REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Drogi

Bezsensowny uskok i inne kwiatki ronda przy Górczewskiej
REKLAMA

REKLAMA

Bezsensowny uskok i inne kwiatki ronda przy Górczewskiej

Budowa ronda Radia Wolna Europa przy Górczewskiej i Lazurowej - to przeprowadzona z mozołem zeszłoroczna inwestycja. Po ostatnim artykule, w którym przytoczyliśmy uwagi okolicznych mieszkańców, dowodzących, że nie dla wszystkich płynność ruchu w tym miejscu się poprawiła - do redakcji dotarło znacznie więcej komentarzy do wprowadzonej organizacji ruchu.

REKLAMA
REKLAMA
Lazurowa/Górczewska - rondo "Wolna Europa" naprawdę wolne
Lazurowa/Górczewska - rondo "Wolna Europa" naprawdę wolne Rondo przy skrzyżowaniu Górczewskiej z Lazurową, budowane w pocie czoła przez wiele miesięcy, nie spełnia oczekiwań części mieszkańców. Narzekają głównie ci z okolicznych osiedli, ale nie tylko. - Po zmianach...
czytaj

- Nie tylko ja mam poważne podejrzenia, że w przypadku wyłączenia sygnalizacji świetlnej, ruch na rondzie odbywałby się znacznie płynniej. Teraz wystarczy jeden autobus skręcający z Górczewskiej w lewo w Lazurową, aby zablokować całe skrzyżowanie, podobny efekt daje kilka samochodów osobowych na rondzie. Proponuję wyłączyć światła na tydzień tytułem eksperymentu, który niemal na pewno udowodni, że pieniądze wydane na sygnalizację świetlną można było wydać z większym pożytkiem na inny cel - komentuje na forum "Echa" czytelnik.

- Brak jest możliwości skrętu w lewo zarówno w stronę centrum "w lesie sygnalizatorów" przed pętlą, jak i wyjazdu w lewo z Klemensiewicza w stronę S8, a także skrętu w lewo z Lazurowej na stację benzynową. Brak też przejazdów dla rowerów przy przejściach dla pieszych, przy pętli i przed Tesco oraz chodnika z przejściem dla pieszych po zachodniej stronie Lazurowej do Doroszewskiego - wylicza inny. Co stało na przeszkodzie, aby zrobić dwa lewoskręty? Środkowy pas mógłby umożliwiać jazdę w lewo tylko dla autobusów oraz jazdę na wprost dla wszystkich. Dziś kierowcy autobusów i tak robią to, łamiąc przepisy - dodaje pan Tomasz.

- Warto wspomnieć jeszcze jedno: co stało na przeszkodzie, aby zrobić dwa lewoskręty? Środkowy pas mógłby umożliwiać jazdę w lewo tylko dla autobusów oraz jazdę na wprost dla wszystkich. Dziś kierowcy autobusów i tak robią to, łamiąc przepisy, bo przecież 105, 189, 190 jeżdżą często i co chwila tworzy się zator na rondzie - dodaje pan Tomasz.

Otrzymaliśmy także list, w którym pan Witold zwraca uwagę na pewien szczegół, będący w jego opinii błędem projektowym.

Mieszkam blisko ronda Radia Wolna Europa i często tamtędy przechodzę. Kierowcy wyjeżdżający Górczewską z Warszawy w kierunku Babic skrajnym prawym pasem, natrafiają na samym rondzie na nagłą i niespodziewaną w takich miejscach zmianę toru ruchu. Żeby utrzymać się na pasie, muszą wykonać gwałtowny ruch kierownicą w lewo. Obserwuję, że wielu ścina ten uskok i wjeżdża na sąsiadujący pas, stwarzając zagrożenie. Z niepokojem oczekuję zimy, ponieważ obawiam się, że przy oblodzonej nawierzchni kierowca jakiejś rozpędzonej ciężarówki, chcący zdążyć zjechać z ronda na zielonym świetle i nieświadomy istnienia tego uskoku, może wpaść w poślizg wykonując nagły manewr i pojechać prosto na ludzi, którzy będą stali przed przejściem, dokładnie w osi pasa ruchu przed uskokiem.

