REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Aktywiści z Bemowa walczą o ogród w Forcie Bema

  12 grudnia 2014

alt='Aktywiści z Bemowa walczą o ogród w Forcie Bema'
Fragment Fortu Bema, w którym aktywiści chcą urządzić ogród, wygląda teraz nieciekawie.

Jest kolejny pomysł na uczynienie Fortu Bema miejscem ciekawszym. Grupa aktywistów miejskich proponuje stworzenie w nim tzw. ogrodu społecznościowego.

REKLAMA

Inicjatywa jest wspólnym pomysłem fundacji Łąka i Pszczelarium, które zaprosiły mieszkańców Bemowa do dyskusji w znajdującej się w forcie kawiarni. Spotkanie było bardzo owocne, poskutkowało koncepcją utworzenia ogrodu społecznościowego z sadem, pasieką i łąką kwietną, który byłby nie tylko kolejnym miejscem rekreacji, ale także pełnił funkcję edukacyjną. Sad wykorzystywałby rosnące już w Forcie Bema drzewa owocowe, na łące obok znalazłoby się miejsce na rodzime gatunki roślin i grządki warzywne do dyspozycji mieszkańców oraz pasieki z ulami. Wstęp byłby wolny dla wszystkich.

- Uczestnicy spotkania podpisali się pod pismem skierowanym do burmistrza. Zwracamy się w nim z prośbą o oddanie pod opiekę terenu sadu i pomoc w realizacji przedsięwzięcia, które przyniesie wiele korzyści lokalnej społeczności i środowisku - mówi Karol Podyma z Fundacji Łąka.

Gdyby udało się zrealizować tę koncepcję, byłby to drugi w Warszawie ogród społecznościowy. Pierwszy ogród społecznościowy w Warszawie działał w tym roku w dawnej fabryce Norblina na Woli i cieszył się dużym zainteresowaniem, a jeden z jego pomysłodawców zaangażował się także w bemowski projekt. Pierwszy działał w tym roku w dawnej fabryce Norblina na Woli i cieszył się dużym zainteresowaniem a jeden z jego pomysłodawców, Sławomir Sendzielski, zaangażował się także w bemowski projekt.

Aktywiści z Bemowa chcieliby organizować w Forcie Bema warsztaty sadownicze połączone z pielęgnacją starych drzew owocowych i sadzeniem nowych roślin, warsztaty ogrodnicze, entomologiczne, pszczelarskie, ornitologiczne i z ekologicznej uprawy roślin. Grządki warzywne byłyby - podobnie jak w Norblinie - do dyspozycji mieszkańców, którzy mogliby także zajmować się np. sianiem i koszeniem łąki. Znalazłoby się także miejsce na zajęcia edukacyjne dla dzieci z bemowskich szkół i przedszkoli.

Jeśli uda się otrzymać zgodę samorządu na otwarcie ogrodu, na początku przyszłego roku trzeba będzie uporządkować stary sad: oczyścić go z gatunków inwazyjnych, dokonać cięć sanitarnych, nasadzić nowe rośliny, wygrodzić teren pod ule i wysiać łąkę. Aktywiści liczą na pomoc finansową ze strony samorządu... niezależnie od tego, kto będzie reprezentować mieszkańców Bemowa po wyborze burmistrza.

DG

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA