REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Białołęka daleko w tyle. Czy obecny ustrój służy naszej dzielnicy?

Białołęka kojarzy się głównie z więzieniem.


REKLAMA

Białołęka daleko w tyle. Czy obecny ustrój służy naszej dzielnicy?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba mieszkańców Białołęki na początku 2017 roku wynosiła 116 tys. Jeżeli doliczymy do tego kilkanaście tysięcy niezameldowanych, okaże się, że jest nas tyle, co w niektórych miastach wojewódzkich. Jak Białołęka prezentuje się na tle podobnych pod względem liczby ludności miast?

REKLAMA

Początkowo chciałem porównać naszą dzielnicę do Płocka. Przemawiały za tym podobna liczba mieszkańców (121 tys.), w miarę równa powierzchnia (Płock 88 km2, Białołęka 73 km2) oraz położenie w województwie mazowieckim. Takie porównanie byłoby jednak ułomne. Płock jest centralnym miastem w swoim regionie. Jest ośrodkiem, do którego codziennie przyjeżdżają mieszkańcy pobliskich miejscowości, a nie odwrotnie. Uznałem zatem, że lepszym miastem do porównania będą Tychy. Mieszka w nich 128 tys. osób, a powierzchnia wynosi 81 km2. Tychy należą do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, w którym żyje ponad 1,8 mln osób. Praca dla tysięcy tyszan jest w sąsiednich miastach.

Edukacja

Pierwszym aspektem, który porównałem była liczba liceów. Na Białołęce jak wiadomo wyboru nie ma. Można pójść do Herberta lub zdecydować się na dojeżdżanie do szkół zlokalizowanych w innych dzielnicach. Pod tym względem Tychy biją nas na głowę. Publicznych szkół ponadpodstawowych jest tam aż dziesięć.

Białołęka gorzej wypada również pod względem liczby szkół podstawowych. W naszej dzielnicy jest ich 17, w Tychach 24 (w tym jedna muzyczna i jedna dla dorosłych). To znacznie pogarsza komfort nauki. Przez zbyt małą liczbę placówek, nasi uczniowie zmuszeni są do chodzenia do szkoły na zmiany. Pod względem liczby żłobków również wypadamy gorzej. Mamy ich pięć, a Tychy 13. Liczbę przedszkoli trudno porównać, bo w Warszawie zadania publiczne z zakresu wychowania przedszkolnego realizuje wiele placówek niepublicznych.

Komunikacja

Pod względem komunikacji sytuacja wygląda podobnie. Na Białołęce możemy korzystać z 32 linii autobusowych i sześciu tramwajowych, podczas gdy w Tychach z 36 połączeń autobusowych i sześciu trolejbusowych. Do centrum Warszawy możemy dojechać Szybką Koleją Miejską lub Kolejami Mazowieckimi, zaś tyszanie, chcąc dojechać do Katowic korzystają z Szybkiej Kolei Regionalnej.

Kultura

Jak prezentuje się porównanie Białołęki z Tychami pod względem ośrodków kultury? Tu wypadamy zdecydowanie gorzej. Mieszkańcy naszego śląskiego odpowiednika uczęszczają do pięciu muzeów, pięciu teatrów i trzech kin. Na Białołęce niemal cała działalność kulturalna skupiona jest w BOK-u, w którym funkcjonuje jedno kino. Od niedawna możemy korzystać również z kina w Galerii Północnej.

Opieka zdrowotna

Na Białołęce wciąż nie ma szpitala. Mimo że jesteśmy jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic w Warszawie, w razie zagrożenia życia lub zdrowia musimy dojeżdżać do Szpitala Bródnowskiego lub Bielańskiego. Takiego problemu nie mają mieszkańcy Tych, którzy mogą korzystać ze Szpitala Miejskiego i Szpitala Wojewódzkiego. Nam pozostaje czekać na ukończenie Wielospecjalistycznej Przychodni ze Szpitalem Chirurgii Jednego Dnia przy ul. Przykoszarowej.

Piłka nożna

Na Białołęce młodzi piłkarze mogą trenować w kilku akademiach piłkarskich. Jedną z nich jest słynna Escola Varsovia. Tyszanie mogą nam tego pozazdrościć. Jeżeli chodzi jednak o piłkę seniorską, jesteśmy daleko w tyle. Ich GKS Tychy występuje w 1. lidze i posiada 15-tysięczny stadion. Nasze Escola Varsovia i Legion, występują odpowiednio w lidze okręgowej (szósta klasa rozgrywkowa) i A-Klasie (siódma klasa rozgrywkowa).

Skojarzenia

Każde miasto posiada swoją wizytówkę. Coś z czego jest znane i od razu kojarzy się z danym terenem. Dla większości czytelników jedyne skojarzenie z Tychami to zapewne Tyskie Browary Książęce. Nasza dzielnica niestety kojarzy się z więzieniem, elektrociepłownią Żerań lub oczyszczalnią ścieków Czajka. Warto to zmienić i wymyślić nowy, pozytywny symbol, którym Białołęka będzie mogła się pochwalić.

Winny ustrój?

Powyższe porównanie jest oczywiście tekstem publicystycznym. Nie ma sensu na jego podstawie wyciągać wniosków. W Tychach stale spada liczba mieszkańców, a na Białołęce w ciągu ostatnich sześciu lat zwiększyła się o 24 tys. Trudno jednak nie dostrzec, że obecny ustrój Warszawy hamuje rozwój dzielnic takich jak Białołęka. Centralizacja władzy powoduje, że o większości wydatków decydują radni miasta, z których część nigdy w naszej dzielnicy nie była.

Filip Pelc

radny dzielnicy Białołęka


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka22.12.2017 20:21 #Mic
W Tychach mają browar. My też chcemy!
25.12.2017 11:17 #Owacje
Co tu komentować ? Kolejny radny który odziedziczył stanowisko po tatusiu i nic nie potrafi załatwić. Zawód: syn. Jak tam idzie sprawa kanalizacji Białołęki ? Nie idzie. Jak tam idzie modernizacja dróg ? Nie idzie. To o jaki symbol chcemy się ubiegać kiedy infrastruktura przypomina nam wczesny PRL ? Mieszkania są w bloku nieogrzewanym i bez drogi dojazdowej, mięso na kartki ale jesteśmy socjalistyczną potęgą gospodarczą na świecie. Pomożecie ? Pomożemy.
27.12.2017 00:27 #mtirala
Szukać winnych gdzies indziej jest łatwo.

Spójrzymy tylko na jedną sprawę, która (mam nadzieję nie mylę się) w pełni leży w kompetencji gminy Białołęka - plany zagospodarowania przestrzennego. Tę kwestię władze gminy Białołęka kompletnie zawaliły. Powiedzmy sobie - wraz z naszymi radnymi. Niewiele jest gmin w Polsce tak bezmyślnie zabudowanych jak Białołęka.

Mogliście Panowie i Panie radni zrobić w tej sprawie bardzo dużo - zawaliliście na całej linii. Artykuł Pana Radnego odbieram jako z serii "co by tu jeszcze spieprzyć". Gdybyście mieli pełny wpływ na inne obszary, na pewno też byście je spieprzyli.

Wróćmy do planów zagospodarowania.

Białołęka może poszczycić się najbardziej bezmyślnie zaprojektowanym blokowiskiem w Polsce (os. Derby) - brak szkół z przyjaznym dojściem dzieci - szkoły są daleko od osiedla, brak sensownej drogi, którą mógłby jeździć autobus przegubowy, brak terenów zielonych.

Gmina, której duża część mieni się "Zieloną", w tej właśnie "zielonej" części nie ma żadnych ścieżek rowerowych, zarówno "tranzytowych" do jeziora Zegrzyńskiego, jak i lokalnych, które zachęciłyby mieszkańców ZB choć do częściowej rezygnacji z samochodów.

Gmina oddała z własne woli (nie tylko Agencja Rolna) olbrzymie tereny Kościołowi Katolickiemu, nawet kosztem szkół - wystarczy pojechać i zobaczyć szkołę na Kobiałce - maciupkie boisko, żadnej wolnej przetrzeni. Tuż obok - działka oddana KK. Dlatego też w Zielonej Białęce nie ma publicznych terenów zielonych.

Brakuje nie tylko dróg, ale i determinacji w ich budowie. Nowo-Kowalskiego (równoległa do Ostródzkiej) nigdy nie powstanie, bo przy obecnym kształcie zabudowy wzdłóż tej (planowanej) ulicy, budowa wywołałaby olbrzymie protesty.

Mnóstwo w Białołęce chaotycznej zabudowy - tu szeregowiec, obok kilka bloków z MdM, wokół pojedyńcze domy. Jak w kraju trzeciego świata.

To nie są kwestie, które wymagały w przeszłości wielkich pieniędzy. Wymagały wizji i konsekwencji w realizacji. Tego naszym radnym i władzom dzielnicy zabrakło.

W efekcie Zielona Białęka przeradza się w w brzydką i chaotycznie zabudowaną przestrzeń, gdzie nie ma miejsca dla pieszych i rowerzystów,

Nie przekonał mnie Pan radny Pelc.
27.12.2017 09:26 #mtirala
Tak, wiem, że wzdłuż nie pisze się "wzdłóż". No ale tak napisałem. Piękny byk.
27.12.2017 09:27 #ART
Problemem są radni: bida na kredycie do końca życia za ciasne mieszkanko. Idealny kandydat dla developera który za kilka tysiączków załatwia sobie wszystkie pozwolenia, buduje szybko osiedle, niszczy przy tym okoliczne drogi ciężkim sprzętem i nikt mu nic nie jest w stanie zrobić. A potem modernizują za nasze pieniądze sfatygowaną Głębocką na odcinku 1.5 km za 49 mln złotych !!! I jeszcze idioci się tym szczycą.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

GIEŁDA SĄSIADÓW - PILNIE POSZUKUJĘ
 Kupujemy starocie Skupuje.com 516811480

Sprzedam samochód
 http://autocentrumgodlewski.pl/ Skup i sprzedaż samochodów używanych Warszawa Białołęka Modlińska. Zapewniamy szeroką flotę samochodów od używanych samochodów osobowych, przez samochody zabytkowe po samochody dostawcze i specjalistyczne. Skup samochodów i aut Warszawa Modlińska - mobilny skup aut Mazowieckie - 7dni w tygodniu - 24h na dobę. Zapraszamy do kontaktu: 571460990

Nieruchomości poszukuję
 Kupię nieruchomości z lokatorami, trudny stan prawny (z problemem), domy, mieszkania na terenie Warszawy i okolic. Również nieruchomości z dożywociem oraz służebnością. Płatność gotówką- od ręki.

Finanse
 **8 - aa -- ** Pożyczka pozabankowa na raty 24h. Nawet 25 000 zł pożyczki na raty w 24h. Zamów pożyczkę ratalną online z GetMoney 24h na Get-Money.pl. Pożyczka na raty do 25 000 w 24h. Do wyboru: Pożyczki promocyjne, bez zaświadczeń, na oświadczenie, bez konta bankowe, bez BIK. Kontakt w sprawie każdej pożyczki: www.get-money.pl/chwilowki


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.