Nietypowy uskok na rondzie powstał prawdopodobnie w wyniku jego przeprojektowania w ostatniej chwili, gdyż nie wierzę, żeby taki projekt mógł powstać z założenia. Domyślam się, że chodziło o ominięcie widocznego na zdjęciu ładnego świerku, który rósł w osi pasa ruchu, więc wykonano manewr z przeprojektowaniem ronda, żeby drzewko ominąć. Piszę, że świerk rósł, ponieważ w wyniku zalania asfaltem ziemi wokół drzewa już usechł i prawdopodobnie i tak zostanie wycięty, a nienaturalny uskok pasa ruchu pozostanie i będzie stwarzał zagrożenie.

Jest chyba coś alegorycznego w tej sprawie. Zwłaszcza z punktu widzenia obserwatora historii budowy tego ronda niemalże dzień po dniu. Prawie całe lato zeszłego roku maszyny stały wokół ronda bezużytecznie. Obserwując wałęsających się na placu budowy robotników, praktycznie nie można było trafić na sytuację, gdy więcej niż 20% z nich było w danej chwili czymś zajętych. Prace ruszyły jesienią, ale wkrótce zostały przystopowane przez śnieg, który niespodziewanie spadł w połowie października. Potem grzebano się przez całą wiosnę. I mamy to, co mamy.

Czytelnik

Mówi Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych:

- Realizujemy projekt w oparciu o uzgodnienia z miejskim inżynierem ruchu. Nie możemy ich zmieniać, natomiast jest inna możliwość wprowadzenia korekt. Swoje uwagi i propozycje można zgłaszać bezpośrednio do Biura Drogownictwa i Komunikacji, gdzie będą rozpatrzone i jeżeli zostaną uznane za zasadne - mogą zostać wdrożone. ZMID jako wykonawca nie ma takiej możliwości.


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

13.11.2013 12:24 #coopera
Brak jest przede wszystkim skrętu na ulicę COOPER'a i pobliskie domki, wszyscy łamią przepisy i nawracają na następnym zakręcie w lewo
13.11.2013 13:49 #Jarek
Bardzo dobrze, że nie ma skrętu na Coopera, Górczewska/Warszawska to jest droga wojewódzka, tranzytowa, a nie osiedlowa, nie potrzebny jest kolejny zator na drodze. Mieszkańcy osiedli JW mogli by już przestać z tym "ujadaniem". Dojechac na Coopera się da.
13.11.2013 18:01 #jkk
Brak lewoskrętu w Coopera wynika z faktu zbyt bliskiej odległości tej ulicy od ronda Górczewska - Lazurowa. Sytuację mieszkańców Coopera poprawić może przedłużenie ulicy do Batalionów Chłopskich a zwłaszcza wybudowanie projektowanej ulicy 14KL czyli przedłuzenia Szobera od Lazurowej do Coopera. Ta ostatnia inwestycja stanie się możliwa dopiero po wybudowaniu na tym odcinku Nowolazurowej a i tak dopiero wówczas, gdy teren po zachodniej stronie (Nowo)Lazurowej przejmie któryś z deweloperów.
W przypadku wybudowania odcinka Nowolazurowej wraz z wiaduktem nad Górczewską zmieni się rola ronda RWE, część ruchu przejmie wiadukt. Na ile do tego czasu wzrośnie ilość pojazdów korzystających z ronda?
Swoją drogą, w budowę ronda RWE i jej stronę organizacyjną, zaangażowani byli chyba najzdolniejsi nieudacznicy w stolicy.
13.11.2013 19:49 #tsst
Ten uskok opisywany w liście nie jest bezsensowny, jego istnienie wymusza droga serwisowa za omawianym świerkiem i zatoka przystankowa za rondem, może gdyby pan Witold zwolnił przed skrzyżowaniem chociaż do przepisowych 50 to nie musiałby wykonywać gwałtownego manewru. Nawet niezła teoria spiskowa.

Ciekawa jest inna rzecz, do redakcji dziwnym trafem dotarły tylko komentarze negatywne, a pozytywne wytykające błędy w negatywnych już nie...

Ponadto jakoś nie wydaje mi się aby ani Gazeta Echo ani inni narzekacze zgłosili swoje pomysły do BDiK...

Krótko: było po staremu - źle, jest po nowemu - też źle i jak tu wam dogodzić?
13.11.2013 21:51 #rowerzysta z Chomiczówki
@tsst: Skoro projekt i budowa trwały tak długo i słono kosztowały to należy wymagać, aby obiekt został wykonany w najlepszy z możliwych sposobów, przy uwzględnieniu błędów i pomyłek zauważonych w podobnych inwestycjach. Tymczasem po raz kolejny urzędnikom - zarabiającym w sumie niemałe pieniądze - zabrakło wyobraźni w podstawowych sprawach, chociażby w kwestii sensowności ustawienia sygnalizatorów.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Zdrowie i Uroda
 ### USŁUGI PIELĘGNIARSKIE - wizyty domowe - mgr Dorota Owczarczyk - *** tel. kom.: 605-564-326*** Ponad 18 lat doświadczenia zawodowego. Dojeżdżam do pacjentów w Warszawie i okolicznych miejscowościach, do domu, hotelu , internatu, akademika. ZAKRES USŁUG: zastrzyki, kroplówki, opatrunki, zdejmowanie szwów (po zabiegach chirurgicznych, po cesarce itp), pielęgnacja odleżyn, pielęgnacja ran trudno gojących się, cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet, pielęgnacja stomii (również instruktaże), stawianie baniek bezogniowych, instruktaże medyczne w zakresie pielęgnacji chorego, profilaktyka przeciwodleżynowa.

Dom sprzedam
 Sprzedam duży dom, może służyć pod cele mieszkalne lub Inwestycja pod wynajem. Dom posiada 2 duże balkony, taras 40mkw, garaż w bryle budynku, 3 oddzielne wejścia. Dom posiada 8 pokoi, każdy jest oddzielny i zamykany - bez łuków i bez otwartych powierzchni, 4 łazienki 2 z kabiną natryskową i 2 z wanną. W domu mogą pozostać częściowo meble, lodówki, pralka, zabudowa kuchni itd. Dom znajduje się w Ciechocinku przy ulicy Wiejskiej 5A, dojazd autostradą 1,5 godziny z Warszawy. Zapraszam kupujących. tel. 603678888

Szukam pracy
 Podejmę pracę w pomocy, wsparciu Archiwum (porządkowanie teczek, akt, paginacja stron, wprowadzanie danych, itp.), doświadczenie w pracy archiwistycznej, kurs państwowy I i II stopnia. Kontakt: 691 707 327 lub irmina36@poczta.onet.pl

Gastronomia
 Witam, Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. Od lat produkujemy szeroki wybór garmażerki ( od klusek przez pierogi, naleśniki, krokiety, gołąbki itp ) bez konserwantów i sztucznych barwników! Zaopatrujemy przedszkola, szkoły, stołówki, bufety oraz cateringi a także lokalne sklepy na terenie Warszawy i okolic. Możliwość zamówienia prywatnego! Zamówienia realizujemy z dnia na dzień, ponieważ produkcja odbywa się w godzinach nocnych.Produkt jest świeży ( nie mrożony ) i trafia do Państwa prosto z produkcyjnego stołu. ZADZWOŃ - 731500460 a nasz przedstawiciel przyjedzie do ciebie z ofertą i bezpłatnymi próbkami do degustacji !!! Nasza siedziba mieści się w Warszawie na ulicy Annopol 6. Dostawy realizujemy od poniedziałku do piątku. ZADZWOŃ - SPRÓBUJ - ZAMÓW


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA