REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Drogi

Będzie kompromis w sprawie Traktu Nadwiślańskiego?
REKLAMA

REKLAMA

Będzie kompromis w sprawie Traktu Nadwiślańskiego?

Jaka będzie przyszłość Traktu Nadwiślańskiego? Ostatnio w białołęckim ratuszu zawrzało na wieść o tym, że Mennica Polska wystąpiła do władz miasta o wykreślenie go ze Studium. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że osiągnięto kompromis.

REKLAMA
REKLAMA
Trakt "od zawsze" miał być domknięciem prawobrzeżnego ciągu ulic wzdłuż Wisły. Po stronie lewej rolę tę spełnia Wisłostrada, po prawej zaś częściowo ciąg ulic: Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie. Jednak ta ostatnia ulica pod mostem Gdańskim nagle urywa się i odcinki dojazdowe łączą ją z ulicami Jagiellońską i Starzyńskiego.

- W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy trasa Traktu Nadwiślańskiego zawsze była umieszczona - mówi wiceburmistrz Białołęki Piotr Smoczyński. - Trakt zaplanowany jest na zachód od ul. Modlińskiej przez Piekiełko, potem nad Kanałem Żerańskim do Elektrociepłowni Żerań, dalej między ul. Jagiellońską a Wisłą i pod mostem Gdańskim łączy się z Wybrzeżem Helskim. To miała być trasa alternatywna dla ciągu ulic Modlińska-Jagiellońska. W Studium taka trasa była cały czas i nikt jej nie kwestionował do chwili, gdy Mennica Polska kupiła tereny na wysokości FSO, na zachód od ulicy Jagiellońskiej - wyjaśnia Smoczyński.

Mennica zbuduje duże osiedle

Jak informuje rzeczniczka Mennicy Polskiej S.A. Magda Sikorska w oficjalnym komunikacie "celem inwestora jest rewitalizacja ważnej części dzielnicy Praga Północ, dostarczenie nowoczesnej substancji mieszkaniowej, usługowej i handlowej. Zależy nam na przyciągnięciu nowych mieszkańców na prawą stronę Wisły poprzez stworzenie dobrych warunków życia po przystępnej cenie. Budowa autostrady nad rzeką to pomysł rodem z lat 70., kiedy mogło się wydawać, że Żerań będzie drugim Detroit".

Wniosek o wykreślenie Traktu ze Studium wcale nie musi dziwić, gdyż wiele lat temu władze Białołęki same "skróciły" tę trasę tylko do ul. Światowida uznając jej dalszy przebieg za bezcelowy. Najważniejsze jest to, aby zachować rezerwę pod drogę. To właściwie jedyna alternatywna trasa północ-południe w pobliżu Modlińskiej - mówi Roszak.

Aby zyskać większą siłę argumentacji, przedstawiciele Mennicy posłużyli się firmą TransEko. - Jej szef, dr inż. Andrzej Brzeziński usiłował przekonywać nas, że w związku z rozwojem i rozbudową Tarchomina i Nowodworów, ruch na ul. Jagiellońskiej będzie malał. Było to dla mnie kuriozalne stwierdzenie - podkreśla wiceburmistrz Smoczyński. - Dr Brzeziński stwierdził to na podstawie swoich badań i przewidywań, i dodał, że ruch należy kanalizować w ten sposób, aby go doprowadzać do obwodnic i tras okrężnych wokół miasta. Tylko gdy pan dr Brzeziński powie mi, w którym roku będzie zbudowana obwodnica Warszawy, to będziemy mówić o konkretach. Na razie to ja tego nie widzę - podsumowuje wiceburmistrz Smoczyński.

Dr inż. Andrzej Brzeziński w oficjalnym piśmie do naszej redakcji stwierdził, że "analizy docelowego kształtu systemu transportowego Warszawy siłą rzeczy (...) dotyczą długoterminowego planowania. Wymusza to zakładanie rozpatrywania zasadności budowy trasy Traktu Nadwiślańskiego na tle planowanego rozwoju układu drogowego, w tym przede wszystkim tras obwodnicowych. Tym bardziej że to budowa takich tras, a nie budowa Traktu Nadwiślańskiego została ujęta na liście priorytetowych celów systemu transportowego m.st. Warszawy."

SISKOM też krytyczny

O próbach wykreślenia Traktu ze Studium krytycznie wypowiada się przedstawiciel Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM). - Trakt Nadwiślański jest drogą, która jest bardzo potrzebna - mówi Jakub Adamski. - Ma zapewnić lokalną obsługę terenów, które obecnie rozwijają się i zamieniają z przemysłowych na mieszkaniowo-usługowe. To nie będzie druga Trasa Siekierkowska, tylko zwykła miejska ulica, więc nie rozumiem prób jej wykreślenia. Nie dziwią mnie zabiegi władz dzielnicy Białołęka, ponieważ Trakt w przyszłości połączy ją z resztą Pragi. Nawet skrzyżowanie ul. Myśliborskiej z trasą mostu Północnego ma m.in. taki kształt, bo zaplanowano tam włączenie Traktu Nadwiślańskiego. Bardzo ważne jest, aby droga pozostała w planach. Dziś może Trakt nie jest priorytetem dla miasta, ale wkrótce będzie - stwierdza Adamski.

- Za pozostawieniem Traktu w studium opowiada się wiele osób - mówi radny Białołęki Waldemar Roszak. - Najważniejsze jest to, aby zachować rezerwę pod drogę. To właściwie jedyna alternatywna trasa północ-południe w pobliżu Modlińskiej. Na razie wygrano bitwę, ale jeszcze nie wojnę. Wojna będzie wygrana, gdy rada miasta ostatecznie zachowa Trakt w Studium. Na razie komisja ładu przestrzennego podjęła decyzję, aby przyjąć zmiany Studium w zakresie Traktu takie, jakie proponowaliśmy, czyli zachować rezerwę, ale zostawić tę drogę w klasie Z, a nie G - mówi Roszak.

Klasa G (główna), to np. ul. Płochocińska, czyli droga z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, z ograniczoną liczbą skrzyżowań i bez skomplikowanych skrzyżowań wielopoziomowych. Przykładem drogi klasy Z (zbiorcza), może być ul. Światowida, czyli droga z jednym pasem ruchu w każdą stronę, o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym.

Z przyjętego rozwiązania zadowolony jest wiceburmistrz Piotr Smoczyński. Podkreśla też, że nie wszyscy mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy są zainteresowani przejazdem na lewą stronę Wisły. - Wiele osób pracuje po tej stronie - stwierdza.

Droga przez Piekiełko

Na zachowaniu alternatywnego ciągu komunikacyjnego w stosunku do Jagiellońskiej skorzystają nie tylko mieszkańcy Białołęki, ale również nowi mieszkańcy osiedla, które będzie budowała Mennica. - Pamiętajmy o tym, że na terenie Białołęki, a ściślej Piekiełka, Trakt Nadwiślański oprócz funkcji wyprowadzenia ruchu poza dzielnicę, na południe Warszawy, ma także walor komunikacji wewnętrznej. Dziś jedynym dojazdem z Piekiełka na Tarchomin, gdzie są szkoły, przychodnie i urzędy, jest ul. Myśliborska, bo tylko ona w tej chwili przebija się pod trasą mostu Północnego - mówi Piotr Smoczyński. - Aż się prosi, aby powstała jakaś droga przez środek Piekiełka. Studium to przewiduje i grzechem byłoby z tego rezygnować. A jeżeli ta droga będzie miała kontynuację na południu, to zyska na tym również Modlińska. Ponadto Trakt Nadwiślański, jako droga zbiorcza, mógłby doprowadzać mieszkańców do przyszłego mostu Krasińskiego. Ja trzymam się tej koncepcji i staram się, aby o niej nie zapomniano przy zmianach Studium - zaznacza Piotr Smoczyński. - Mennica Polska chyba przyjęła do wiadomości, że tej drogi całkowicie wyeliminować się nie da i jako droga zbiorcza będzie musiała w planach pozostać.

Kiedy pojedziemy Traktem?

Jeżeli Trakt zostanie wykreślony ze Studium, to plany miejscowe, które będą powstawały na jego bazie, też go nie uwzględnią. Wtedy można będzie zapomnieć o Trakcie, bo żadnemu deweloperowi nawet do głowy nie przyjdzie, żeby zachować rezerwę pod jego budowę. W sytuacji, gdy studium go zachowa, wszystkie następne akty prawne, czyli plany miejscowe, będą musiały go uwzględniać i powinny być do tego dostosowywane warunki zabudowy. Jest więc szansa, że Trakt jednak powstanie.

Trudno przy tej okazji nie zapytać o terminy i finansowanie. - Jako dzielnica możemy liczyć na fundusze unijne tylko za pośrednictwem władz Warszawy - mówi wiceburmistrz Smoczyński. - Droga będzie budowana przez miasto. Kiedy? Tego nie wiem. To jest następny etap. Dla Białołęki ważne jest w tej chwili pozostawienie możliwości budowy Traktu. Jak to będzie załatwione, to potem przyjdzie czas i miejsce na walkę o pieniądze.

Sławomir Bączyński


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

06.05.2013 14:32 #pec
O, i z rysunku można się dowiedzieć, że GTC będzie budować centrum handlowe z supermarketem TESCO :-) . Gratuluję znajomości tematu.
06.05.2013 14:38 #z Dąbrówki
Jeśli dobrze pamiętam, to Trakt Nadwiślański wg planów łączy się z Myśliborską, a nie mija o pół kilometra jak na mapce.
06.05.2013 14:59 #KOSMOS
A co Ci po Twojej pamięci ?
Nowe wraca ;-)
06.05.2013 15:12 #qwerty
a gdzie ta mapa?
07.05.2013 00:40 tarantula01
Śledząc działania władz dzielnicy z lat poprzednich:
Uchwały w sprawie Studium
nie jest prawdziwe zdanie:
"Wniosek o wykreślenie Traktu ze Studium wcale nie musi dziwić, gdyż wiele lat temu władze Białołęki same "skróciły" tę trasę tylko do ul. Światowida uznając jej dalszy przebieg za bezcelowy."

Przebieg traktu zmieniły władze miasta nie licząc się ze zdaniem, wtedy już, dzielnicy.

Pozdrawiam
wpis modyfikowany 1 raz, 07.05.2013 00:40 

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Inne nieruchomości sprzedam
 Panorama Apartments przedstawia Ci apartamenty w centrum Łodzi przy ul. Piotrkowskiej. Mieszkania nie tylko są wyjątkowe przez zamontowane panoramiczne okna, ale również dzięki wykorzystanej technologii pierwszy raz w Polsce! Chcesz przyjrzeć się temu bliżej? Zapraszamy na prezentację budynku zamieszczonej na stronie: panorama-apartments.pl Panorama Apartments ul. Piotrkowska 198, 90-004 Łódź Tel. +48 504 221 121 Email. biuro@panorama-apartments.pl

Usługi inne
 Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego dla Osób w kraju i za granicą Mail: a.bolesta@op.pl Tel. kom. 693 876 173 (do godz. 19.00) dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony przez właściwą władzę kościelną (również za granicą)

Sprzedam
 Wybierając w naszym sklepie siatki ochronne, będą Państwo mieli świadomość o wysokiej jakości i wytrzymałości siatek ochronnych, które będą z powodzeniem zabezpieczały państwa pociechy zwierzęta i przedmioty które trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć za pomocą siatek zabezpieczających. Na dowód tego że siatki ochronne są wysokiej jakości sprzedawanych po bardzo dobrej cenie, nawet grubszych siatek ochronnych, jest gwarancja na produkt. tel. 717 000 382 https://nalur.pl/

Nauka
 Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też angielski jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy angielskiego, które prowadzę na Skype. Nauka ze mną będzie dla Ciebie, pod kątem Twoich potrzeb. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być stracił/ straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. joanna.angielski@interia.pl Tel: 575 249 030 www.angielski-skype.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA