REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Białołęka daleko w tyle. Czy obecny ustrój służy naszej dzielnicy?
REKLAMA

Białołęka kojarzy się głównie z więzieniem.


REKLAMA

Białołęka daleko w tyle. Czy obecny ustrój służy naszej dzielnicy?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba mieszkańców Białołęki na początku 2017 roku wynosiła 116 tys. Jeżeli doliczymy do tego kilkanaście tysięcy niezameldowanych, okaże się, że jest nas tyle, co w niektórych miastach wojewódzkich. Jak Białołęka prezentuje się na tle podobnych pod względem liczby ludności miast?

REKLAMA
REKLAMA

Początkowo chciałem porównać naszą dzielnicę do Płocka. Przemawiały za tym podobna liczba mieszkańców (121 tys.), w miarę równa powierzchnia (Płock 88 km2, Białołęka 73 km2) oraz położenie w województwie mazowieckim. Takie porównanie byłoby jednak ułomne. Płock jest centralnym miastem w swoim regionie. Jest ośrodkiem, do którego codziennie przyjeżdżają mieszkańcy pobliskich miejscowości, a nie odwrotnie. Uznałem zatem, że lepszym miastem do porównania będą Tychy. Mieszka w nich 128 tys. osób, a powierzchnia wynosi 81 km2. Tychy należą do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, w którym żyje ponad 1,8 mln osób. Praca dla tysięcy tyszan jest w sąsiednich miastach.

Edukacja

Pierwszym aspektem, który porównałem była liczba liceów. Na Białołęce jak wiadomo wyboru nie ma. Można pójść do Herberta lub zdecydować się na dojeżdżanie do szkół zlokalizowanych w innych dzielnicach. Pod tym względem Tychy biją nas na głowę. Publicznych szkół ponadpodstawowych jest tam aż dziesięć.

Białołęka gorzej wypada również pod względem liczby szkół podstawowych. W naszej dzielnicy jest ich 17, w Tychach 24 (w tym jedna muzyczna i jedna dla dorosłych). To znacznie pogarsza komfort nauki. Przez zbyt małą liczbę placówek, nasi uczniowie zmuszeni są do chodzenia do szkoły na zmiany. Pod względem liczby żłobków również wypadamy gorzej. Mamy ich pięć, a Tychy 13. Liczbę przedszkoli trudno porównać, bo w Warszawie zadania publiczne z zakresu wychowania przedszkolnego realizuje wiele placówek niepublicznych.

Komunikacja

Pod względem komunikacji sytuacja wygląda podobnie. Na Białołęce możemy korzystać z 32 linii autobusowych i sześciu tramwajowych, podczas gdy w Tychach z 36 połączeń autobusowych i sześciu trolejbusowych. Do centrum Warszawy możemy dojechać Szybką Koleją Miejską lub Kolejami Mazowieckimi, zaś tyszanie, chcąc dojechać do Katowic korzystają z Szybkiej Kolei Regionalnej.

Kultura

Jak prezentuje się porównanie Białołęki z Tychami pod względem ośrodków kultury? Tu wypadamy zdecydowanie gorzej. Mieszkańcy naszego śląskiego odpowiednika uczęszczają do pięciu muzeów, pięciu teatrów i trzech kin. Na Białołęce niemal cała działalność kulturalna skupiona jest w BOK-u, w którym funkcjonuje jedno kino. Od niedawna możemy korzystać również z kina w Galerii Północnej.

Opieka zdrowotna

Na Białołęce wciąż nie ma szpitala. Mimo że jesteśmy jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic w Warszawie, w razie zagrożenia życia lub zdrowia musimy dojeżdżać do Szpitala Bródnowskiego lub Bielańskiego. Takiego problemu nie mają mieszkańcy Tych, którzy mogą korzystać ze Szpitala Miejskiego i Szpitala Wojewódzkiego. Nam pozostaje czekać na ukończenie Wielospecjalistycznej Przychodni ze Szpitalem Chirurgii Jednego Dnia przy ul. Przykoszarowej.

Piłka nożna

Na Białołęce młodzi piłkarze mogą trenować w kilku akademiach piłkarskich. Jedną z nich jest słynna Escola Varsovia. Tyszanie mogą nam tego pozazdrościć. Jeżeli chodzi jednak o piłkę seniorską, jesteśmy daleko w tyle. Ich GKS Tychy występuje w 1. lidze i posiada 15-tysięczny stadion. Nasze Escola Varsovia i Legion, występują odpowiednio w lidze okręgowej (szósta klasa rozgrywkowa) i A-Klasie (siódma klasa rozgrywkowa).

Skojarzenia

Każde miasto posiada swoją wizytówkę. Coś z czego jest znane i od razu kojarzy się z danym terenem. Dla większości czytelników jedyne skojarzenie z Tychami to zapewne Tyskie Browary Książęce. Nasza dzielnica niestety kojarzy się z więzieniem, elektrociepłownią Żerań lub oczyszczalnią ścieków Czajka. Warto to zmienić i wymyślić nowy, pozytywny symbol, którym Białołęka będzie mogła się pochwalić.

Winny ustrój?

Powyższe porównanie jest oczywiście tekstem publicystycznym. Nie ma sensu na jego podstawie wyciągać wniosków. W Tychach stale spada liczba mieszkańców, a na Białołęce w ciągu ostatnich sześciu lat zwiększyła się o 24 tys. Trudno jednak nie dostrzec, że obecny ustrój Warszawy hamuje rozwój dzielnic takich jak Białołęka. Centralizacja władzy powoduje, że o większości wydatków decydują radni miasta, z których część nigdy w naszej dzielnicy nie była.

Filip Pelc

radny dzielnicy Białołęka


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

22.12.2017 20:21 #Mic
W Tychach mają browar. My też chcemy!
25.12.2017 11:17 #Owacje
Co tu komentować ? Kolejny radny który odziedziczył stanowisko po tatusiu i nic nie potrafi załatwić. Zawód: syn. Jak tam idzie sprawa kanalizacji Białołęki ? Nie idzie. Jak tam idzie modernizacja dróg ? Nie idzie. To o jaki symbol chcemy się ubiegać kiedy infrastruktura przypomina nam wczesny PRL ? Mieszkania są w bloku nieogrzewanym i bez drogi dojazdowej, mięso na kartki ale jesteśmy socjalistyczną potęgą gospodarczą na świecie. Pomożecie ? Pomożemy.
27.12.2017 00:27 #mtirala
Szukać winnych gdzies indziej jest łatwo.

Spójrzymy tylko na jedną sprawę, która (mam nadzieję nie mylę się) w pełni leży w kompetencji gminy Białołęka - plany zagospodarowania przestrzennego. Tę kwestię władze gminy Białołęka kompletnie zawaliły. Powiedzmy sobie - wraz z naszymi radnymi. Niewiele jest gmin w Polsce tak bezmyślnie zabudowanych jak Białołęka.

Mogliście Panowie i Panie radni zrobić w tej sprawie bardzo dużo - zawaliliście na całej linii. Artykuł Pana Radnego odbieram jako z serii "co by tu jeszcze spieprzyć". Gdybyście mieli pełny wpływ na inne obszary, na pewno też byście je spieprzyli.

Wróćmy do planów zagospodarowania.

Białołęka może poszczycić się najbardziej bezmyślnie zaprojektowanym blokowiskiem w Polsce (os. Derby) - brak szkół z przyjaznym dojściem dzieci - szkoły są daleko od osiedla, brak sensownej drogi, którą mógłby jeździć autobus przegubowy, brak terenów zielonych.

Gmina, której duża część mieni się "Zieloną", w tej właśnie "zielonej" części nie ma żadnych ścieżek rowerowych, zarówno "tranzytowych" do jeziora Zegrzyńskiego, jak i lokalnych, które zachęciłyby mieszkańców ZB choć do częściowej rezygnacji z samochodów.

Gmina oddała z własne woli (nie tylko Agencja Rolna) olbrzymie tereny Kościołowi Katolickiemu, nawet kosztem szkół - wystarczy pojechać i zobaczyć szkołę na Kobiałce - maciupkie boisko, żadnej wolnej przetrzeni. Tuż obok - działka oddana KK. Dlatego też w Zielonej Białęce nie ma publicznych terenów zielonych.

Brakuje nie tylko dróg, ale i determinacji w ich budowie. Nowo-Kowalskiego (równoległa do Ostródzkiej) nigdy nie powstanie, bo przy obecnym kształcie zabudowy wzdłóż tej (planowanej) ulicy, budowa wywołałaby olbrzymie protesty.

Mnóstwo w Białołęce chaotycznej zabudowy - tu szeregowiec, obok kilka bloków z MdM, wokół pojedyńcze domy. Jak w kraju trzeciego świata.

To nie są kwestie, które wymagały w przeszłości wielkich pieniędzy. Wymagały wizji i konsekwencji w realizacji. Tego naszym radnym i władzom dzielnicy zabrakło.

W efekcie Zielona Białęka przeradza się w w brzydką i chaotycznie zabudowaną przestrzeń, gdzie nie ma miejsca dla pieszych i rowerzystów,

Nie przekonał mnie Pan radny Pelc.
27.12.2017 09:26 #mtirala
Tak, wiem, że wzdłuż nie pisze się "wzdłóż". No ale tak napisałem. Piękny byk.
27.12.2017 09:27 #ART
Problemem są radni: bida na kredycie do końca życia za ciasne mieszkanko. Idealny kandydat dla developera który za kilka tysiączków załatwia sobie wszystkie pozwolenia, buduje szybko osiedle, niszczy przy tym okoliczne drogi ciężkim sprzętem i nikt mu nic nie jest w stanie zrobić. A potem modernizują za nasze pieniądze sfatygowaną Głębocką na odcinku 1.5 km za 49 mln złotych !!! I jeszcze idioci się tym szczycą.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Oferta pożyczki: szybka odpowiedź Witam, jestem osobą, która oferuje krótkoterminowe i długoterminowe pożyczki prywatne o wartości od 5000 do 19 000 000 euro wszystkim poważnym osobom o oprocentowaniu 2% rocznie. Jestem dostępny, aby zadowolić moich klientów bez protokołu w maksymalnie 2 dni Kontakt: kimdescamper@gmail.com

Kupię części
 Do Fiata 125+PRL t. 513-606-666

Sprzedam samochód
 Pilna pożyczka bez protokołu Jestem finansistą, prywatnym pożyczkodawcą, który oferuje pożyczki od 10 000 do 25 000 000 EUR. Chcesz otrzymać kredyt na projekt zmiany samochodu lub zbudować swój dom, oferuję ci specjalną szansę kredytową przy stopie procentowej 2%. Kontakt za pośrednictwem poczty: rosedupenn@gmail.com

Różne
 Siatka budowlana na rusztowania o małych wymiarach oczek 4,5 x 4,5 cm i grubości siatki 3 mm sprawdzi się jako zabezpieczenie przed najmniejszymi elementami , które mogłyby spaść z rusztowania na dół. A przede wszystkim będzie stanowić ochronę dla robotników pracujących na rusztowaniach. Trwały i mocny materiał jakim jest polipropylen zapewni pewną i solidną ochronę, nie ulegnie uszkodzeniu pod wpływem silnych naprężeń, będzie odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Polipropylen nie wchodzi w reakcje z substancjami chemicznymi także pod ich wpływem zachowa swoją strukturę i trwałość. https://fulo.pl/siatki-budowlane/436-siatki-na-rusztowania-male-oczko-45-x-45-3.html https://fulo.pl/ tel. 717-000-354


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA