości tacy osobnicy często "wylewają pomyje" na spółdzielnię, która usiłuje windykować zadłużenie.Po drugie - fundusz remontowy jak nazwa wskazuje służy do przeprowadzania remontów i napraw bieżących. Oprócz likwidacji rozlicznych awarii, także do naprawy skutków dewastacji. W tym z czego słynie SM Bródno, czyli podpalania kabin wind. Fundusz remontowy to nie konto oszczędnościowe.
08.02.2018 13:29 #Roman
Mieszkaniec to nie dojna krowa, która ma za DARMOWE członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej płacić 300 zł!!! Zmieniła się ustawa i opłat miało nie być. To, że sprytny zarząd spółdzielni ma statut z 1983 roku mało mnie interesuje. W 1983 roku, miałem 7 lat, byliśmy w PRL, polska drużyna piłkarska była 3 ekipą mistrzostw świata Espana 82, żaden z tych pseudo działaczy spółdzielni mieszkaniowej Bródno w tamtym czasie nie widniał w jej strukturach. Łatwo jest wyciągnąć łapę po "łatwą" kasę do 16 tysięcy mieszkańców. Rachunek robi pokaźny. 4800000 (cztery miliony osiemset tysięcy złotych)!!!! Pan pseudo prezes SM Bródno Krzysztof Szczurowski, może znajdzie chwilę czasu by mieszkańcom wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi? Bo na pewno NIE o dobro mieszkańców!
22.03.2018 14:54 #Zlo
Ile lat ten pan będzie rządził w spółdzielni, czas na zmiany i rozliczenie .

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Porady prawne
 RESTRUKTURYZACJA dla przedsiębiorców - zarówno Tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak i dla Spółek z o.o. S.A S.k.a etc. Oferujemy skuteczną obronę przed art. 233/299 K.s.h oraz art. 21 Prawa upadłościowego i naprawczego a także art. 116 Ordynacji podatkowej, ochronę majątku prywatnego, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i oddłużenie, a także ochronę majątku przedsiębiorstwa jak i prywatnego w sprawach spornych z instytucjami Skarbu Państwa. Zapewniamy również fachową pomoc i doradztwo w art. 586 K.s.h. Sprawnie działamy w kontekście US/KAS/JPK/ konfiskata rozszerzona, oraz wynikających z tego doświadczeń . www.kancelariapomocy.pl biuro@kancelariapomocy.pl tel. 608-124-127

1-pokojowe sprzedam
 SPRZEDAM BEZPOŚREDNIO spółdzielczo-własnościową Kawalerkę 29m2 na Woli na ulicy Obozowej 56 z KW. + piwnica Mieszkanie znajduje się na ostatnim 9 piętrze z windą. Blok z domofonem, odremontowany, czysty. Generalny Remont mieszkania w 2016 roku kawalerka składa się z: przedpokoju z szafą wnękową, łazienki z brodzikiem, aneksem kuchennym z zabudowie ( pralka, zmywarka, krzesła barowe, lodówka), dużym pokojem 18m2 ( TV LCD, wieża CD, podwójne łóżko, szafki, półki ścienne wiszące). Pod samym blokiem przystanek autobusowy i tramwajowy, 8 minut do Warszawy centralnej. W mieszkaniu nigdy nie było zwierząt oraz osób palących. Miejsce ciche i spokojne, Polecam:) Cena z wyposażeniem mieszkania. CENA: 305000zł Zapraszam do oglądania od 2 lutego 2019 TEL: 605-920-692

Usługi inne
 Pozyczka i mozliwosci inwestycyjne na ten koniec roku Szukasz srodków na albo zrestartowac swoje dzialania, zarówno dla projektu lub kupic mieszkanie lub z jakiegokolwiek innego powodu; tutaj jest rozwiazanie! -Jestesmy instytucja finansowa, która oferuje kredyty i inwestycje za granica. -Oferujemy prywatne pozyczki, poczawszy od 9000 do 805.000.000 PLN / GBP nikomu w stanie splacic je z oprocentowaniem 2,8%. - I udziela pozyczek finansowych hipoteka kredytu, Kredyt Inwestycyjny, Auto kredytu, pozyczki osobiste. Jestem dostepna, aby sprostac naszym klientom maksymalnie 3 dni od daty otrzymania wniosku. Skontaktuj sie z nami, jesli potrzebujesz powazne, wiarygodne i szybkie pozyczki w ciagu 48 godzin. E-mail: capitalfinans60@gmail.com

Biuro do wynajęcia
 Oferta pożyczki dla twoich projektów. Jestem osobą fizyczną gotową udzielić pożyczki (od 5 000 do 25 000 000 EUR) wszystkim osobom, które są w stanie spełnić warunki mojej oferty. Oprocentowanie wynosi 2% rocznie. Jestem dostępny, aby zadowolić moich klientów w maksymalnie 48 godzin. Email: josaannamervanna@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA