REKLAMA

Puls Warszawy

środowisko »

 

Antysmogowe chodniki za miliony. Będą standardem?

  15 kwietnia 2019

alt='Antysmogowe chodniki za miliony. Będą standardem?'
źródło: ZDM

Problemu zanieczyszczeń nie rozwiążą, ale ich skuteczność potwierdziły badania. W Warszawie będą płyty chodnikowe pochłaniające dwutlenek azotu.

REKLAMA

Ponad 5 mln zł zapłaci warszawski ratusz za budowę na pięciu ulicach chodników mających za zadanie pochłaniać szkodliwe związki, takie jak dwutlenek azotu. Zostaną one ułożone na Czecha między Wydawniczą a Kajki, a także w al. Wojska Polskiego, al. Lotników i Zawodziu. Co ciekawe, w Śródmieściu wytypowano odcinek al. "Solidarności" pomiędzy Bielańską a Nowym Przejazdem, gdzie praktycznie nie ma ruchu pieszego. W dalszej kolejności "antysmogowe" chodniki będą układane m.in. w al. Reymonta (od Broniewskiego do Kochanowskiego) i na Górczewskiej (od Młynarskiej do Syreny).

- Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę - mówi prezydent Rafał Trzaskowski. - To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego. Ich efektywność została potwierdzona badaniami.

Testy na Woli

Pierwszy antysmogowy chodnik powstał w ramach eksperymentu na rondzie Daszyńskiego. Wybudowała go firma Skanska przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich, partnerami naukowymi i Górażdże Cement. Zastosowany w nim beton ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, takie jak dwutlenek azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe, a potem wraz z wodą deszczową są odprowadzane do gleby. Jak zaznacza ratusz, koszty wykonania takiego betonu są wyższe tylko o kilkanaście procent.

Kup bilet

30% skuteczności w akcji

Partnerami naukowymi projektu zostali naukowcy z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Geofizyki PAN. Badacze przeprowadzili serię testów laboratoryjnych potwierdzających deklarowane parametry użytkowe płyt sprawdzenie właściwości tlenków tytanu i trwałość betonowej mieszanki. Wyniki badań były pozytywne. Średni poziom redukcji szkodliwych tlenków w warunkach laboratoryjnych dochodził do 70%, zaś w przestrzeni miejskiej - ok. 30%. Największy poziom redukcji był na poziomie ok. 50 cm od powierzchni terenu.

Ratusz nie wyklucza, że beton nowego typu stanie się standardem podczas remontów prowadzonych przez ZDM.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe