REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Białołęka - tu mieszka się najgorzej?
REKLAMA

REKLAMA

Białołęka - tu mieszka się najgorzej?

W raporcie przygotowanym przez Urząd Statystyczny Białołęka wypada jako najmniej atrakcyjna dzielnica. Główna przyczyna? Niedostatecznie rozwinięta infrastruktura.

REKLAMA

Na Białołęce mieszka się:
W raporcie przeanalizowano osiemnaście warszawskich dzielnic - pod kątem atrakcyjności warunków życia. Jego autorzy podkreślili, że Białołęka jest stosunkowo młodą dzielnicą, a jej mieszkańcy najmłodszą społecznością Warszawy. Wyjaśnili także, że jest to najprężniej rozwijający się obszar stolicy pod względem budownictwa mieszkaniowego i jedna z pięciu dzielnic na terenie których w 2011 r. oddano do użytku łącznie ponad połowę - prawie 55 procent wszystkich nowych mieszkań w mieście. Białołęka szybko zyskała wizerunek "sypialni" Warszawy.

- Białołęka jest drugą po Wawrze dzielnicą Warszawy pod względem zajmowanej powierzchni. Z tego powodu to wciąż znaczący rezerwuar przystępnych cenowo terenów inwestycyjnych dla deweloperów. Stąd też powstająca tu duża liczba głównie wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych, w których cena metra kwadratowego jest niższa nawet o jedną trzecią niż w bardziej cenionych lokalizacjach stolicy. Dlatego też popyt na mieszkania na Białołęce zawsze był, jest i będzie ponadprzeciętny, a sama dzielnica pozostanie jeszcze długo w poważaniu firm deweloperskich jako miejsce planowanych inwestycji - podkreśla analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com Jarosław Jędrzyński.

Jeden komputer na 16 uczniów Popyt na mieszkania na Białołęce zawsze był, jest i będzie ponadprzeciętny, a sama dzielnica pozostanie jeszcze długo w poważaniu firm deweloperskich jako miejsce planowanych inwestycji - podkreśla analityk rynku nieruchomości.

Skąd więc to ostatnie miejsce w rankingu? Na wartość wskaźnika atrakcyjności w głównej mierze miał wpływ słaby dostęp do służby zdrowia oraz placówek kultury (kin, teatrów, muzeów). W dzielnicy brakuje też przedszkoli. Poza tym w naszej dzielnicy odnotowano dużą liczbę dzieci przypadających na jedną szkołę podstawową i najwyższą spośród wszystkich dzielnic liczbę uczniów w szkołach gimnazjalnych. Przepełnienie placówek przekłada się z kolei na warunki nauczania. Na jeden komputer z dostępem do internetu w szkołach podstawowych przypada aż szesnastu uczniów. Gorzej jest tylko w Ursusie.

Łatwego życia nie mają białołęccy seniorzy. W ich przypadku na niską wartość wskaźnika atrakcyjności wpływa słaby dostęp do usług zdrowotnych oraz placówek bibliotecznych. Według rankingowych wyliczeń na jedną przychodnię przypada 3715 mieszkańców Białołęki. W porównaniu z liderem - Śródmieściem, gdzie na jedną przychodnię przypada 678 mieszkańców - różnica jest kolosalna.

Plusy?

W naszej dzielnicy jest niski poziom bezrobocia. Niższą liczbę bezrobotnych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców notuje tylko Wilanów. Jednocześnie Białołęka znajduje się w czołówce dzielnic o najniższej liczbie osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Tylko piętnastu na tysiąc mieszkańców korzysta z tego typu wsparcia. Warto też dodać, że Białołęka należy do dzielnic o niskim poziomie przestępczości. W rankingu bezpieczeństwa mierzonego liczbą przestępstw przypadających na tysiąc osób znajduje się na trzecim miejscu! Zdecydowanie gorzej wypada u nas wykrywalność - jesteśmy na niechlubnym ostatnim miejscu. Dzielnicę cechuje również niski poziom zmotoryzowania mieszkańców (371 pojazdów na tysiąc osób).

Autorzy rankingu wskazują jednocześnie, że Białołęka charakteryzuje się nowoczesną architekturą, dużą ilością zieleni i przyjaznym otoczeniem, gdzie nie ma spalin, dużej liczby samochodów czy hałaśliwych miejsc. Dodają, że pomimo istniejących tu jeszcze niedogodności, rozwija się w kierunku nowoczesnej, dynamicznej i żywiołowej dzielnicy, z aktywnym i młodym społeczeństwem. W niedalekiej przyszłości będzie też ważną areną działania biznesowego. Już teraz, ze względu na niskie ceny prowadzenia działalności, do opuszczonych terenów w przemysłowej części Białołęki przenoszą się duże firmy.

Czy zatem stwierdzenie, że na Białołęce żyje się najgorzej jest właściwe? - Raczej należałoby powiedzieć, że tutejsza jakość życia jak na stołeczne warunki należy do dość przeciętnych. Za to z pewnością potencjał wzrostu komfortu mieszkańców Białołęki w perspektywie nawet kilku najbliższych lat jest znacznie wyższy niż w Śródmieściu, na Mokotowie czy Ochocie - podsumowuje Jarosław Jędrzyński.

Tylko czy ten potencjał zostanie wykorzystany czy też zabraknie na to pieniędzy?

Anna Krzesińska


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Białołęka - tu mieszka się najgorzej?

05.12.2013 09:27 #Ber
Szanowna redakcjo .Pokazujecie zdjęcie Tarchomina który ma pełna infrastrukturę. Pokażcie proszę również Zielona Białołękę gdzie brak : chodników , ścieżek rowerowych, lamp, dróg, studzienek kanalizacyjnych, pasów i świateł, Komisariatu Policji, hali sportowej, basenu, brakuje żłobków, przedszkoli, nie mamy szkoły średniej a gimnazjum które istnieje już zaczyna ,,pękać". Brakuje linii autobusowych a nawet tramwaju...
Natomiast nie brakuje jednego...developerów
05.12.2013 09:49 #z Pajdaka
Czy "naukowcy" z Urzędu Statystycznego to już nie mają co robić? Po co komu takie opracowanie? Nie ma na co kasy wydawać? Przecież oni nie doszli do żadnych wniosków, z których by cokolwiek mądrego wynikało. Stwierdzili tylko to, co wszyscy znają z autopsji. To może zrobić każdy student jako pracę licencjacką albo magisterską. Czy pracownicy Urzędu Statystycznego nie mają lepszych pomysłów na to, żeby pokazać jak bardzo są nie/potrzebni?
05.12.2013 11:34 #grr
Dokładnie tak. Zielona Białołęka jest super, ale w kwestii infrastruktury to dramat. Ludzie się tu przeprowadzają, bo mogą kupić to co chcą, a nie kawalerkę dla 4-o osobowej rodziny. Spokojna okolica też jest plusem. Wszyscy liczą na poprawę sytuacji - to chyba jasne, inne dzielnice też się rozwijały w taki sposób. Ale dlaczego miasto nie próbuje nic zmienić? Tak ogromna dzielnica, a nic się nie dzieje. Powstają sklepy, bary itp, ale to wszystko prywatna inicjatywa, odpowiedź na zapotrzebowanie. Za to pozwolenia na budowę osiedli wydaje się dla szczerego pola, bo może mieszkańcy sami sobie zorganizują okolicę (włącznie z drogami dojazdowymi). Marudzenie o słoikach też nie ma sensu - z tego co widzę, to większość sąsiadów przemeldowała się po przeprowadzce. Procentowo chyba Białołęka nie wypada gorzej niż,np. Mokotów stojący wynajmowanymi mieszkaniami. Więc kiedy coś się zmieni? Nie od razu, ale ile lat na to potrzeba?
#Ber napisał(a) 05.12.2013 09:27

Szanowna redakcjo .Pokazujecie zdjęcie Tarchomina który ma pełna infrastrukturę. Pokażcie proszę również Zielona Białołękę gdzie brak : chodników , ścieżek rowerowych, lamp, dróg, studzienek kanalizacyjnych, pasów i świateł, Komisariatu Policji, hali sportowej, basenu, brakuje żłobków, przedszkoli, nie mamy szkoły średniej a gimnazjum które istnieje już zaczyna ,,pękać". Brakuje linii autobusowych a nawet tramwaju...
Natomiast nie brakuje jednego...developerów
05.12.2013 12:22 #ityle
Władze Białołęki w tym radni nic nie robią aby polepszyć życie mieszkańcom Białołęki, tworzą tylko sztuczne problemy aby uprzykrzyć życie i żeby mieszkańcy wiedzieli gdzie ich miejsce w szeregu, problem jest z ułożeniem 20 metrowego chodnika aby ludzie nie chodzili po błocie czy postawienie dwu słupków aby samochody nie wjeżdżały z ronda na chodnik i ścieżkę rowerową - to nie są inwestycje wymagające dużych pieniędzy - ale ONI tj władza mówi NIE bo nie
05.12.2013 13:31 #abrakadabra
Świtnie ujął to "Ber".
Na białołece nie brakuje tylko developerów! Ziemia jest najtańsza w Warszawie, ceny mieskzań tez najniższe, więc wiele osób na nie stać, stąd pod wzgledem mieskznaiowych dzielnica rozija sie fantastycznie i to zrozumiałe. Zaś pod względem infrastrukturalnym jest katastrofa! Chodzi głównie o komunikację/drogi, a nie tak, jak napisali autorzy opracowania - służby zdrowia i kultury (owszem, to też, ale najważniejsza jest komunikacja i dobre połączenie c centrum oraz innymi dzielnicami).
I tu powraca znowu pytanie - gdzie powinna lecieć II linia metra???
Powstaje mnóstwo "prywaty", bo jest zapotrzebowanie ze względu na dużą liczbe, głównie młodych mieskzańców, ale gdzie jest miasta i inwestycje publiczne, typu: publiczne żłobki, przedszkola, szkoły, ośrdoki zdrowia, osrodek sportu, basen...???

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

GIEŁDA SĄSIADÓW - SPRZEDAM ZA GROSZE
 Sprzedam dwa hokery, stan bdb. Użytkowane przez około miesiąc. Wysokość 94,5 cm, srebrne nogi, jasne siedziska z plastiku. Wyłącznie odbiór osobisty (skarbka z gor). julianonerules@gmail.com

Antyki
 Antyki meble obrazy srebra platery brązy porcelanę książki pocztówki szable bagnety medale odznaczenia orzełki ryngrafy tel 504017418

Biuro do wynajęcia
 Pilna oferta kredytowa bez protokołu Czy potrzebujesz pożyczki, aby szybko rozwiązać swoje problemy? Jestem do Twojej dyspozycji. Rzeczywiście, oferuję wszystkim osobom poważnym i bez protokołu pożyczki od 5 000 do 10 000 000 z roczną stopą procentową 2%. Kontakt: luciadufren@gmail.com

Zdrowie i Uroda
 Masaż leczniczy kręgosłupa Warszawa - Dojazd do Klienta Masaż leczniczy ,rwa kulszowa,rwa barkowa masaż kregoslupa terapia manualna www.vitamasaz.pl masaż sportowy Rehabilitacja Oferuję szybka I skuteczna pomoc Wizyty domowe 7 dni w tygodniu Warszawa I okolice Certyfikowany Terapeuta Tel. 530 878 844 tagi: kręgarz,kręgarstwo,terapia manualna,masaż leczniczy,rehabilitacja domowa,dojazd,Otwock,Warszawa,rwa kulszowa,masażysta


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!