REKLAMA

Wawer

kultura »

 

Andrzej Rukowicz: Kultura jest fundamentem

  21 listopada 2015

alt='Andrzej Rukowicz: Kultura jest fundamentem'

O Nagrodzie m.st. Warszawy, Ferio Wawer, przeszłości i przyszłości rozmawialiśmy z Andrzejem Rukowiczem.

REKLAMA

- Od lat organizuje Pan w Wawrze wydarzenia kulturalne i przypomina o przeszłości dzielnicy, ale nadal nie wiadomo, jak Pana właściwie przedstawiać: znawca historii Wawra, jej popularyzator?

- Znam co najmniej kilka osób, które bardziej zasługują na określenie "znawcy historii Wawra". Zajmuję się szeroko rozumianą animacją kultury, a z wykształcenia jestem architektem wnętrz.

Kup bilet

- Jest Pan także tegorocznym laureatem Nagrody m.st. Warszawy. Największy sukces?

- Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym hasłem. Inicjowałem i koordynowałem wiele projektów związanych z Warszawą i Linią Otwocką. To temat na dłuższą rozmowę.

REKLAMA

- A gdzie na tej kulturowej mapie leży Wawer?

- Nie ma Wawra bez Warszawy, ale też bez Otwocka czy Józefowa. Dzisiejsze osiedla jak Miedzeszyn, Radość zostały właściwie w dużej mierze stworzone przez linię kolejową. Cała tzw. Linia Otwocka to wspólna tożsamość kulturowa. Widzę to w szerszym, ogólnowarszawskim kontekście. Zanim osiadłem ostatecznie w Radości, mieszkałem w paru dzielnicach Warszawy.

REKLAMA

- A z Radości już tylko kilka minut do miejsca, w którym jesteśmy teraz. W przyszłym roku przed wejściem do Ferio ma stanąć forma przestrzenna, upamiętniająca dziedzictwo kulturowe miejsca.

- To upamiętnienie jest oczywistością nie tylko dla mnie, ale też dla inwestora i wielu osób. Czuję, że oczekuje tego też społeczność lokalna, złożona przecież w dużej mierze z rodzin byłych pracowników FAE i ZWAR-u.

- W przyszłym roku wypada też 150-lecie gminy Wawer.

- ...i 80-lecie elektryfikacji naszej linii kolejowej, jako pierwszej w Polsce. To będzie okazja do wielu wydarzeń. Planuję też w przyszłym roku m.in. rajd rowerowy "Śladami ciuchci", który zorganizujemy "na sto dwa", bo w 102. rocznicę uruchomienia odcinka Wawer - Karczew. Tym razem zaprosimy do udziału również mieszkańców lewego brzegu Wisły, przybliżymy nadwiślańskie Urzecze i wielokulturowość tamtego czasu.

- Czyli wydarzeń kulturalnych nie zabraknie.

- Nie powinno. Kilka dni temu usłyszałem w radiu dziennikarza, który mówiąc o resorcie kultury powiedział, cytuję, "kultura jest jednak obszarem lekko peryferyjnym". Chcę powiedzieć jasno: kultura jest fundamentem. Nie jest produktem luksusu, nie powinna być dodatkiem, bez którego można się obyć. Kultura uwrażliwia, a wrażliwe społeczeństwo jest otwarte na drugiego człowieka, w tym na jego szeroko rozumianą, różnorodną twórczość.

Rozmawiał Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# fragles97

23.11.2015 12:25

kolejny artykuł o żydowskich korzeniach wszystkiego dookoła
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe