REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Biblioteka w ruinie. Nieczynne do odwołania
REKLAMA

źródło: FB Filip Pelc


REKLAMA

Biblioteka w ruinie. Nieczynne do odwołania

Kto choć raz pojechał wypożyczyć książkę przy Raciborskiej 20, ten przeżył w Choszczówce szok kulturowy. Przedwojenny budynek został właśnie zamknięty.

Jeśli książki nie ma pod ręką w żadnej z bibliotek na Tarchominie, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że znajdziemy ją w Choszczówce. Wystarczyło wsiąść do samochodu lub autobusu linii 133, zwiedzić kawałek Białołęki i stanąć przed budynkiem, który - delikatnie mówiąc - najlepsze lata miał już dawno za sobą. Gdyby nie charakterystyczna czerwona tabliczka przy drzwiach, bibliotekę łatwo można byłoby pomylić z pustostanem.

- Biblioteka została zamknięta do czasu wykonania zabezpieczeń tarasu - wyjaśnia Marzena Gawkowska, rzeczniczka białołęckiego ratusza. - Mamy nadzieję, że potrwa to około trzech tygodni, ale warunkiem jest uzyskanie szybko zgody na prace od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Dzisiejsza biblioteka to dom jednorodzinny z lat 30., typowy dla ówczesnych przedmieść Warszawy. Najbardziej charakterystycznym elementem jest taras i to właśnie on sprawia problemy. Według zamówionej przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami ekspertyzy strop tarasu jest w stanie "złym, lokalnie awaryjnym".

Gdzie jest właściciel?

Dom przy Raciborskiej 20 nie należy do samorządu. Ma on prywatnych właścicieli, z którymi od lat nie ma kontaktu. Nie wiadomo czy żyją i czy mają spadkobierców. Umowa o administrowanie nieruchomością z lat 60. wyklucza zasiedzenie.

- Wyburzenie i budowa w tym miejscu nowego obiektu nie jest możliwa, ponieważ wykracza poza zakres administrowania budynkiem. Analizujemy możliwości prawne uregulowania własności tej nieruchomości na rzecz miasta - mówi Gawkowska.

W planach przeprowadzka

- Ten budynek nie nadaje się do użytku, nie ma w nim nawet toalety - mówi radny Filip Pelc. - Dobrym rozwiązaniem może być wynajęcie lokalu i przeniesienie siedziby, tak jak w przypadku biblioteki przy Wałuszewskiej.

Taka propozycja była już zgłoszona do budżetu partycypacyjnego, ale nie przeszła w głosowaniu.

- Planujemy budowę nowego obiektu na potrzeby biblioteki, a następnie jej przeniesienie - informuje Marzena Gawkowska. - Wnioskujemy do Rady Warszawy o przeznaczenie 50 tys. zł na prace przygotowawcze. Za te pieniądze zamierzamy przygotować koncepcję dla nowej siedziby. Gdy będzie gotowa, na jej podstawie oszacujemy koszt realizacji całości i wtedy wystąpimy o pieniądze na budowę.

A może Wałuszewska wystaczy?

W 2018 roku biblioteka przy Raciborskiej miała zarejestrowanych około dwóch tysięcy czytelników. Według oficjalnych danych odwiedzało ją 70-80 osób dziennie, każdego dnia wypożyczając średnio 120 książek. Placówka jest czynna 5 godzin dziennie. Czyli odwiedza ją 14-16 osób na godzinę?

- Trzeba przyznać, że panie są bardzo miłe, ale tam zawsze jest pusto - mówi stała bywalczyni. - Statystyki nabijają siostry z naprzeciwka, które wypożyczają dużo książek na różne karty. Ta biblioteka spokojnie może być zlikwidowana. Wałuszewska w zupełności wystarczy. Szkoda pieniędzy. Choszczówka to już nie jest wieś, z której wszędzie jest daleko. Biblioteka powstała w czasach, gdy nie było wielkich osiedli na Tarchominie, a nawet na Bródnie, były inne realia przemieszczania się, i miała ona sens dla społeczności lokalnej. Dziś jest inna rzeczywistość.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

28.02.2019 17:03 #abib
Pani "stała bywalczyni", która pisze, że zawsze tam pusto, chyba pomyliła adresy. Też jestem częstym gościem w bibliotece (jeden-dwa razy w tygodniu), siostrą niczyją nie jestem, książki pożyczam do czytania, a nie dlatego, że mam kartę biblioteczną, a rzadko zdarza mi się podczas moich odwiedzin nie minąć się przynajmniej z jedną osobą! Zresztą pisanie, że sam budynek wygląda, jak pustostan też uważam za lekką przesadę. Zadbany mini-ogródek i otoczenie, zawsze piękne kwiaty w skrzynkach, firanki w oknach to chyba nie atrybuty pustostanu. I to nie jest tak, że BUDYNEK nie nadaje się do użytku. Zagrożenie stwarzał jedynie strop nad gankiem. Może wystarczy wyremontować ganek, a nie budować od razu nową siedzibę w miejscu, do którego można dojechać jedynie samochodem, bo tam są działki, których do tej pory nie dało się inaczej zagospodarować...
No i oczywiście nikt nie każe nikomu chodzić na Raciborską do biblioteki. Może inni myślą, że "Ta biblioteka spokojnie może być zlikwidowana. Wałuszewska w zupełności wystarczy. Szkoda pieniędzy." tylko zamiast Wałuszewska wstawiają Raciborska...
I nie bardzo rozumiem, co mają osiedla na Tarchominie czy Bródnie do społeczności lokalnej i czytelnictwa na Choszczówce?
01.03.2019 14:28 #mmm
Tak, to możliwe, że bibliotekę odwiedza często 14-16 osób na godzinę... Gdyby owa "stała bywalczyni" była nią rzeczywiście, zauważyłaby to z pewnością. Tam nigdy nie jest pusto! Doprawdy, nie wiem, jak można oprzeć artykuł na jednej wypowiedzi rzekomej "stałej bywalczyni"... Nie byłoby rzetelniej przeprowadzić chociażby ankiety wśród czytelników, z podaniem imion i nazwisk - z pewnością się zgodzą, nie raz mówili, że będą walczyć o tę bibliotekę, bo właśnie lokalnej społeczności jest ona potrzebna. Więc proszę się nie zdziwić, jeśli przygotują kiedyś petycję - wtedy zobaczą Państwo (i osoba pisząca artykuł) ilu jest w istocie tych "stałych bywalców".
01.03.2019 23:04 #ulas
Jestem mieszkanką Tarchomina od 9 lat, intensywnie korzystam z kilku bibliotek, a tę w Choszczówce "odkryłam" około dwa lata temu, poszukując książki, która była tylko tam. Dojazd do niej komunikacją publiczną jest wyjątkowo dobry, bo 133 pod same drzwi, panie bardzo sympatyczne i kompetentne. A że warunki są jakie są, to też ma swój klimat i urok. Co do frekwencji, to zawsze oprócz mnie ktoś jest w środku lub mijam się z kimś, idąc przez ogródek. Ta biblioteka nie może zniknąć, bo jest potrzebna i niepowtarzalna.
02.03.2019 10:32 #xxx
Biblioteka nie bar szybkiej obsługi, kolejek nie. Kolejka do książek zamówionych online jest i to jest dobry wskaźnik :) Najlepsza biblioteka w okolicach. Koniecznie trzeba uruchomić ponownie. P.S. A co z książkami, które są wypożyczone teraz - mam je trzymać?
02.03.2019 13:00 chanelcia
siemka :) witam

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kursy, szkolenia
 Mów po niemiecku - indywidualnie dla dorosłych online Wybierasz się do pracy albo pracujesz w za granicę? Nie masz czasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne lub integracyjne? Chcę zaproponować Ci skuteczną i łatwą naukę niemieckiego przez Internet (darmowy program do rozmów Skype). Jestem profesjonalnym lektorem, mam za sobą lata doświadczeń. Wiele dorosłych osób nauczyłam mówić i rozumieć po niemiecku. Mogę Cię zapewnić: ta metoda GWARANTUJE rewelacyjne efekty. Dlaczego warto wybrać zajęcia indywidualne? Po pierwsze - uczysz się mówić, a nie tracisz czasu na kursach wieloosobowych lub integracyjnych. Najczęściej na takich kursach zjada Cię stres, który Cię blokuje oraz w tłumie ludzi nie widzisz efektów. www.niemiecki-skype.pl Jolanta Dyplomowany lektor niemieckiego Mój mail: jolanta.niemiecki@interia.pl Mój tel: 790-701-508

Antyki
 Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem odznaczeń, inne pamiątki i starocie związane z wojskowością i służbami mundurowymi. telefon: 518 507 460 e-mail: wojskowe-odznaki@wp.pl

Finanse
 Szanowny Panie i Pani, oferta pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi, wszystkim tym, którzy potrzebują konkretnej pożyczki, aby odnowić swoje życie. Szukając pożyczki, stwórz swoją firmę, projekt produkcyjny lub kup mieszkanie, ale zostaniesz zbanowany lub raport bankowy został odrzucony przez bank. Jestem osobą fizyczną, udzielam kredytów w wysokości od 5 000 do 20 000 000 EUR lub każdemu, kto jest w stanie spełnić warunki. Moja stopa procentowa wynosi 3% rocznie. Jeśli potrzebujesz pieniędzy z innych powodów, nie wahaj się ze mną skontaktować, aby uzyskać więcej informacji. poważni i uczciwi ludzie. Dziękujemy za skontaktowanie się ze mną przez e-mail: pawel.szerbert34@gmail.com

Turystyka
 ATRAKCYJNE CENY - NOCLEGI W MIASTECZKU GALICYJSKIM Hotel Nowy Sącz dla szukających niepowtarzalnego galicyjskiego klimatu Gościniec Galicyjski to klimatyczne pokoje gościnne zlokalizowane trzy kilometry od centrum Nowego Sącza, w niezwykłym miejscu, jakim jest Miasteczko Galicyjskie. Tworzące je budynki są wiernym odwzorowaniem małomiasteczkowej galicyjskiej zabudowy z przełomu XIX i XX w., dlatego spędzone tu chwile będą prawdziwą podróżą w cz asie na austro-węgierską prowincję sprzed lat. Zapraszamy na naszą stronę internetową https://miasteczkogalicyjskie.pl/


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA